Help - Search - Members - Calendar
Full Version: consum opel astra 2000 dti
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Butean69809
Vreu daca se poate sa imi spuna cineva care are computer de bord cat ii indica consumul in relanti/h si cat ii arata in medie consumul. Am fost la Opel si am setat computerul pe engleza si de atunci imi arata in relanti 1.7l/h . Inainte imi arata 0.7l/h. In treapta 5 computerul arata indiferent de turatie 5l/100km .E posibil sa fi setat gresit computerul?Inainte erau alte cosumuri in functie de turatie (Computerul era in germana) :argue:
vma
la relanti a mea arata 0.7 - 0.8 iar. in oras imi ia intre 7.9 si 8.3. Dar eu ii dau in gura. La drum lung 5.5 - 6.5 Drumurile sunt pline de gropi si nu prea poti sa zici ca e consum de drum intins.
Butean69809
ASA IMI ARATA SI MIE DAR DE CAND AM SETAT COMPUTERUL PE ENGLEZA S-A MODIFICAT .Am fost din nou la OPEL dar zic ei ca acum indica bine si ca inainte nu indica bine.Nu stiu ce sa zic. Ti-e iti e computerul pe engleza?
Andrei59324
La relanti....can da ajunge la temp optima de functionare mie imi arata 0.5l/h.....0.6l/h....Acum in oras depinde cam cat mergi...daca faci drumuri scjurte cu opriri dese ai sa se raceasca motorul...poate sa ia si 9...daca mergi destul d mult ia in jur de 7.5 iar extraurban mie mi-a aratat 4.8l.
A K U
QUOTE(Butean69809)
ASA IMI ARATA SI MIE DAR DE CAND AM SETAT COMPUTERUL PE ENGLEZA S-A MODIFICAT .Am fost din nou la OPEL dar zic ei ca acum indica bine si ca inainte nu indica bine.Nu stiu ce sa zic. Ti-e iti e computerul pe engleza?


Ha, ha, adica respectivul computerul de bord a fost setat gresit de idiotii aia de ingineri germani si arata gresit consumul. Acum, dupa ce au umblat meseriasii de la service-ul Opel, problema s-a rezolvat si, chiar daca iti arata la relanti apropae 2 litri si in a 5-a, indiferent de turatie, 5 litri blink.gif, totul e OK :bash: Credeam ca numai in Bucuresti sunt banditi, dar se pare ca in toata tara e la fel :puke: We're hopeless arigato.gif
Nu, nu e bine ce-ti arata tie acolo, du-te la Opel si da-le cu cartea masinii in cap. Ca sa nu mai vorbim ca e o mare tampenie sa spui ca arata bine cand iti indica un concum constant indiferent de turatie... blink.gif
vma
Am avut computerul in germana si cu 50 de lei mi l-au pus in engleza la reprezentanta. Consumul era acelasi, nu s-a modificat odata cu limba biggrin.gif BTW 1.7 la relanti of fi litrii/mila.. o fi nu numai limba engleza dar si sistemul de masura biggrin.gif
bogdan74580
mie imi ia 10l in bucuresti (mers mai nervos) si 6,5-7 pe autostrada sau E85 la o viteza medie de 90KM/h pe distanta de 350 Km (viteza de croaziera era 130-140)
bogdan74580
Consumul la relanti 0.7l/h a fost minimul indicat de computer.
vma
QUOTE(bogdan74580)
mie imi ia 10l in bucuresti (mers mai nervos) si 6,5-7 pe autostrada sau E85 la o viteza medie de 90KM/h pe distanta de 350 Km (viteza de croaziera era 130-140)


mi se pare detul de mult cat iti consuma tie. Sie eu merg nervos si mai fac cate o liniuta la semafor dar nu am depasit niciodata consum mediu de 8.3 in oras. cat despre afara maxim 6.5 si daca e drum bun eu merg cam cu 150. Vechiul proprietar avea 7.2 in oras dar nu o calca niciodata sa treaca de 2000-2200.
Butean69809
super consumuri aratate la voi!!??
M-ie sub 14 l in oras nu imi arata computerul. blush.gif
Am vorbit la Opel unde am setat computerul pe engleza si m-am programat vineri sa vad ce se intampla.
Acum mi-a zis ca intradevar nu indica bine>Am aratat cartea si la relanti arata 0.7l/h nu 1,7/h cat imi arata mie.Deja au intors-o astia de la Opel.S-a vedem dar sunt mari meseriasi ........
A K U
Pai da, pentru ca daca-ti indica 1.7 litri "pe liber", normal ca nu iti indica bine nici consumul in oras (sau in afara). "Meseriasii" lu' peste din service... :puke:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.