Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Volvo S40 din 2003-kit sport pe ea-super masina--a mea!
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volvo
moraru46044
Salut. De mult caut un forum despre Volvo. Ma bucur ca v-am gasit si se vede de la o posta ca e un Forum despre Volvo si nu despre BMW sau Audi. Lumea gandeste frate p-aici.
Pentru caterinca va recomand VW Forum.
Pentru discutii, ma bucur ca sunt aici.
Apropo, vreau si eu un proiector stanga pentru bijuteria asta a mea...
Bogdan70756
Hehe, peste nu multa vreme s-ar putea sa regreti ca ai luat bijuteria. Eu am facut greseala asta asa ca vorbesc din experienta. E drept ca eu am S60. Poate ai mai multa bafta cu S40.
MadMax
QUOTE
Eu am facut greseala asta asa ca vorbesc din experienta. E drept ca eu am S60.


wow, de ce zici asa? (chiar am o ruda care se uita cu jind dupa un S40)
moraru46044
Deci, de ce zici asta?Lumineaza-ma si pe mine. Ai avut probleme, s-a stricat ceva.Sunt foarte curios ce ma asteapta...Te vad cam dezamagit.
Bogdan70756
Hmmm, ce ziceti de trei telescoape si caseta de directie schimbate in garatie la o masina de 30.000 km? Primul telescop s-a dus la 14.000. Ornamente interioare exfoliate si alte maruntisuri care mi-au scos peri albi? Limitatoarele de bracaj sint din plastic si te tin 5-6000 de km. Ca sa le inlocuiesti costa 2.400.000. V-as mai spune da ma umplu de nervi numai cind mi-aduc aminte. Ca sa nu mai vorbesc de experientele "placute" cu service-ul Volvo.

Pe de alta parte nu pot sa spun ca am avut probleme majore cu masina care m-ar fi impiedicat sa o folosesc. Tinuta de drum e excelenta si ador sa o conduc la drum lung. Confortabila si bine gindita la capitolul ergonomie. Oricum nu ma asteptam sa am nici un fel de probleme cu un Volvo nou care ma costa si 36000 de euro.
MadMax
QUOTE
Oricum nu ma asteptam sa am nici un fel de probleme cu un Volvo nou care ma costa si 36000 de euro.


blink.gif La banii astia sa iti faca probleme de genul de care povesteai...rusinos pt imaginea Volvo, care se vrea si o marca premium (sau ma rog, foarte aproape de aceasta categorie) :evil:
Andy77155
Interesant ce spui... Daca e vorba de reparatii la masini, cred ca mai bine te uiti pe alte forumuri la problemele care le-au avut altii la .."competitia" Volvo si o sa te linistesti.

In alta ordine de idei, eu nu vad absolut nici o problema in faptul ca ti s-au facut anumite lucrari pe masina in garantie. Ar trebui sa spui mersi. Si apropo, tot ce spui acolo ma face sa cred ca nu prea ai evitat gropi (intradevar e greu uneori...) dar totusi sa nu uitam ca fierul e fier.

Si daca chiar regreti ca ai S60, te ce nu il vinzi? Sunt sigur ca nu o sa ai deloc probleme de genul asta la BMW, Audi, sau Mercedes. Masinile alea nu se strica niciodata si nu au nici un fel de probleme.

Eu sunt de parere ca asa cum tratezi masina, asa te trateaza si ea pe tine. Dai cu ea in gropi si conduci ca posedatul, o sa ai probleme. Si apropo de curatenia in masina, am avut mai multe ocazii sa ma uit in masinile clientilor (prin geam:) ) lasate la diferite service-uri din Bucuresti...am ramas uimit.



QUOTE
Oricum nu ma asteptam sa am nici un fel de probleme cu un Volvo
dar totusi il vorbesti de rau, si regreti alegerea.



Tu sa fii sanatos.
Bogdan70756
Ai mare dreptate in ceea ce spui, insa nu se aplica in cazul meu. Sint unul dintre propietarii de masini exagerat de grijulii cu masina lor.

Nu-mi fac griji nici in ceea ce priveste "competitia". Am prieteni care au si ei probleme gramada cu alte modele de masini. Eu vorbeam din experienta personala cu Volvo si strict numai de masina mea. Povesti Volvo am o gramada. Mergind la service si stind acolo cu orele (uneori 8-9 ore) am discutat cu multi propietari de Volvo care erau in sala de asteptare si am ajuns la concluzia ca eu am avut numai probleme minore cu al meu.

