Help - Search - Members - Calendar
Full Version: LEXUS LS
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Lexus
Legionaru'
O masina care asigura o concurenta serioasa clasei S de la Mercedes si seriei 7 de la BMW!
Legionaru'
poza 2
Legionaru'
poza 3
cosmin45741
da... iarasi le-au murit designerii...
nesimtitii astia de la lexus nu inceteaza sa ma scarbeasca cu copiatul...
Otto73
Totusi pe cine au copiat?
Lexusul asta e bestial
cosmin45741
oare pe cine?
ai dreptul la...o singura incercare blush.gif
Otto73
QUOTE(cosmin45741)
oare pe cine?
ai dreptul la...o singura incercare blush.gif

ajuta-ma ca eu nu vad si apropo toate masinile seamana cand sunt privite dintr-un singur unghi
cristian79720
super tare masina.se va vinde si in Romania?cand si cam in ce marja de pret?
DAN
QUOTE(cosmin45741)
da... iarasi le-au murit designerii...
nesimtitii astia de la lexus nu inceteaza sa ma scarbeasca cu copiatul...


Asta si-au si propus :bash: .Sa intre in europa cu aceste modele si sa "atace" Mercedes si BMW.In schimb bine ca nu ne "scarbesc" si cu altceva cei de la Lexus....
R o b e r t
Masina asta a devenit visul meu de-o viata... e ceva de vis. nu mai vreau niciun lancer evo, impreza sau touareg... vreau Lexus LS 460 immediately! :bash: :bandit:

mi se pare superba din orice unghi. uitati-va numai la evacuare, cat de bine e integrata in liniile masinii... farurile sunt perfect asezate, stopurile la fel. interiorul, luxos, incapator. calitatea finisajelor, iarasi fara cusur. convingeti-va singuri: http://www.youtube.com/watch?v=LGxx-FW0Hkw
Rares29194
QUOTE(cristian79720)
super tare masina.se va vinde si in Romania?cand si cam in ce marja de pret?

Poti merge la showroom sa o vezi. Pretul cred ca e in jur de 100.000 EUR.
_Constantin_
Chiar pare o oferta interesanta la Merc S desi mi-ar fi foarte greu sa aleg.
Watcher
Mie nu mi-ar fi deloc greu: S-KLASSE all the way!
Pentru ca:
1) este the original
2) ca motorizari este peste concurenta (100+ CP mai multi decat BMW760 - 'invincibilul' :bash: )
3) cea mai buna imagine - ori la aceasta clasa conteaza cel mai mult
4) statisticile de vanzari: W220 a vandut mai multe unitati decat seria 7, phaeton, Lexus LS, A8 LA UN LOC...
5) statisticile de accidente: conform NHTSA (sau cum ii zice), you are three times more likely to survive in the W220 Sklasse than in any other car - asta pe baza accidentelor nu pe baza testelor de laborator...
6) ati vazut cate butoane are pe usa din dreapta???? freaking wow.
DAN
QUOTE(Watcher)
Mie nu mi-ar fi deloc greu: S-KLASSE all the way!
Pentru ca:
1) este the original
2) ca motorizari este peste concurenta (100+ CP mai multi decat BMW760 - 'invincibilul' :bash: )
3) cea mai buna imagine - ori la aceasta clasa conteaza cel mai mult
4) statisticile de vanzari: W220 a vandut mai multe unitati decat seria 7, phaeton, Lexus LS, A8 LA UN LOC...
5) statisticile de accidente: conform NHTSA (sau cum ii zice), you are three times more likely to survive in the W220 Sklasse than in any other car - asta pe baza accidentelor nu pe baza testelor de laborator...
6) ati vazut cate butoane are pe usa din dreapta???? freaking wow.


Si fiabilitatea cui ramane?biggrin.gif Lexusul este cu mult peste....Oricum, noi vom livra cam in 2-3 saptamani un LS...si voi pune aici nicte poze mai in detaliu...
DAN
Cat despre imagine...asa e, mercedesul iti ofera poate o imagine mai buna la noi in tara..dar in rest....lexusul e cu mult peste...
Watcher
Dane, eu am Toyota, uita-te la semnatura, nu trebuie sa ma convingi de fiabilitatea, calitati, etc.
Pe de alta parte, ca sa nu te descalifici ca fanatic (tongue.gif) trebuie sa ai si tu niste limite pana unde sustii Toyota. Am scris ca Sklasse w220 s-a vandut mai bine decat Serie7, Audi A8, Paheton, Lexus LS, Maseratti Quatroporte LA UN LOC - IN LUME, ce iti spune asta despre imaginea in afara?

Sa repet si pe aia cu accidentele?

Da, Lexus are imagine buna in SUA, dar nu chiar pana la aceasta clasa, altfel ar fi stat mai bine cu vanzarile smile.gif

Iar problemele cu fiablitatea au fost la Eklasse, generatia pre-facelift. Nu la Sklasse smile.gif. Probabil ca vor fi mai putine defecte la Lexus la 100 000 unitati, DAR NU O SITUATIE ZDROBITOARE (cuum a fost cazul primului ML), si nu chestii grave, adica nu vor fi situatii in care nu poti sa mergi cu Skalsse le ca e la service de 1 luna (ca la Land Rover)
Sa nu ajungem sa zicem ca daca merge ventilatia in scaune doar in 2 trepte din 3 'masina nu e fiabila' smile.gif
DAN
QUOTE(Watcher)
Dane, eu am Toyota, uita-te la semnatura, nu trebuie sa ma convingi de fiabilitatea, calitati, etc.
Pe de alta parte, ca sa nu te descalifici ca fanatic (tongue.gif) trebuie sa ai si tu niste limite pana unde sustii Toyota. Am scris ca Sklasse w220 s-a vandut mai bine decat Serie7, Audi A8, Paheton, Lexus LS, Maseratti Quatroporte LA UN LOC - IN LUME, ce iti spune asta despre imaginea in afara?

