Help - Search - Members - Calendar
Full Version: asigurare pentru romania
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
dragos12
Vreau sa vin in tara de Pasti cu o masina inregistrata in Marea Britanie pentru doua saptamani. Asiguratorul de aici mi-a spus ca asigurarea mea este valabila pana la granita Romaniei, iar de acolo trebuie sa-mi cumpar o alta asigurare. Are cineva idee daca se poate lucrul asta? Multumesc! (eu stiam ca am nevoie de "carte verde", dar astia pe aici nu au auzit, sau poate nu stiau cei de la firma unde am asigurarea)
Rai
Cartea verde o primesti de la orice asigurare nu costa nimic numai pe insula sunt toate pe dos.Cartea verde e pentru anumite tari nu UE.
Sa intri in Ro iti trebuie o carte verde dar nu din RO ci de la asigurarea ta.
Robert2
Despre ce fel de asigurare vorbim?
Despre CASCO, care acopera daunele produse propriei masini sau, despre Carte Verde, care acopera danele produse de tine tertilor!
Daca vorbim de Carte Verde (pentru ca asta este o asigurare obligatorie ca sa poti circula cu autoturismul prin Europa!!!!), si aceasta este valabila numai pana la intrarea in Romania, nu este nici o problema, la intrarea in Romania (in vama de exemplu) poti sa faci la orice societate de asigurari prezenta in vama, asigurarea RCA-obligatorie care acopera daunele produse de tine tertilor cu valabilitate pe teritoriul Romaniei (cu alte cuvinte acopera cam acelasi lucru ca si Cartea Verde, dar cu valabilitate NUMAI in Romania!). Asigurarea RCA-obligatorie se face pe perioade de cate 1 luna, iar pentru un autoturism costa 3.010.000 lei/1 luna!
Daca vorbim de asigurarea CASCO, e un pic mai complicat, pentru ca unele societati de asigurare din Romania nu fac asigurare CASCO pt o masina inmatriculata in strainatate, si atunci cel mai bine ar fi ca asigurarea ta CASCO din Anglia sa fie valabila si pe teritoriul Romaniei, si dupa cate stiu eu, este valabila! Ce nu acopera ei este, asa cum am mai spus, Cartea Verde pe teritoriul Romaniei. BAFTA!

PS: Si atentie, sa nu treci cu masina prin Kosovo, pentru ca pe acolo nu este valabila Cartea Verde pe care o ai din Anglia!

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2004-02-26 13:39 ]

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2004-02-26 13:42 ]
dragos12
Multumesc pentru raspunsuri, m-am linistit.
Cat despre Kosovo, nici gand!
Sa auzim de bine!
P.S. Citesc de cateva saptamani subiectele de pe forum, dar nu credeam ca voi avea raspunsuri atat de repede. Acum cred. Multumesc!
Rai
Cartea verde e dovada pentru tarile nu UE ca masina e asigurata undeva si nu costa nimic cel putin in germania si e valabila si pentru Ro.
Ar fii bine sa reglezi farul stang sa bata mai jos ca din costructie pentru GB sunt reglate mai sus pe drum noaptea multi o sa-ti multumeasca.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.