Help - Search - Members - Calendar
Full Version: NOUA LOCATIE A SERVICE-ULUI B&S MOTORS
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Suzuki
suzuki_bs
Incepand cu data de 3 Aprilie 2006 Service-ul SUZUKI apartinand B&S Motors are o noua locatie:

Tunari, Sos. de Centura , nr. 24-26
Telefon:
021 266 50 00
021 266 50 01

In aceasta noua locatie veti intalni, de asemenea, un Showroom atat pentru autoturisme cat si pentru motociclete Suzuki.
Andrei Suzuki
Bine ca ai zis. laugh.gif
Tu esti pe acolo sau tot in Stefan cel Mare?
suzuki_bs
Showroom-ul din Stefan cel Mare nr.15 ramane ca punct de lucru. Pana la sfarsitul lunii Aprilie veti gasi in aceasta locatie atat masini cat si motociclete.
Luchian63783
care-s preturile acolo ??
Choixalacreme
Unde este acest Tunari, Sos. de Centura , nr. 24-26

Am fost ieri special intre pipera, barira constanta, pana la baneasa si nu am vazut locatia.


Multumesc!
Andrei Suzuki
Cum mergi dinspre Pipera spre Tunari,ajungi la bariera,faci la stanga spre Otopeni (deci intri pe centura spre Otopeni),mai mergi cateva sute de metri si e pe dreapta. Scrie mare Badsi NIssan (sau doar Badsi,nu mai tin minte).
BobRock
Salutare tuturor,
Are careva dintre voi vreo experienta cu service-ul B&S?
Inteleg ca se muta cu totul showroom B.Manta+service Titulescu in Tunari.
Hmmm... Probabil ca baietii au fost ocupati cu mutatul.
Asta ar putea fi singura explicatie de bun simt pentru faptul ca le-am scris in data de 10 aprilie 2006 pe contul de mail service@suzukimotors.ro pentru a solicita un desfasurator de costuri revizii si consumabile pentru Grand Vitara 2006. Nu am primit nici un raspuns pana acum... down.gif
Choixalacreme
Eu nu cred ca mai citeste nimeni de la B&S ce scriem noi pe aici.
Si chiar daca, atata timp cat nici telefonic nu am obtinut nimic, nu cred ca o sa dea cineva pe spate sa scrie aici
gabriel cretu
eu nu stiu sincer de ce va mai obositi cu B&s astia........atat de multa lume e nemultumita de serviciile lor incat va trebui sa curga multa apa pe Dambovita pt a la spala imaginea...........sunt variante mai bune ca ei cel putin la nivelul atitudinii fata de client.........adica te mint frumos.....cel putin.........dar cum lumea e plina de......."ignoranti" probabil vor trai si ei in continuare,chiar daca se vor mentine pa aceeasi "linie"........
suzuki_bs
Buna ziua Domnule Gabriel Cretu,

Aveti dreptate si cu scuzele de rigoare pentru lipsa raspunsurilor de pe site voi incerca sa remediez acest aspect in masura in care detin informatii.
Referitor la intrebarea adresata pe adresa de mail : service@suzukimotors.ro este posibil ca acel mail sa nu fi ajuns niciodata la baietii de la service si va spun si de ce. Din 3 Aprilie Service-ul s-a mutat insa Server-ul a fost functional ceva mai tarziu. O parte din mail-uri s-a pierdut.
Referitor la serviciile oferite de Service si, in general, la serviciile oferite de B&S Motors, acestea sunt supuse unui continuu proces de imbunatatire. Si, cum nici Roma nu a fost construita intr-o singura zi lucram la acest aspect. De asemenea, chiar daca la prima vedere ceea ce scrieti pe acest forum ar trebui sa supere, pentru noi reprezinta semnale importante care ne arata unde ar trebui lucrat mai mult. Asa ca va rugam nu incetati sa scrieti.
suzuki_bs
Costurile reviziilor pentru noul Suzuki Grand Vitara 2.0 l Benzina in momentul de fata sunt:

KM - Pret revizii manopera si TVA incluse
10000 - 117.6 Euro
20000 - 140.8 Euro
30000 - 111.6 Euro
40000 - 197.2 Euro
50000 - 320.3 Eur
60000 - 168.4 Euro
70000 - 168.4 Euro
80000 - 292.2 Euro
90000 - 111.6 Euro
100000 - 377.2 Euro