O sa-l vind dupa ce termin leasing-ul (e o clauza misto acolo care zice ca si in cazul unei plati facute in avans dobinda se plateste integral asa ca nu e nici o sfiriiala daca il termin acum) si cred ca ma orientez spre japonezi. Imi face cu ochiul un Land Cruiser.
cristian79720
sunt de acord cu bogdan.ai facut o alegere f proasta.am S40 2.0D din 2005(noul model cum spun ei).este o masina scumpa (30 000euro)si foarte proasta.este foarte zgomotoasa,prost finisata(usa de la torpedou are luft 10 mm ca la vechile dacii) la 20 mii km are discurile ovalizate,si pot continua lista...despre servis sa nu mai vb este sub orice critica.totul este ok cat este e pe banii tai sa te fereasca sa ai o problema in garantie pt ca cei de la servis nu o vor recunoaste.am experienta stiu ce vb.eu am avut 8-10masini marci diferite de la oltcit la bmw,noul volvo este cea mai mare dezamagire avind in vedere raportul calitate pret.
sa auzim de bine
Bogdan70756
Mda, si eu am problema cu luftul de la torpedo (dupa ce l-au reglat ei) da asta e de-a dreptul minora. Mai nou nu imi merge ABS-ul. Trebuie sa-l duc la o diagnosticare sa vad ce vrea. Dar in nici un caz la ei in service :bandit:
cristian79720
pt Bogdan

ma intereseaza si pe mine ,unde este un alt service volvo??in Bucuresti sau in apropiere.
Bogdan70756
Imi pare rau dar nu prea am cum sa te ajut. Daca stiam alt service autorizat il incercam de mult. Teoretic te poti duce la orice service echipat cu echipament de diagnosticare adecvat (Bosch, Gutmann etc). Chestia e ca daca masina e in garantie risti sa o pierzi. Cum a mea e iesita si m-am jurat ca nu mai calc pe la Volvo nu mai sunt constrins de un service autorizat. Oricum, autorizate au la Cluj, Timisoara parca si Brasov sau Constanta. In Bucuresti sunt doar prietenii de la Forum. Chestia nu e de mirare avind in vedere vinzarile neglijabile pe care le au.
Oricum e imposibil sa nu gasesti in Buc un service corespunzator daca nu iti mai pasa de garantie. Imi pare rau ca nu pot sa iti recomand unul.
sote
QUOTE(Andy77155)
Sunt sigur ca nu o sa ai deloc probleme de genul asta la BMW, Audi, sau Mercedes. Masinile alea nu se strica niciodata si nu au nici un fel de probleme.


era gluma? ca ai uitat cratimele
Andy77155
ah am uitat de honda si toyota...alte masini bune. La naiba...toate sunt bune mai putin volvo.


Hai sa fim seriosi baieti.


Depinde ce interpreteaza fiecare a fi o problema majora sau nu. Daca un luft la torpedo este o problema majora ...atunci recomand achizitia unui Maybach , poate ei nu au d'astea.

QUOTE
sunt de acord cu bogdan.ai facut o alegere f proasta.am S40 2.0D din 2005(noul model cum spun ei).este o masina scumpa (30 000euro)si foarte proasta.este foarte zgomotoasa,prost finisata(usa de la torpedou are luft 10 mm ca la vechile dacii) la 20 mii km are discurile ovalizate,si pot continua lista...despre servis sa nu mai vb este sub orice critica.totul este ok cat este e pe banii tai sa te fereasca sa ai o problema in garantie pt ca cei de la servis nu o vor recunoaste.am experienta stiu ce vb.eu am avut 8-10masini marci diferite de la oltcit la bmw,noul volvo este cea mai mare dezamagire avind in vedere raportul calitate pret.
sa auzim de bine


Tare as fi curios sa aud cu ce compari cand spui ca e zgomotoasa, prost finisata, discuri ovalizate parca ti-am explicat o parere... Garantii... nu o sa iti spun acum ce se acopera si ce nu...dar stiu ca sunt multe.

Altceva? e scump? 8.2 mil revizia de 10.000 la S40 1.6D? e chiar atat de mult? Defapt ... la Logan e mai ieftina, aveti dreptate.

Faptul ca preferi sa stai 8-9? ore intr-o sala de asteptare e decizia ta.La o masina programata corespunzator, in cateva minute ai o idee cat ar dura o operatie in service.

Ah mi-am adus aminte... am un prieten care are un Passat nou , si a patit o problema cu un CD care s-a blocat in cdplayer... toate bune si frumoase, dar cand au cerut inlocuirea lui in garantie i s-a spus ca nu este posibil pentru ca acel cdplayer a fost stricat de un CD scris la un computer si nu a fost CD audio original. Tare nu?

O concluzie ar fi ... VOI NU SUNTETI EXPERTI. Sunteti clienti care va dati cu parerea si cand vi se explica ceva in termeni mai tehnici dupa jumatate de ora ramaneti cu ce vreti voi si spuneti mai departe ce ati inteles.



:wave: Cam atat.

Andy
Bogdan70756
Andy vezi ca ti-am raspuns in topicul cu "Pareri despre service-ul Volvo". Cred ca discutia asta ar trebui purtata acolo.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.