Help - Search - Members - Calendar
Full Version: incepe sa cloncane ceva.Ce poate fi?
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
marius44031
La un passat din 2002, in momentul in care merg incet pe piatra cubica, si eventual cu roata putin virata, se aude un mic cloncait.Din cite stiu amortizoarele nu fac asa nu?Sau mai bine zis la ce sa ma uit, sa nu ridic masina de doua ori?
G e o r g e
caseta de directie , capete de bara ... ?
marius44031
am doua diagnostice date pina acum.Unul dat de un mecanic de la un service universal si care a zis ca se aude din cutie, si ieri am dat-o la verificat la reprezentanta VW care au spus (in 2 min) ca ar fi cele doua brate superioare stg.Spun 2 min pt ca a mers cu ea putin prin curte si apoi inauntru a stat 5 min cu tot cu ridicatul pe elevator.
Cred ca am sa merg si al un al treilea mecanic.Nu?Ma gindeam la skoda ca doar sunt neamuri.....
Ediz33425
Salut,marius!
Cu mare probabilitate este cronica problema a Passat-ului B5/B5.5:suspensia fata multilink.Si la mine a inceput o discreta cloncaneala:am schimbat 2 brate pe fata la 70.000,alte 2 la 90.000 si acum la 114.000 km iar a inceput.

Multa bafta!
marius44031
Problema, intre timp remediata, a fost: cele doua brate superioare stinga.
Ce vreau sa spun acum, este ca le-am schimbat la reprezentanta VW si-mi pare rau din doua motive:
1.pret - 2brate plus manop=8,5 mil
2.din lucratura lor au deranjat senzorul abs la roata respectiva, in asa fel incit roata frina, la viteza mica de oprire, cu abs tot timpul.Dupa ce stau si ma dau peste cap o zi in privinta a ceea ce se putea intimpla, a doua zi tipul de la vw spune ca stia de la proba facuta ca se manifesta asa, baga mina dupa roata si nu stiu ce gidila acolo, apoi gata ....liber!!!
Concluzia o trageti singuri, eu m-am convins....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.