Help - Search - Members - Calendar
Full Version: opel astra
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
moruz72844
Buna prieteni, vreau sa-mi cumpar un Opel Astra din 2001-2002, de aceea sunt curios cam cati KM duce un motor de opel DIESEL, si eventual cum imi dau seama daca a fost dat inapoi kilometrajul???
vma
am vazut motor diesel Opel de 300.000 km si arata exceptional. Astra e masina mica pt un motor de 2.0l si deci motorul nu este foarte solicitat. Eu zic ca ai multe sanse sa-l duci la 300.000 fara reparatii capitale.
Geroge73919
1)Tot un Astra (Caravan) vreau si eu dar 1.6 I daca gasesc si nu pea am incredere in cele din targ de la noi(KM) , dar ce am observat pe site-urile de masini din Germania e ca 1.6 sant mai scumpe decat 1.7 DTI ceea ce mi se pare absurd dar poate ma lamureste si pe mine cienva care aduce masini frecvent
2) Ce parere aveti de computest ... poate fi pacalit ?


Va mutumesc pentru reply-uri
vma
eu cand am facut testul la masina mi-a zis ca totul este super OK dar aerul conditionat nu mergea neam... si am intrebat special ce spune testul despre AC ca stiam ca nu merge smile.gif
Geroge73919
Am vazut in targ preturile si am gasit un Caravan cu 102000 km la 6400 (dupa ce am negociat fictiv cu proprietarul pe mail biggrin.gif )euroi din 2001 1.6 I ... intrebarea mea e : Nu cumva miroase a pacaleala adica e cea mai ieftina masina din targ , daca merg in Germania am sanse sa ies mai ieftin de atat ?

Inca o rugaminte ca sa imi fac o parere sa imi zica si mie cineva care a fost, exact tot ce a cheltutit cu masina de cand a luat-o si pana are numere de .Ro ca sa vad dc merita


Multumesc
Cristi72616
George am sa incerc sa-ti raspund.
- cheltuieli de avion: 230 euro (eu am fost cu avionul, bilet dus-intors, am folosit doar biletul dus cu escala la Amsterdam)
- in Germania am avut cazarea si mancarea asigurata stand la ruda (daca nu ai....cazarea e cam 20-25 euro/noapte la o pensiune sau motel.....mancarea e in functie de tine....cat mananci, ce-ti place, etc)
- masina m-a costat acolo 7000 euro (cu acte, numere pentru 2 saptamani, asigurare, garantie) - opel astra 1.7 cdti, 68000km
- am mai cheltuit pe acolo vreo 200 euro pe prostii;
- cam 70-100 euro motorina pana la mine la bloc (cu un sfert de rezervor ramas)
- 15 euro vinietele pentru Austria si Ungaria;
- 2.200.000 taxa pentru comisionarul vamal ca sa-mi faca tranzitul in bucuresti;
- 5 euro spaga la vamesul ungur sa puna stampila pe documentul care trebuie trimis inapoi pentru a-ti recupera garantia;
- 1600 euro vama platita in Bucuresti;
- vreo 4.500.000 RAR (constatare vamala, omologare, autentificare);
- 1.200.000 2 exemplare de copii legalizate dupa actele masinii;
- 1.000.000 asigurarea obligatorie;
- cam 1.200.000 pentru inregistrare la administratia financiara, impozit, numere, etc.
Sper sa nu fii uitat nimic.
Geroge73919
Da... mersi mult imi e foarte de folos postul tau oricum eu am maxim 7500 pentru toata distractia , sper sa pot gasi ceva de 100.000 de prin 2001 1.6 I sau daca sant la fel la pret cu 2.0 DTI (asa am vazut ca sant pe mobile.de ) o sa aleg un DTI .


