Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce sa-mi cumpar?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
Marius73873
Salut.
Numele meu este Marius si am venit aici in speranta ca oameni mai documentati si/sau mai experimentati ca mine in ale masinilor sa-mi poata da niste sugestii folositoare.
Iata care este marea mea dilema.
Intr-un foarte scurt timp am de gand sa achizitionez un golf 4,mana a2a,din Germania cred,benzina,1.4 sau 1.6.
Banii de care dispun sunt aproximativ 7-8000E.
Sunt interesat mai ales daca cineva a avut probleme cu golf 4,respectiv motorizarile care ma intereseaza pe mine....daca au avut probleme la motor .. daca ploua in el....si orice neplacere referitoare la mashinutza.Altceva ce as vrea sa stiu este care este consumul pentru ambele motoare,mai ales in oras(Bucuresti) pentru ca acolo imi petrec vremea 99% din timp.
Si nu in ultimul rand care ar fii costurile de intretinere pentru un golf 4,service ...si tot ce trebuie.
Mentionez ca as fii deschis oricand sa-mi schimb optiunea pt golf 4 daca as gasi o alta mashina NEAPARAT NEMTEASCA mai buna si care sa nu depaseasca 8000E si binenteles sa nu aiba inconjurul lumii la bord smile.gif.Vreau ca mashina pe care am s-o cumpar sa aiba maxim 100000km la bord.Asa mi s-a pus pata...mai ales ca e benzina.Singurele alternative nemtesti care le mai am sunt Astra...2001-2002....care parerea mea este ca este mult sub golf4 si Bora...care este un pic peste pretul pe care mi-l permit eu.De alte mashini frantuzesti sau mai stiu io ce nu aduc problema....dar sunteti deschisi sa-mi dati sugestii de orice tip....orice tip de mashina care o considerati mai buna decat golf 4 si sa se incadreze in pana in 8000E.
Mersi mult si sper ca pana cand va veni momentul sa fac pasul decisiv sa fiu hotarat totalmente.wink.gif
stefan44002
In aceeasi generatie cu G4, masini "nemtesti" ar mai fi Opel Astra, Ford Focus, Seat Leon, Skoda Octavia.
Ideea e ca trebuie sa-ti permiti sa aduci o masina cat mai putin alergata si cu costuri de intretinere cat mai mici( sau poate ai bani de bagat in masini).
Astra e campion in Ro la capitolul intretinere si are o suspensie mai bine adaptata drumurilor din Ro.
Problema lui G4 e ca e foarte joasa ( un coleg tocmai ce si-a spart baia de ulei - cam 1000 RON)
Masinile frantuzesti sunt mai slabe la finisari, dar , sincer, sunt peste cele nemtesti la suspensii - sunt mai adaptate ptr. Ro. La banii aia potia sa te uiti si dupa un Citroen Xsara - nu sunt rele deloc.
florin55503
la cele frantuzesti cad articulatiile. nu te-as sfatui sa iti cumperi golf cu motor de 1.4. invonvenientul la golf este faptul ca e foarte joasa de fata. VAG nu prea sta bine la benzinare.
dragos65846
1.6 are consum pe computer de cca 9 in oras si 5.5 in afara la 110pe ora. sfatul meu este sa-ti iei un 1.9 tdi. si daca te duci tu in germania la 8000 de euro vii cu el din 2002 cu max 100000km in bord. de frantuzesti nici nu vorbesc ca nu are rost... eu in locul tau as mai pune 1000 si as lua o bora.. mult mai buna..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.