Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Matiz - la toate fac zgomot telescoapele?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Daewoo
Alex22
Salut. Acum o luna mi-am cumparat un Matiz nou. Cumnatul meu a luat-o in urma cu 2 luni. La ambele fac telescoapele pe spate un zgomot inferanal. Este normal? La revizie, maistrul mi-a spus ca le schimba, dar e tot aia. Ajutor!!!!
liviu8
nu stiu daca la toate masinile matiz telescoapele fac zgomot dar iti pot spune ca la tico zgomotul e destul de mare
Aurel
Da ma .. Si eu am Mati E/AC si la mine tot asa cu telescoapele dar cateodata scartaie si frana.. Ingrozitor.. dar daca stau sa ma gandesc mai bine e destul de fain matizu avand in vedere ca mi-am pus cd player sony cu numai 2 boxe, ca 4 nu prea au loc in matiz si se aude super super.. mai fain ca in renault megane, care are 6 boxe si ca in multe alte masini. Ptr cei care nu au condus niciodata un matiz sa se abtina la vorbe nasoale despre el
dan23
E stiut faptul ca inca din fabrica Matiz-ul este mai rigid si putin mai zgomotos! Totusi, este bine de vazut la un service Radacini- autorizat Daewoo- sunt mai multe posibilitati de a constata zgomotul . Eu am acum unul din 2001 la vanzare si e foarte silentios si bine legat! A beneficiat de garantie si au fost schimbate amortizoarele , acum are McPherson pe gaz si e super! Oricum, sunt foarte bune si destul de accesibile !
Alex22
Dan, spune-mi te rog ce marca si ce tip erau amortizoarele ale pe gaz. Daca poti sa-mi spui si un pret aproximativ, ar fi perfect.
dan23
McPherson! Pretul depinde de sursa de unde le iei! Cca.2,5 mil bucata!
M i h a i
2,5 mil un amortizor la MATIZ ?!?!?!?!?!?!?!?!?!?
Alex22
Intr-adevar, cam mult. Eu am gasit coreene intre 800.000 si 1.100.000. Bine, nu erau pe gaz, dar 2,5 mil. e cam mult.
dan23
MIHAI, un Matiz se power nou costa aproape 8000 E ! Cat despre amortizoarele pe gaz, au de 4 ori mai lunga viata decat cele normale! Se gasesc, am spus, mai multe tipuri pe gaz, , depinde de unde le gasesti! Difera si preturile!
Rai
Eu as fii fost curios ce zgomote fac.Dar un amortizor bun costa ceva mai ales pe gaz si 2.5 mil nu e mult.Daca ati stii cat costa pentru un BMW nu ati mai cumpara asa o masina niciodata.Dar e si putin probabil sa faca asa repede zgomote daca se aude asa ceva.
Am condus si eu un matiz E/AC. Nu e cine stie ce. Am auzit si eu zgomotul si mi-a spus proprietarul ca e de la capacul care acopera roata de rezerva! Si a pus mana pe el si nu mai se auzea nimic. In schimb ii troncane toata fata, numai dupa 30.000km. Si a fost la service si aia au spus ca nu are nimic. Dar troncane f tare( e masina de firma). Mai e si scumpa!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.