PS Inca o faza pe care nu o inteleg cum e cu TVA -ul il primesti inapoi la vama?!? ...
Cristi72616
La un 2.0 dti platesti mai mult vama. Daca ai 7500 toti banii, tu trebuie sa-ti gasesti o masina in jur la 5500-6000 maxim. Parerea mea este ca vei gasi, dar trebuie sa stai ceva sa cauti. Gasisem un Astra Hatchback la 5.500 dar era lovita bara din spate, iar placutele de frana nu erau tocmai ok. M-am interesat si o bara noua acolo te costa cam 50 euro (aia nu indreapta nimic, schimba totul), iar setul de placute vreo 500 euro. Masina era din 2001 parca si avea vreo 120.000km.
Cristi72616
Cu TVA sunt posibilitati:
1. cumperi masina de acolo fara TVA (ca mine). Asta inseamna ca in tara platesti TVA 19%.
2. cumperi masina de acolo cu TVA, iar in tara platesti tot 19%, dar poti sa-ti recuperezi TVA de la neamt (cei 16%). Ai mare grija la pret, ca sunt unii care daca te vad roman si nici nu prea stii limba iti baga direct pretul cu TVA si zic ca e fara. Oricum tu pe factura o sa vezi un alt pret....nu o sa-ti treca pretul real (aia e spaga lui). Sfatul meu e sa-ti cauti masini la care sa negociezi pretul fara TVA. Apropos, indiferent de pret incearca sa negociezi. De obicei cam toti iti lasa cateva sute de euro.....macar carburantul sa platesti din banii negociati si tot e ceva.
Multa bafta !
PS: daca mai ai intrebari nu ezita
Geroge73919
Ar mai fi inca ceva :
deci iau un Opel la 5500 pret cu TVA la iei si mai platesc in Ro 19% din astia 5500 si taxa vamala de 1400 (cam asa ar fi pt un 2.0 DTI)... ca ceva nu e in regula ca platesc la taxe si la vami de jumate sant taxe su jumate e masina cred ca ceva nu am inteles corect.... imi iese pretul masini mai mare decat dc as lua-o din targ
Cristi72616
NU, nu cred ca m-ai inteles. Tu platesti in tara pentru un Opel, taxe in jur de 1500 euro (TVA+accize). Suma se calculeaza in functie de capacitatea motorului, anul fabricatie (numai in romania cu cat e masina mai noua cu atat platesti mai mult) si motorizare (diesel sau benzina). TVA nu se aplica la valoarea de pe factura ci la o pret de catalog. Deci tu poti sa dai si 100 euro, ca tot 1000 si ceva platesti TVA.
Prin urmare daca tu dai 5500 sa zice, in tara mai platesti in jur de 1200-1500 euro.
Am fost mai clar acum?
moruz72844
bai fratilor, si totusi nu stie nimeni cum poti sa-ti dai seama daca kilometrajul a fost dat inapoi... ca asta e magaria care se face cel mai fregvent si-ti da o tigaie la pret de masina aproape noua....
:bash:
Geroge73919
QUOTE(Cristi72616)
NU, nu cred ca m-ai inteles. Tu platesti in tara pentru un Opel, taxe in jur de 1500 euro (TVA+accize). Suma se calculeaza in functie de capacitatea motorului, anul fabricatie (numai in romania cu cat e masina mai noua cu atat platesti mai mult) si motorizare (diesel sau benzina). TVA nu se aplica la valoarea de pe factura ci la o pret de catalog. Deci tu poti sa dai si 100 euro, ca tot 1000 si ceva platesti TVA.
Prin urmare daca tu dai 5500 sa zice, in tara mai platesti in jur de 1200-1500 euro.
Am fost mai clar acum?



Gata, acum am inteles, eu credeam ca in tara platesti TVA 1500 si taxa vamala 1500 dar e acelsi lucru :bash:

PS Mersi pt rabdare
Geroge73919
QUOTE(moruz72844)
bai fratilor, si totusi nu stie nimeni cum poti sa-ti dai seama daca kilometrajul a fost dat inapoi... ca asta e magaria care se face cel mai fregvent si-ti da o tigaie la pret de masina aproape noua....
:bash:


Frate intrebarea asta mi-am pus-o si eu deci daca vezi in RO masini de pana in 100.000 ar trebui sa iti pui semne de intrebare , mai ales dc masina are 4-5 ani , dc e diesel nu mai incape indoiala dar din moment ce ii faci computest si masina are 50.000 pe bord dar computestu iesie rau atunci nu mai vad relevanta KM ... deci nu vad cu ce te incalzeste pe tine KM pt ca e irelevant
Geroge73919
Va mai stresez cu inca o intrebare , cand vii cu masina in tara platesti la vama TVA-ul adik trebuie sa imi iau mai multi bani cu mine ca nu ma lasa sa intruu cu ea ???? sau pot achita dupa ?
Cristi72616
Normal ca nu e necesar sa o platesti la vama. Uimirea mea a fost sa vad ca nu pot sa platesc la vama in euro....iar cursul de schimb de acolo era sub orice critica. Daca nu ai lei sa platesti in vama iti faci tranzit la un comisionar vamal in schimbul sumei de 2.200.000 si platesti vama in Bucuresti sau orasul unde vrei tu sa-ti faci tranzitul.
Referitor la intrebarea cu kilometrajul dat inapoi. Sfatul meu pentru cei care vor sa-si cumpere masini second hand este sa mergeti afara sa le luati de la sursa (handler sau particular). Va puteti face o idee despre uzura masinii dupa anumite chestii (volan, scaune, chedere, etc - le stiti si voi pe astea). In plus afara nu prea se manevreaza chiar asa kilometrajul. Spre exemplu la handlerul de unde mi-am luat eu nemtoaica (masina) am vazut si masini cu peste 200.00km. Era chiar una de 500.000 km. In plus pe factura trebuie sa va scrie numarul de kilometrii, iar daca veniti cu ea in tara (sau chiar acolo) si o verificati si nu corespunde numarul de kilometrii, e cam grav pentru ei. Acolo legea e lege si amenda e amenda.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.