Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Subaru vs 2006 BMW M5
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
f1anatic
Nu-i asa ca va era dor !

QUOTE
first thing first, got to give that little subi much respect. that thing had some big balls- excuse my language. it was very clean and i'm pretty sure heavily modded. anyway, on to the story. it was about 2:30 in the morning here in chicago, and i-94/i-90 was practically empty. i first noticed the subi (it wasn't a STI for sure) as soon as i entered the highway. it passed me doing about 100. since it looked modded, i hit the m button and started to follow it. i guess he saw me and hit the gas. here i was thinking i'm going to embarrass him, so i drop a few gears down and hit it. Wait a minute, what's going on here? i can't seem to pull on him. we're staying even. i had to drop behind him to get by some traffic, but i knew that there were a few sweeping turns coming up. at this point, i'm thinking to myself, sure this thing has some power, but lets see how it does on some turns. at this point, were both cruising at about 125-130 and i notice he's starting to slow down a little. i guess he was getting ready for the turn. i go to the outside and just cut through the turn, right to the inside, and come flying out at about 150 (once again, there were pratically no cars since it was 2:30 in the morning, so i was not being rectless, except maybe to my self and my passengers) i continue to take all the turns along the highway at the same paste. for those that know this section of the highway in chicago, it has a few large sweeping turns that you could do this on starting from toughy entrace on i-94 to the division exit on i-90. suprisingly, the subi didn't fall back to much. i had to take it past 150 mph just to create some distance. i did gain some ground on the turns, but not enough to call it a slatter. i was just shocked that it could keep up with the ///M in its sweet spot at such high speeds. i couldn't really watch him at these speeds, but my friends that were in the car tell me that i would only start to pull on him after like 130mph. i always thought that these cars (turbo'ed 4 cylinders) run out of juice at higher speed, but i guess he had enought power to overcome that. considering the fact that the m5 is a beast at triple digit speed, the subi had to have a lot of work done to it to keep up. if the owner of that subi happens to come across this thread, please post your reply. i'd love to hear what you have done to your car.


In original, de pe forumul BMW M5 !
http://www.m5board.com/vbulletin/showthread.php?t=70736
Si discutzia de pe forumul Subaru Legacy
http://www.legacygt.com/forums/showthread.php?t=32078
Discutzia de pe NASIOC
http://forums.nasioc.com/forums/showthread.php?t=980675

Pe scurt...NASIOC considera ca era un WRX, cei cu Legacy considera ca era una de-a lor. E posibil sa fi fost un STi fara aripa pe spate. Oricum, nimeni cu Subaru nu a raportat. Probabil nu era WRX pentru ca forma lor este foarte cunoscuta.

Baiatul cu BMW-ul ar putea sa invetze sa scrie mai corect si sa fie mai putzin orgolios ...cu pasageri in masina, i-a pus in pericol doar ca a trecut unul mai iute pe linga el. Dupa care a inceput sa taie curbele, considerind autostrada ca propriul circuit. