Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Sa-mi aduc acum o masina de afara sau astept intrarea in UE
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
costi73538
Va rog sa-mi raspundeti si mie la aceasta intrebare: Sa merg acum in afara sa-mi aduc o masina, sau sa astept intrarea in UE? Imi e frica sa nu pierd taxele de vama in intervalul de cateva luni cat a mai ramas pana in ian 2007, fiindca o masina pe care acum dau 7000 euro, o pot lua atunci cu 5500. Cred ca e un subiect de ACTUALITATE. Va multumesc!
Adrian53063
nu se plateste nici o taxa vamala monentan pt masinile produse in UE. Numai TVA la valoarea de vama si accize care se vor plati si in cazul in care suntem state membre UE. Ce sa mai zic de recuperare de TVA daca este cazul...Daca intram, nimic...
James Kilowatt
Orium nu exista taxe vamale pentru masinile inmatriculate in UE (indiferent unde sunt produse). Exista TVA (care teoretic ar trebui sa poata fi recuperat din tara de unde e scoasa masina) si accize.
marius68582
chiar intrebarea asta mi-o puneam si eu zilele astea,dar legat de importul unui utilaj de constructii(excavator).aveti idee cum sta treaba in privinta asta?sa import acum sau sa mai astept pana la anul?poate stiti si unde ma pot interesa direct.am de gand sa sun la rar,nu stiu in ce masura ma pot informa ei.orice informatie e apreciata!
marius44031
Fii sigur ca producatorii interni si importatorii sau dealerii de masini noi sunt cei mai: interesati, organizati, sprijiniti, mediatizati.....si cum mai vrei tu, in asa fel incit atunci n-ai sa cumperi tu masina aia cu 5500.Te asigur de pe acum. Nu visa un an degeaba!Deja daca ai vazut unele stiri au aparut cu unele masuri ce se pregatesc de autoritati (la indemnul mascat al celor de care spuneam), cu taxe privind protectia impotriva importurilor de rable din occident.N-am fost niciodata partizanul masinilor noi din Ro si urasc acest sistem hotesc de a stopa si taxa importul, dar n-ai ce sa faci.Am avut un bmw ursulet pe care l-am luat la 9 ani vechime din Germ si a stat inca 9 ani la mine.Exceptionala masina pe linga toate jucariile ce le aveam ca alternativa, la acei bani, la dealerii renault sau opel, jalnice, numai plastice si imitatii de masini.....
costi73538
Va rog sa-mi spuneti mai multe despre faza cu TVA. Dupa ce o sa intram in UE(daca o sa intram) se va mai plati? Si cum pot sa-l recuperez acum? Iar despre accize? Am auzit ca vor da legi ca sa impiedice importul de "rable", dar totusi o masina din 2000-2002, cu euro3, nu e rabla.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.