Help - Search - Members - Calendar
Full Version: 190E:INCREDIBIL!!
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Mercedes Benz
Marius72489
Este posibil ca un 190E din 83' sa merga in a 3-a cu 190?!?
Un prieten mi-a spus ca a fost in masina si avea 6000 de ture,oricum pedala era blana!
Mie nu-mi vine sa cred,voi ce ziceti?
Horia49540
Teoretic da, depinde si ce motor si transmisie are, adica ii trebuie un motor puternic si transmisie lunga
Dar oricum cred ca avea mult peste 6000 rot/min, daca ar fi avut 6000 intr-a treia la 190, inseamna ca intr-a 4a la 6000 sa aiba vreo 250 !
Oricum, uite din proprie experienta : lada mea 1200 de 26 ani si 60 caluti a mers 90 la ora intr-a doua si 110 intr-a trei (si mai putea, da’ m-am oprit) :boxing:
Dar am calculat si la 90 intr-a doua aveam peste 7000 ort/min !
Asa ca daca o Laditsa a putut un Mercedes poate si mai mult smile.gif
Marius72489
Masina are pe talon 90 cai.Nu a vazut exact cate ture avea dar era blana,cred ca nu are mai mult de 8000 ture pe bord masina.
PS:Cred ca o intretii ca pe un bibelou daca o ajuns in a2-a la 90km.
Oare ce pateste o dacie din 81 la 5000 ture,eu cred ca-mi sar pistoanele prin capota
:stretcher:
Horia49540
biggrin.gif
da, imi intretin masina cat pot mai bine
cu exceptia a doua fete de usa (pe care le-a stricat fostul proprietar si pe care o sa le rezolv primavara asta) nu scoate nici un zgomot mai mult ca o lada noua biggrin.gif
dar mercedesul acela...poate era intr-a cincea...la 90 cai nu prea urca intr-a treia la 190...
dar mai bine sa zica un posesor care are asa ceva...si care a incercat asa ceva ha ha
ciao :wave:
Catalin34341
Se poate sa fie adevarat (cu a 3- a ->190) dar sincer e putin probabil pentru un 190. Dupa cum se vede in poza atasata, la un 124 (2600 motor!!!) viteza max ptr treapta a 3-a recomandata este 160. Intotdeauna se poate mai mult dar trebuie tinut cont ca e vorba de un motor de 2600cmc. ceea ce la 190 nu prea am vazut.

Asa ca... biggrin.gif nu prea cred.

P.S. Poza e reala ...e facuta de mine la masina mea. blush.gif
[/img]
robert
1.E o aberatie 190km/h in treapta 3, ptr. o masina de 90cp.
2.Exista motorul de 2.6 6 cilindrii si 160cp si pe 190E.
3.Pare ca ai facut poza cu rotile suspendate, fara suparare.Volanul sta usor in dreapta si ai numai 4800rot/min si peste 220km/h pe bord, in conditiile in care zona rosie incepe la 6000rot/min.Pare cam suspect.In urma cu vreo 10 ani am avut in familie un 260E din 1988 si mai stiu cate ceva.
Catalin34341
Exista motor de 2.6 din fabrica pe 190? Ma indoiesc.....

Nu am facut poza cu rotile suspendate, iar in ROmania singurul drum care se preta la o asemenea poza era autostrada (care nu are portiuni drepte de 100 de km...dupa cum stii).

Ai avut acum cativa ani?....Eu AM ACUM MASINA ASTA (1988....260 manuala). Asa ca nu are nimic ca e la 4800 rot (viteza atinsa de masina poate fi 240 la 6000 dde rotatii). Asa ca....spor la pilotat.

blush.gif
robert
Ce legatura are ca am avut masina aia acum 10 ani si tu o ai acum?Sa o stapanesti sanatos, e o masina foarte buna,dar cam gurmanda dupa cum sigur stii.E un Mercedes adevarat insa.Dar indoielile mele cu privire la vieteza/turatie n-au legatura cu asta.Pur si simplu stiu din experienta ca e o turatie destul de mica ptr viteza aia.Una din explicatii ar fi ca ai o abatere destul de mare la vitezometru.
Cauta pe net si ai sa gasesti cu siguranta modelul 190E caroserie W201 cu motor de 2.6 si 160CP.Nu vb prostii.Sunt chiar si mai puternice, daca nu stiai, de 2.5 16V si 194CP. Aia cred ca "prinde" 180km/h in treapta 3. Cauta si pe mobile.de ca o sa vezi ca sunt inca de vanzare o gramada.
Si inca ceva:cum poate atinge 240km/h cand vitezometrul este gradat pana la 220km/h?Intreb de curiozitate, nu cu rautate.
andrei27237
Exista chiar 190 evolution 2 la 235 cp

Motor 2.5 16vvit maxima in a 3-a 145 km/h.

Scrie in revista "Echappement" nr 262 1990.

E posibil ca acest model sa aiba rapoartele mai scrurte fiind mai sportiv....

