Help - Search - Members - Calendar
Full Version: PEUGEOT 107
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Marius58255
Ce parere aveti de 107? merita a fi luat ? am un matiz pe care vreau sa il vand si ... parca as lua un 107(garantie si consum mic). Sau sa ma indrept catre un sh nemtesc? evident ca mai pun o diferenta ... cu masina merg cam 2500 - 3000 / luna dar nu ma gandesc la diesel .

Va astept parerile . Merci .
Paul46623
Peugeot 107, Citroen C1, Toyota Aygo... E de fapt aceeasi masina, difera panourile si una sau doua optionale.
Daca zici ca mergi 2500-3000 km/luna, eu unul zic totusi ca n-ar strica sa te uiti si la optiunea diesel.
Marius58255
m am exprimat eu aiurea ... e drept ca fac peste 2000 km / luna dar ... nu cu masina pe care vreau sa o iau ... mai am un megane 15 dci .. in fine

faptul ca cele 3 supermini sunt identice .. e clar ( desi intre ele e o dif de vreo 600 euro )

acum am nevoie de o masina de oras si nu stiu daca un 107 nou e mai ok decat ... sa zicem un polo sh .
Marius58255
m am exprimat eu aiurea ... e drept ca fac peste 2000 km / luna dar ... nu cu masina pe care vreau sa o iau ... mai am un megane 15 dci .. in fine

faptul ca cele 3 supermini sunt identice .. e clar ( desi intre ele e o dif de vreo 600 euro )

acum am nevoie de o masina de oras si nu stiu daca un 107 nou e mai ok decat ... sa zicem un polo sh ( fiesta , etc )
Marius58255
hmm ! vad ca ma balbai ... si ma repet (damn mauz)
T u d o r
In weekend-ul asta am vizitat un showroom Toyota. Mi-a placut Aygo, dar sa fii atent, e o masina pentru 2 persoane mai rasarite, e exclus sa mai incapa cineva in spatele unuia mai inalt de 1.8m. smile.gif In rest, are portbagaj de o "piata" si calitate ~ ca a Loganului in interior. Sau asa mi-a parut mie. Materialele interioare sunt tot cam asa, imbinarile mi s-au parut putin sub. Mai ales turometrul ala ciudat, se bataia in lacasul sau de ziceai ca acum-acum iti sare in nas. Comutatoarele rotative de pe consola arata frumos, dar sunt destul de greu de manevrat.
Oricum, ca raport pret/calitate masina este ok. smile.gif
Marius58255
toyota e mai scumpa la aceeasi marfa ... nu vad sa merite
S O R I N
In timp de obicei se vede ca merita toyota.....
T u d o r
Din pacate, este aceeasi masina. Diferenta o face atitudinea dealerului grec al Toyota fata de piata romaneasca... :evil:
Marius58255
in timp se vede diferenta ... asta asa e . dar cine isi ia o asa masina pt fiabilitate ? oricum o dai dupa ce iese din garantie ...
guerilla
cumparati oricare dintre cele 3. ca oricum toate trei modele sunt construite in fabrica Toyota laugh.gif
stefan44002
Mai bine una noua decat un SH. P107/Aygo/C1 au aceeasi calitate a fabricatiei, diferenta este doar de design. Daca sunteti doar 2 persoane in familie, masinuta este OK, daca nu, ia altceva de la clasa mica.
Adriana73690
Salutare,

Am fost si eu ieri sa vad Aygo pe viu. O vizionasem doar pe site. Acum, ca coborator din Dacie berlina, mi s-a parut ciudatica. Parbrizul imens, cu o vizibilitate buna, dar mi se pare aiurea sa nu-mi vad botul masinii biggrin.gif Vitezometrul ii da un are 'sic'. Turometru e ciudat rau de tot, asta la clasa +, ca altfel lipseste cu desavarsire. Consola mi s-a parut chiar urata, parca nu se potriveste deloc cu masina. Mi s-a explicat ca e luminata si se vede frumos noaptea - asa o fi, dar tot nu-mi place.
Eu am vazut doar varianta cu 3 usi, pt persoanele din fata e super. Portiera e imensa si te sui ca in limuzina. M-am chinuit insa sa ma sui si sa cobor din spate insa - si nu eram in fusta !
Bara din spate e de fapt un spoiler de plastic, in culoarea masinii. Ma intreb cat de repede se sparge la micile 'nefericiri' din trafic. Portbagajul ... infim si au o mica scapare la finisaj. Nu vreau sa ma gandesc cum e in spate in cazul unui impact mai dur :pray:. Partea proasta e ca modelul e destul de nou si nu a fost inca supus testelor EuroNCAP. In prezentare se vorbeste de o structura care confera siguranta. Am incredere in ce spun japonezii, dar cand e vorba de integritatea mea ...
As fi vrut sa vad varianta cu cutie automata, dar am inteles ca nu prea tin asa ceva pe stoc pt ca nu au comenzi.
Maine ma duc la un test drive.
Sarbatori Fericite !
Paul46623
Iata testul EuroNCAP:
http://www.euroncap.com/content/safety_rat...1=1&id2=218
Rezonabil de bine, pentru o buburuza de masina.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.