IN CONDITII DE EXPLOATARE SEVERA ANUMITE COSTURI DE MAI SUS VOR FI REESTIMATE
gabriel cretu
am inteles.........problema este ca eu ve solicitasem ofertele anul trecut !!!!!!! in decembrie........am vorbit cu cineva de la dvs. care intre timp a plecat,a venit altcineva.etc.....
Problema nu era asta cat diferenta de pret........atat de mare incat puteam sa aleg (vorbesc de swift) gs din timisoara fata de glx-ul dvs.....adica stiti si dvs ce dotari in plus sunt la una fata de alta.........
Eu sunt de acord ca poate si ei ma tromboneau cu termenul de livrare dar parca mi-ar fi convenit sa astept o luna in plus si sa am diferenta de 1000 euro,chiar daca o luam de la Timisoara........nu credeti?
In plus de asta a mai fost o varianta pentru doua vitara si un swift la "pachet",pentru care nu va pot spune ce oferta am avut ca nu e frumos dar ca sa va faceti o idee swiftul era cam la jumatate.........daca cele doua vitare s-ar fi platit la pret de catalog.....vi se pare o oferta decenta? si mie.........
oricum discutia nu prea isi mai are rostul pt ca intre timp atat patronii cat si eu ne-am orientat catre altceva.........nu cred ca e o mare pierdere pt voi........dar imi pare tare rau si acum ca eram tare incantat de masinuta........ :wave:
Choixalacreme
QUOTE(suzuki_bs)
Costurile reviziilor pentru noul Suzuki Grand Vitara 2.0 l Benzina in momentul de fata sunt:

KM - Pret revizii manopera si TVA incluse
10000 - 117.6 Euro
20000 - 140.8 Euro
30000 - 111.6 Euro
40000 - 197.2 Euro
50000 - 320.3 Eur
60000 - 168.4 Euro
70000 - 168.4 Euro
80000 - 292.2 Euro
90000 - 111.6 Euro
100000 - 377.2 Euro

IN CONDITII DE EXPLOATARE SEVERA ANUMITE COSTURI DE MAI SUS VOR FI REESTIMATE


Pretul reviziilor include filtre, consumabile (ulei, lichid frana) sau nu?

O a doua intrebare este reviza de 1000km, la care nu se schimba nimic. Se poate face la dvs?

A treia intrebare: Din germania am un desfasurator superdetaliat, care insa are revizii la fiecare 15.000 km. Aveti indicatii sa faceti revizii la 10.000km sau este o obisnuinta bazata pe experientele anterioare?

A patra: ce ulei recomanda Suzuki?

Multumesc !
Andrei Suzuki
La Suzuki au numai Mobil1 si Castrol. Asa mi-au zis mecanicii.
Choixalacreme
QUOTE(Andrei Suzuki)
La Suzuki au numai Mobil1 si Castrol. Asa mi-au zis mecanicii.


Asta au in stoc sau asta au ca indicatie venita din Ungaria?
Si tu personal, ce folosesti?

Multumesc !
Andrei Suzuki
Asta aveau cand am fost eu.
Ei initial venisera cu 5 bidoane de Mobil1 10w-40,dar am cerut eu sa imi puna Castrol 5w. N-a fost nici o problema (normal,era mult mai scump laugh.gif)
suzuki_bs
Producatorul nu recomanda o anumita marca de ulei ci mai degraba un anumit grad de vascozitate

In manualul de utilizare pentru Ignis gasiti la pagina 8-7 o imagine si urmatorul paragraf"
Preferat
Utilizati intotdeauna un ulei motor cu specificatia SE, SF, SG, SH, SJ sau SL. Alegeti vascozitatea tinand cont de indicatiile din tabelul de mai sus.
Pentru temperaturi mai mari de –20 grade C, va recomandam sa utilizati un ulei SAE 10W-30".

Avand in vedere experienta cumulata pana acum, Service-ul va recomanda anumite uleiuri tinand cont de gradul de vascozitate recomandat de producator.