Dar la 90 cp abia atinge 190 km/h .... eu zic ca a exagerat un pic...
andrei27237
uite cum arata.....
nu-i asa ca nu se mai fac in zilele noastre masini dintr-astea?
george42404
sint posesor de 190e si de 126se.
in principiu cred ca se poate atinge 190km/h in treapta a 3-a dar lasati-ma sa cred ca e foarte turata si nu cred ca s-ar incumeta cineva sa faca cu masina lui asa ceva(eu cred ca se poate duce undeva pe la cel putin 6000 de ture.

cu 126 cutie automata si motor de 2800, la 3000/rot 100km/h, la 3500 am 120km/h, la 4000 120km/h, la 5000 160km/h asa ca nu cred acea fotografie (subsciu ca este facuta static )
din 2 motive:1-static numai exista forte de frecare
2- pe autostrada nu exista acest unghi de virare, doar daca tragi pe dreapta (iese din discutie acest unghi la 220km/h)
Andrei Suzuki
CE scrie pe poza? www.crs.de? laugh.gif
Catalin34341
Ce scrie? crs cum?

Ma bucur ca am dat un subiect de discutie cu acea poza...nu ma voi mai referi la ea...dar voi spune doar atat...

Forte de frecare exista oriunde....ca altfel am avea un perpetuum mobile (si cat s-au luptat altii sa il obtina...si ca sa vezi...eu l-am obtinut intrucat nu exista forte de frecare)

Virajul chiar exista pe autostrada...probabil nu vorbeam de aceeasi autostrada...

SI cu asta gata cu poza...daca aveti alte chestiuni...vorbim cu mare placere.

BAFTA tuturor ( iar de crs.de.... :wave: nu are rost...)!
Andrei Suzuki
Sper ca iti dai seama ce se intampla daca la 220km/h virezi de volan atat de mult,nu?
lucian14
Nu este neaparat sa fie si rotile virate la pozitia echivalenta a volanului blink.gif
TLS-09
Poza este facuta pe loc. Asta ma face sa cred si pentru ca temperatura la apa nu ajunsese la nivelul normal. N-as crede ca avea motorul neincalzit cind a facut chestia aia.
lucian14
Eu zic ca apa are temperatura normala de functionare (primul indicator stanga). nu confunda cu ala de sus unde e benzina.
TLS-09
N- am confundat dar nu eram sigur de numerotarea gradatiilor. Acuma ca ma uit mai bine pare undeva pe la 85. Dar nici acuma nu-s convins ca nu trebuia sa fie un pic mai sus.
Catalin34341
Apa la Mercedes (acest tip...si inca multe altele) la un motor ok, nu sare de 90. Adica putin deasupra 80 (asta in lunile calduroase) ca iarna sta la 80. Asa ca......

Plus ca la nici o masina nu am vazut o functionare normala a motorului doar la 100 de grade!!!!


blink.gif
REMUS69209
Banuiesc ca Skoda are mai putine turatii la 220km/h ... pt ca sigur ajunge la viteza asta.
ionut83652
poi e simplu care aveti dintastea ca sa va convingeti daca se poate sau nu mergi cu 95 in a 3a si vezi ce turatie ai!daca ai pana in 3000rpm inseamna ca se poate 190 la 6000 rpm daca nu inseamna ca ne vinde gogosi
andrei27237
si inca ceva .... daca va uitati pest bord ... unde ar trebui sa se vada drumul sau... capota, se vede negru ..... sa fie coltul ala mai intunecat al garajului ? :angel:
gabi4
e stricat vitezometrul.
am mai vazut un oltcit cu vitezometrul la 180 biggrin.gif
iar sa o tureze si sa faca o poza e usor beer.gif
REMUS69209
Eu cred ca e reala poza.Andrei 27237 -daca o Lada de nici 80cp poate atinge ,lejer,cu o cutie de viteze in patru trepte 150KM/H(tu stii mai bine),nu vad de ce nu un Mercedes cu un motor de 160cp,cu o cutie de viteze in cinci trepte nu poate atinge 220KM/H.
georgescu83184
aici ne era vorba ca nu prinde masina 220, ci turaria prea mica in raport cu viteza
Mihai 36955
Hai sa-mi dau si eu cu parerea
Eu nu zic ca poza aceea nu e facuta in mers, dar zic ca viteza aceea poate fi eronata, adica sigur este eronata, fiindca nici o masina cu vitezometru analogic nu indica viteza reala; masina poate sa fie nou nouta ca tot nu indica (si contructorul confirma acest lucr). Eu am sa va dau un exemplu personal, masinuta mea pe autostrzile din AU-FR-DE-IT am testat-o cam la maxim (sunt cam maniac cu viteza), iar anul trecut in concediu, mergeam cu 230km/h, dupa spusele bordului (la 4300rpm) iar GPS-ul (care cica este foarte corect in informatii, sau mai corect), imi arata 215 si tind sa cred ca aia era viteza mea reala
De asemena am mai avut masinute pozate la maxim, si enumerz
SUZUKI IGNIS 1.3DDiS, 190km/h, dar GPS-ul arata 175
si inca una
DAEWOO TICO pozat la 1cm peste 160km/h (deci am dat peste cap kilometrajul), dar sunt convins ca nu aia era vit.maxima

Deci in cazul de fata, e posibil ca masina sa aibe o abatere mai mare dat fiind ca este mai veche, si sa aibe real o viteza mai mica, iar pozitia volanului (dubioasa ce e drept), poate avea si o mica problema, si anume sa nu fie bine centrat.

La fel si masina cu 190 la ora in 3-a, cred ca este imposbil, nu am avut nu am condus asemenea masina (desi le-am admirat), dar totusi la 90cp e cam mult; si ideea de 190 km/h pentru o masina de 90cp mi se pare foarte mare, si foarte ireala, chiar si in ultima treapta de vitza.


Bafta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.