Sa repet si pe aia cu accidentele?

Da, Lexus are imagine buna in SUA, dar nu chiar pana la aceasta clasa, altfel ar fi stat mai bine cu vanzarile smile.gif

Iar problemele cu fiablitatea au fost la Eklasse, generatia pre-facelift. Nu la Sklasse smile.gif. Probabil ca vor fi mai putine defecte la Lexus la 100 000 unitati, DAR NU O SITUATIE ZDROBITOARE (cuum a fost cazul primului ML), si nu chestii grave, adica nu vor fi situatii in care nu poti sa mergi cu Skalsse le ca e la service de 1 luna (ca la Land Rover)
Sa nu ajungem sa zicem ca daca merge ventilatia in scaune doar in 2 trepte din 3 'masina nu e fiabila' smile.gif


Lucrurile care le spun si le sustin...sunt lucruri citite si vazute in reviste, emisiuni TV de specialitate, atat de la noi, cat si din afara...
Cat despre vanzari, asa e .S-A VANDUT, pentru ca pana la un moment dat si-a castigat un renume, insa acele vanzari usor, usor vor scadea pentru ca pe piata incep sa apara alternative mai bune...Pentru mine Toyota e mai mult decat o pasiune...Am lucrat si la alte marci si stiu foarte multe despre majoritatea marcilor de pe piata...Nu sustin ca Toyota sau Lexus sunt cele mai bune, dar sunt printre cele mai bune...
de curiozitate, sa te uiti pe un JD POWER sa vezi la clasa Premium pe ce loc e Lexus, si pe ce loc e Mercedes...apropos..LS-ul a iesit CAR OF THE YEAR in LUME nu doar in europa sau mai stiu eu ce....Pot scrie aici la nesfarsit despre numeroase incidente neplacute cu masini nemtesti de lux, ce au pretentii de masini foarte bune...cazuri nefericite cu S-Klasse, cu Q7, cu serie 7 samd...Crede-ma ca afirmatiile mele sunt fondate, si nu le fac pentru ca sunt fan Toyota....
Dany_s
QUOTE(Watcher)
Sa repet si pe aia cu accidentele?

Da, Lexus are imagine buna in SUA, dar nu chiar pana la aceasta clasa, altfel ar fi stat mai bine cu vanzarile smile.gif


In lume e posibil sa se fi vandut cat toate la un loc dar nu prea e bine pusa problema in felul asta. MB e o marca global recunoscuta cu retea de dealeri destul de buna peste tot, de la america, la europa, asia, africa etc. In schimb ce la Lexus nu e deloc asa.

Sunt 3 piete principale: nord america, europa si japonia. IN japonia pana anul trecut nu exista Lexus.
In europa, stim cu totii despre ce e vorba. Acolo s-a facut diferenta mare la vanzari, daca mai aduagam japonia si mlte tari unde lexus nu e/era prezent (Mai ales tari din lumea a treia unde cei 1% ultrabogati au in cap numai s-class) si uite asa se ajunge la diferenta de vanzari de care vorbesti, la nivel global.

Iar in SUA, vechiul LS430 (care este mult sub noul LS460) s-a vandut la fel de bine(cateva sute de unitati mai mult parca) ca TOATA gama S-class. S320,S430, S55, S500, S600, S65, 4-matic-urile, long si short wheelbase toate la un loc, care eu zic ca e o chestie extraordinara si spune multe.
guerilla
asta este o masina la care trebuie sa stai in spate. altfel nu are rost sa o cumperi. numa cand ma gandesc cum arata scaunele din spate blush.gif
este de vis.
iar comparatia cu mercedes sau cu bmw.. same story. vor fi mereu comentarii pe baza designului de acum x ani cand lexus copia. si asta nu se va uita usor de europeni.
V L D
Nu cred ca este o masina de sofer. Intradevar lexus semana cu mercedes cam din toate unghiurile la anumite modele la inceput. Dar sa ne uitam la Is si la noul C . Is-ul a aparut cu mult inaintea noului C , si sa vedem noul E care va semana foarte mult cu Gs.
Lexus nu este la fel de cunoscut ca Merc , dar eu cred ca ofera servicii mult mai bune decat Merc. Revizii mult mai ieftine, garantie mult mai buna , calitatea materialelor folosite in masini nu poti spune ca este sub mercedes sau bmw.
Acum o luna am fost la audi sa ma uit la Q7 si doamnisoara de acolo ma intrebat la ce masini m-am mai uitat pana acum din clasa sa . Am zis Touareg ea a zis "nu e aceasi calitate e mult mai rudimentara " am zis de ML " a, nu mai sunt mercedesurile ce au fost plus ca is foarte scumpe la intretinere si au probleme " si cand am zis si de RX sa schimbat la fata si a zis " da aceasta marca este pt cei exclusivistii'.
Am gasit un filmulet interesant http://www.youtube.com/watch?v=nS4WMJR_JZs...feature=related .
Ce mai are in plus . Mentine banda franeaza pt tine si in cazul in care adormi te uite pe geam prea mult sau in alta parte face zgomote sa te atentioneze ca nu esti atent la drum. Ce mai ziceti de restu .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.