Referitor la revizii, prima revizie se face la 10.000 km, nu la 1.000Km.
Nu va contrazic asupra faptului ca in Germania restul reviziilor se fac din 15.000km in 15.000 Km. Nu puteti compara distantele lungi parcurse de soferi de acasa pana la servici in Germania cu opririle lungi si dese ale soferilor din Romania si nici calitatea drumurilor.
Tinand cont de conditiile de exploatare a autoturismului pe drumurile din Romania, de calitatea combustibilului, Service-ul Suzuki va recomanda sa faceti reviziile din 10.000 Km in 10.000 km
Andrei Suzuki
Pai si pe mine atunci de ce ma puneti sa le fac din 15 in 15k? Prima am facut-o la 10k,a 2-a la 25k,a treia urmeaza la 40k si tot asa..
Florin50070
La mine in carte recomanda ESSO, chiar am pe coperta manualului de utilizare o reclama mare cu ESSO
suzuki_bs
QUOTE(Andrei Suzuki)
Pai si pe mine atunci de ce ma puneti sa le fac din 15 in 15k? Prima am facut-o la 10k,a 2-a la 25k,a treia urmeaza la 40k si tot asa..


Andrei, tu pe cartea de garantie ai prima revizie la 10.000 Km si restul sunt trecute din 15.000 in 15.000 Km. Daca tu vii la 15.000 Km baietii din Service nu-ti pot reprosa ceva atata timp cat le vei arata ce scrie in cartea de garantie ca reviziile se fac la 15.000 Km. Eu am spus ce recomanda Service-ul.
taranu91615
QUOTE(suzuki_bs)
Costurile reviziilor pentru noul Suzuki Grand Vitara 2.0 l Benzina in momentul de fata sunt:

KM - Pret revizii manopera si TVA incluse
10000 - 117.6 Euro
20000 - 140.8 Euro
30000 - 111.6 Euro
40000 - 197.2 Euro
50000 - 320.3 Eur
60000 - 168.4 Euro
70000 - 168.4 Euro
80000 - 292.2 Euro
90000 - 111.6 Euro
100000 - 377.2 Euro

IN CONDITII DE EXPLOATARE SEVERA ANUMITE COSTURI DE MAI SUS VOR FI REESTIMATE


salut

as dori un desfasurator asemanator si pt ignis 1,5 4wd
de asemenea, daca se poate, as dori si o lista a operatiunilor presupuse de cea mai scumpa si de cea mai ieftina revizie

multumesc. adi
Ionut-35
Ceea ce se schimba si se verifica la revizii se afla si in manual intr-un tabel aproape de sfarsit. Mai raman de aflat costurile. biggrin.gif
Andrei Suzuki
Am si eu nevoie de un desfasurator pt revizia de 40k,daca se poate. Ce se schimba si cam care sunt costurile
suzuki_bs
QUOTE(Andrei Suzuki)
Am si eu nevoie de un desfasurator pt revizia de 40k,daca se poate. Ce se schimba si cam care sunt costurile


Salut!
Din desfasuratorul reviziilor pe care il am eu reies urmatoarele:

Verificare curea A/C
Verificare curea accesorii
Inlocuire ulei motor
Inlocuire filtru ulei
Inlocuire antigel
Inlocuire apa distilata
Inlocuire bujii
Inlocuire filtru aer
Verificare rezervor carburant
Verificare discuri/ placute frana
Verificare anvelope/ roti
Verificare planetare
Inlocuire ulei cutie viteze
Inlocuire filtru polen

Pentru Ignis 1.3 benzina costul reviziei la 40.000 km este de aproximativ 228 Euro.
Andrei Suzuki
Mi-e rau.
Ms frumos!
Andrei Suzuki
Iar am nevoie de ajutor. biggrin.gif
Din frica de a ma duce pe centura,la sevice(din motive evidente) intreb aici: la revizie,e musai sa cumpar piesele de acolo?sau pot sa vin eu..cu uleiul meu,filtre si ce mai trebuie?
Si inca ceva: nu am gasit pe nicaieri. Spuneti-mi,va rog,care e distanta dintre prezoane la Ignis. Am nevoie neaparat.
Merci frumos
sprite
De obicei, toate informatiile le gasesti pe spatele jantei... biggrin.gif
Nu e mare bai daca nu stii distanta intre prezoane... o poti masura in cel mai clasic mod, cu ruleta sau rigla, nu ai cum sa gresesti... La rotile cu 4 prezoane masurarea se face pe diagonala, iar la cele cu 5 - tot pe diagonala! biggrin.gif (adica 4x100; 4x114,3; 5x100; etc.) Ai o schema mai jos, distanta e in mm.

