Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce parere aveti ?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Lucian55
QUOTE
Tradition verpflichtet. Bei Mercedes-Tuner Brabus heißt das Power, Power, Power. Also erhält auch die neue S-Klasse ein im Wortsinn fabelhaftes Triebwerk: Der Zwölfzylinder bringt es auf bis zu 730 PS.

Vier Leistungsstufen bietet der Bottroper Veredler für das Spitzenmodell S 600 an. Der kleinste Leistungskit verhilft dem 5,5 Liter-Dreiventiler zum einem Powerzuwachs um 63 PS auf 580 PS. Das maximale Drehmoment beträgt 900 Newtonmeter. Reicht? Sicher. Mehr geht aber immer: Das V12 S Biturbo-Triebwerk mit 6,2 Liter Hubraum und immensen Turboladern entwickelt eine Höchstleistung von 730 PS bei 5.100 U/min. Das maximale Drehmoment liegt bei 1.320 Newtonmetern, wird aber elektronisch auf 1.100 Newtonmeter begrenzt. Diese gigantische Kraft liegt bereits ab 2.100 Touren an.

Nach dem gut 64.000 Euro teuren Motorumbau geht die Luxuslimousine wie ein Supersportwagen: Tempo 100 sind in 4,0 Sekunden, Tempo 200 in 11,9 Sekunden erreicht. Die Höchstgeschwindigkeit wurde elektronisch begrenzt - bei 340 km/h


Deci masina asta face 0-200km/h in 11.9 s ? blink.gif blink.gif blink.gif
si e limitata electronic la viteza de 340km/h
si are un cuplu de 1.320 Newtonmetru
am ramas ........ blink.gif voi ce parere aveti ?
Eduard RO
Nu prea am inteles ce scria acolo dar am inteles esentialu. biggrin.gif
Bravo mertedes.Ma mira ca are doar 580 de Cp.Serios acuma ma asteptam sa aiba un pic mai mult.La urma urmei e un motor de 6 litri.Mertedes intotdeauna a facut motoare superbe ex fiind cel de pe zonda. wub.gif [/quote]
James Kilowatt
Eu nu inteleg nimic in germana, insa cred ca asta explica totul biggrin.gif
"Biturbo-Triebwerk mit 6,2 Liter".

Intr-adevar 580CP pare putin, alti bolnaviori scot 130CP/l din turbate supraalimentate bi sau twin turbo.
guerilla
O traducere a la freetranslation.com

Tradition obligates. In Mercedes-done Brabus, the Power, Power, Power is named. Therefore also the new S-class receives an engine fabulous in the word sense: The twelve cylinder brings it on up to 730 HP.

The Bottroper Veredler offers four achievement steps for the top model S 600. The smallest Leistungskit helps the 5.5 liter three valves to that a Powerzuwachs around 63 HP on 580 HP. The maximal torque amounts to 900 New tone meters. Passes? Certain. More goes however always: The V12 S Biturbo-engine with 6.2 liter Hubraum and immense Turboladern develops a maximum performance of 730 HP in 5,100 RPM. The maximal torque lies in 1,320 New tone meters, is limited however electronically to 1,100 New tone meters. This gigantic power adjoins already from 2,100 tours.

The luxury saloon car as well as a super sports car goes motor reconstruction expensive to the well 64,000 Euro: Speeds 100 are reached in 4.0 seconds, speeds 200 in 11.9 seconds. The maximum speed electronically was limited - in 340 km/h
Eduard RO
64.000 e euro mi se pare super putin.Adica nu pentru mine dar pentru ce ofera...un s clase de 6,2 litri tunat de brabus sincer e super ieftin.Ma intreb oare de ce unii isi mai iau lambo cand exista astfel de masini. blink.gif
Alex-F1
Una la mana: acolo scrie ca motorul de 6.2 litri are 730 de cai (580 are cel de 5.5 litri) si a doua la mana: cum sa fie 64.000 de Euro pretul masinii??? :bash: Ala poate e doar pretul motorului....!!! Acuma asteptam pe cineva care stie germana mai bine, poate totusi ne lamurim si noi...
Paul46623
E vorba de kituri de tuning de la Brabus, pentru motorul de 5,5 si de 6,2 litri.
Lucian55
e vorba de motorul de 6,2 litri modificat si 730CP
eu intrebam daca e opsibil sa faca doar 11.9 secunde pana la 200km/h , pentru ca asta scrie acolo. sunt masini la noi care fac 15 sec pana la suta bicycle.gif
mike.omega
Problema mare e cum se pune puterea asta pe asflat. Aici vorbim de jante, gume, transmisie si sofer biggrin.gif
guerilla
64.000 euro e pretul pentru modificarile aduse masinii. adica pret peste valoarea standard a masinii.
or fi performantele bune, dar si pretul... aoleu... te cam arde.
Eduard RO
Pretul nu mi se pare deloc mare.Adica ai ajunge pe la vreo 200.000 de euro.Dar ganditiva la performate.Daca ele sunt la nivelul unui lambo si scufita rosie italiana biggrin.gif de ce nu ar fi si pretul?
Otto73
Eu nu vad rostul la o herghelie daca nu pot sa o folosesc.
Chir zilele tecute am vazut un enzo care mergea cu 25mile/ora, pe limita de 25 si parca era o masina chinuita.
Eduard RO
Asta se poate spune despre toate masinile.De ce sunt facute sa mearga si cu 200 la ora daca nu ai unde.Insa eu zic ca nu strica.Poate ma mut in jermania si trebuie sa conduc pe autobach. biggrin.gif
Maff
Din pacate, am vazut ca si in Germania au cam bagat limitari pe autobahn.
Eduard RO
Da din pacate asa este :samui: insa mai sunt portiuni unde poti sa fii "liber". biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.