Help - Search - Members - Calendar
Full Version: CITROEN
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Citroen
popa1
E mai buna decat altele frantuzesti,service,etc?DETALII!!!
Imi place mult citroenul! Mi-a placut mult saxo. Are multa tehnologie noua! Nu am condus vreun citroen.
Rai
Eu de la francezi prefer Peugeot si mai ales diesel.Dar fiecare cu gusturile lui.
Ion
Citroenul Saxo este un Peugeot 106 putin restilizat. Da e o masina foarte interesanta. Nu am apucat sa conduc o astfel de masina. Am mers in ea (P106) si mi-a placut.

Ar fi de remarcat, ca pentru cat e de mica, e o masina foarte lata REZULTA stabilitate si spatiu interior foarte generos. Mi-as lua una daca mi-ar permite bugetul.
Versiunea diesel e foarte interesanta, motorizarea de 1,5 l
Cipi39651
An un Berlingo HDI din 2000.De cand mi-au schimbat cureaua de distribitie la District Brasov nu-mi mai trage deloc bine . Sunt de atunci vreo 2 ani ;am mai incercat pe la Ludus dar nu i-au gasit hiba.Mi-au schimbat foarte multe piese , foarte scumpe , dar degeaba .Service-ul e cam naspa , piese scumpe care vin foarte greu ( aici fiti foarte atenti , mai bine comandati piese facute de altii decat cele originale ) per ansamblu nu sunt multumit DELOC de prestatia CITROEN ROMANIA.
Am uitat sa va spun : toate cacaturile astea de HDI au o fulie vulcanizata( pentru clima , servo, alternator) ce pica subit pe la vreo 60.000 km .Astia de la sercice-uri autorizate cica nu le schimba preventiv pentru ca sunt foarte scumpe ( 4 mil lei) , da' decat sa ramai in drum cu masina pe la mama naibii macar cereti sa o schimbe la fiecare 60.000 km.

Apropo : din cauza motorinei proaste de la ROMPETROL s-a bulit : pompa rezervor + reg. presiune motorina + 40.000.000 lei.

Cred ca aceleasi probleme le are si PEUGEOTU ,

CONCLUZIA : SEAT , SKODA SAU VW
Volkov
QUOTE(Ion)
Citroenul Saxo este un Peugeot 106 putin restilizat. Da e o masina foarte interesanta. Nu am apucat sa conduc o astfel de masina. Am mers in ea (P106) si mi-a placut.
<BR>
<BR>Ar fi de remarcat, ca pentru cat e de mica, e o masina foarte lata REZULTA stabilitate si spatiu interior foarte generos. Mi-as lua una daca mi-ar permite bugetul.
<BR>Versiunea diesel e foarte interesanta, motorizarea de 1,5 l

Toate citroene care nu dispun de sistema oleopneumatic sunt peugeot cu suba variata.
Si structura si motorizare este absolut identica cu sora peugeot.
Unii ori inauntru este mai bogat la citroene.
In orice caz calitate a motorului peugeot este eccelenta, nu stiu da ca careva din voi a avut ocazie sa dizmembreze careva motoare, dar eu socot ca sunt mai buni motori peugeot de cat volkswagen (golf) depilde...
Camase sunt foarte calitative.
La dense silentbloci sunt cam slabi dar nu din faptul ca i lipseste calitate, dar din fapto ca sunt tornati cu un cauciuc moale pentru majorarea de confort la drumuri rai. Nu stiu da ca la voi sa practica, dar spre exemplu, aici in Republica Moldova este atelier specializat pentru tornarea silentblocilor care micsoreaza in mod sensibil cheltuiala la piese (alti lucruri da ca esti grijuliu nu li schimbi...)
Electricitate auto la densele e foarte buna...ganditive ca citroen ZX de la 1.1 alias peugeot 306, suporta bugiile cu patru electrozi, aceea care nu suporta audi 100 (suporta numai 3).
De amu "de gustibus non disputandum est" cine prefere citroenul umflat cine peugeot scuadrat...
Dar mecanica e la fel.
ncristi
QUOTE
An un Berlingo HDI din 2000.De cand mi-au schimbat cureaua de distribitie la District Brasov nu-mi mai trage deloc bine . Sunt de atunci vreo 2 ani ;am mai incercat pe la Ludus dar nu i-au gasit hiba.


Ce draq! nu sunt in stare sa schimbe o curea de distributie?
Eu am luat un taxi (in bucuresti-nu stiu cum draq se numeste compania aia cu peugeoturi si citroene) avea in jur de 80000 (asa mi-a spus soferul) si cand l-am intrebat cum merge masina m-a nenorocit cu
laude---de la unirea pana la obor nu i-a mai tacut gura elogiind masina (care mergea fff bine!!!! la km aia)...
Cand am coborat din masina aveam senzatia ca peugeot e cea mai coioasa firma auto de pe mapamond...

Apropo - meseriasii din brasov sigur ti-au aranjat-o in dulcele stil romanesc... biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.