La fel de importante sunt si celelalte informatii despre janta... mare grija la inelele de centrare!
Aici gasesti tot ce vrei despre roti, dimensiuni, inclusiv calculator de jante & anvelope.

PS: ce jante iti iei? smile.gif
Andrei Suzuki
Azi am fost la service cu foaia de la constatare sa comand bara si cu ocazia asta am facut si programarea pt revizia de 40k.
Nota 10 cu felicitari pt promtitudine si atitudine!!
RedDog
Pentru Swift Sport exista un plan al reviziilor cu costuri cu tot? Merci.
suzuki_bs
Se lucreaza la el. Te anunt cand s-a finalizat
RedDog
Ok, mersi mult. De asemenea as vrea sa stiu cam care este termenul de livrare pentru Sport si ce culori sunt disponibile.
suzuki_bs
In conditiile in care sunt deja fabricate, in stocul fabricii, termenul de livrare este de 20 zile lucratoare (o luna) de la confirmarea platii.
Ce culoare ai dori?
iulian103655
As dori sa achizitionez un ignis 1.3 GC AC. Care este termenul de livrare din momentul achitarii masinii? mercik
Bogdan101352
Pai, la mine mi-au zis maxim 3 saptamani, si in 12 zile l-am avut....YESSSS! smile.gif
... si era si inainte de Paste, cand toata lumea se gandeste la orice altceva, numai la serviciu nu. Singura chestie e ca le aveau in vama la Curtici cand am platit eu masina.
ccccc85069
Sal
Am nevoie de un service in zona Moldovei pentru Suzuki Sx4.Tocmai am facut revizia la 10000 la Bacau, la un service, plin cu dacii care se slefuiau pentru vopsire.Si le-am aratat eu unde-i joja.Nu au calc, de fapt nici nu au idee despre masina.
nasol tare cu service suzuki.Si ,ce stiti, se poate schimba service-ul, avind in vedere ca suzuki nu are importator unic pt romania ci are mai multi importatori?
radu104017
Salutare! Sunt si eu nou pe aici si sunt pe punctul de a cumpara un swift 1.3 glx. Am condus masina, mi-a placut am si rezervat o masina care e gata de plecare din ungaria.

Singura mea teama este ca nu stiu cat de bun e service-ul de la B&S. Ma intereseaza in special profesionalismul mecanicilor. Nu vreau sa ma duc cu o problema la masina si sa dea senini din umeri. Va rog sa imi spuneti cat de multumiti ati fost de revizii si de alte reparatii neprevazute. Daca puteti chiar sa imi recomandati un mecanic (eventual printr-un mail privat la roancea@gmail.com) de care ati fost multumit v-as fi recunoscator.

Am citit pe-aici prin forumuri ca te si lasa sa intrii in service si sa stai langa mecanic. Mi-ar placea sa stau si eu sa casc gura pe-acolo...

Va multumesc, si astept pareri cu nerabdare (ca sa ma duc cu avansul la masina si sa semnez contractul... sau nu smile.gif )

P.S.: Stiu ca masina nu are nici macar scut de plastic. A suferit pana acum cineva din cauza asta?
Catalin103986
@radu104017
Sunt pe undeva in aceeasi situatie cu tine. De mai bine de 2 luni ma dau pe www sa gasesc o masina noua pana in 13000. Pana acum Swift e in top pe locul 1 si GP pe 2. Am sorbit toate forumurile pentru Swift si am aflat ca e o masina excelenta. Nu am gasit inca un proprietar nemultumit. In ceea ce priveste scutul, nu cred ca e problema fiindca garda la sol e destul de mare. Problema cu scutul insa am intalnit-o la GP pe mai multe forumuri. Oricum, poimaine primeste un prieten masina (GP) si o sa pot sa o testez pe indelete. Cat despre service la Swift, vei avea ocazia sa intri intr-unul doar pentru revizii, din cate am inteles.
radu104017
daca ai 13000 E ai putea incerca un yaris (13300 - tera 1.3/87cp) sau si mai bine, daca ai 14000 vezi de yaris luna sau honda jazz. eu am un yaris versiunea luna si se simte diferenta de calitate. problema e ca acum am suma maxima de cheltuit cam 11000 E. La fiat nu m-as baga pt ca "fiabilitatea" lor e renumita. parerea mea este ca japonezii in momentul de fata sunt mult in fata fata de europeni.

