Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ajutor!Becuri pe bord...
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volvo
moraru46044
Fratilor, ajutati-ma! Cine are un S40 modelul 2002 sau pana in 2002 sa-mi spuna si mie daca in stanga volanului, unde sunt comenzile pentru faruri, proiectoare etc. ar trebui sa se aprinda beculetele alea .
Ca la mine e stins tot, dar am impresia ca s-a ars ceva pentru ca nu e normal sa nu am nici o lumina, in conditiile in care bordul e tot luminat.
cristian66115
Care beculete? Alea din panoul de bord, sau alea din butoanele de comanda a aprinderii luminilor de pozitie, a fazei scurte si a proiectoarelor de ceata?
moraru46044
Alea din stanga, cu becurile, proiectoarele, lampa de ceata...
Cosmin71972
In bord trebuie sa ti se aprinda becurile pentru faza mare, proiectoare si lampa de ceata.
Iar la comenzi este un singur LED pentru faza mica.
Alexandru90058
Este un bec ars, costa 150.000 la reprezentanta, si din nefericire nu-l gasesti pe altundeva.

Scoti cele 2 shuruburi, dai jos blocul ala de comanda, invartzi becul un sfert de tura spre stanga, scotzi, schimbi si aia e

Bafta !
Sebastian50981
intradevar la fel am si eu , toate cele 3 beculete sunt arse, ideea e ca la mine in spate la butonul de climatronic mai am ars inca unul , numai ca nu e la fel ca celelalte trei(are alta forma), in caz ca are cineva habar cum pot face comanda pe ele sa imi raspunda va rog, sunt din provincie si nu am reprezentanza Volvo aici, multumesc anticipat.
TLS-09
QUOTE(Alexandru90058)
Este un bec ars, costa 150.000 la reprezentanta, si din nefericire nu-l gasesti pe altundeva.
Bafta !


Asa am crezut si eu cand mi s-a ars un bec. Prima oara nu mai stiam sigur daca era luminat butonul sau nu.
Pe urma la reprezentanta am constatat ca era un bec sa zicem "stas" adica ceva in genul celor folosite la iluminarea bordului la Daciile de generatie mai noua( cred ca dupa anii '80). E drept ca nu m-au incarcat decat cu 4 RON bec plus schimbat.Volvo mi se pare cam scump, dar in fine asta e ....nu-i o critica(in fond si masina este din alta clasa).
Unde doream sa ajung........daca poti demonta singur becul, cauta pe la magazinele de piese auto ca probabil gasesti un bec la fel, nu doar la reprezentanta. Becul este un subsnsamblu si nu cred ca Volvo fabrica becuri speciale pentru masinile sale.
Asta evident daca merita efortul pentru cei 150.000 lei.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.