- jazz si yaris sunt super da costa ca atare
- swiftul imi place mult dar mi-e frica de serviciile ulterioare
- coltul iarasi e misto dar tot pe la 12500 se invarte
- vw si fabia au motoarele lesinate de 64cp (3 cilindri) la 11000 E
- de francezi si de italieni mi s-a luat de cand am citit review-uri si cand m-am uitat pe survey-ul facut de top gear
- mai e corsa pe care imi place super mult numai ca pana la anu nu mai iau comenzi

de aceea m-am si bagat pe forum, in speranta ca cei care au suzuki-uri si suzuki_bs as imi laude si service-ul ca sa fiu cu inima impacata biggrin.gif ca nu o sa am nici o problema
Choixalacreme
QUOTE(ccccc85069)
Sal
Am nevoie de un service in zona Moldovei pentru Suzuki Sx4.Tocmai am facut revizia la 10000 la Bacau, la un service, plin cu dacii care se slefuiau pentru vopsire.Si le-am aratat eu unde-i joja.Nu au calc, de fapt nici nu au idee despre masina.
nasol tare cu service suzuki.Si ,ce stiti, se poate schimba service-ul, avind in vedere ca suzuki nu are importator unic pt romania ci are mai multi importatori?


Sa intelegem de aici ca SELFMOTORS BACAU e de fapt Service Automecanica ? :-))
Poti schimba service-ul, fireste, atata timp cat e agreeat Suzuki(parerea mea).Problema e ca nu cunosc decat 2 buc, Timisoara si Bucuresti (de fapt, comuna Tunari, si fac doua ore pana acolo)
ccccc85069
Sa intelegem de aici ca SELFMOTORS BACAU e de fapt Service Automecanica ? :-))
Poti schimba service-ul, fireste, atata timp cat e agreeat Suzuki(parerea mea).Problema e ca nu cunosc decat 2 buc, Timisoara si Bucuresti (de fapt, comuna Tunari, si fac doua ore pana acolo)[/quote]


Acum dupa ce am devenit utilizator Suzuki, imi dau seama ca degeaba fac masini bune daca nu au o retea de service corecta.
Cu ocazia asta imi explic si de ce se vinde Logan asa bine
Sorin71828
Nu stiu daca te ajuta, dar mai exista service auto Suzuki la Cluj si Tg. Mures.
vid313
Am trimis la B&S MOTORS o cerere (la ei pe site) pentru un test drive cu SWIFT 1,6 Sport. A trecut o luna si nici un raspuns, nici un telefon.. Imi place mult masinuta, din auzite si vazute; banuiesc ca daca dadeam o tura cu ea ma convingeam si o cumparam. Dar vazand dorinta lor de a o vinde si parerile proprietarilor despre servicile lor cred ca ma reorientez spre o mai veche iubire Clio RS. Mai astept si urmaresc parerile voastre despre singurul dealer Suzuki de aici din zona si cine stie poate ceva ma va convinge..
Stefan80241
@vid313
Si eu am patit la fel cu emailul, am trimis o cerere pt DT si nimic. Insa la telefon, si tipul, si tipa au fost foarte amabil. Sigur, nu i-am luat la bani marunti de ce nu si-au verificat mailul, dar una peste alta au fost de treaba.
Andrei Suzuki
Nu exista Swift 1.6 pt Test Drive
vid313
Ok, nu exista Swift 1.6 pentru test drive, dar ar fi putut sa imi dea un mail sau un telefon sa imi spuna lucrul asta si poate sa ma invite la un test drive cu un 1.5 smile.gif
O sa le dau eu un telefon si poate le vand si o masina biggrin.gif
Hoinar
QUOTE(vid313 @ Dec 2 2007, 11:24 PM) *
Ok, nu exista Swift 1.6 pentru test drive, dar ar fi putut sa imi dea un mail sau un telefon sa imi spuna lucrul asta si poate sa ma invite la un test drive cu un 1.5 smile.gif
O sa le dau eu un telefon si poate le vand si o masina biggrin.gif


Cred ca mai bine le-ai sponsoriza o trimitere la o scoala de educatie. Aia legata de primii 7 ani.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.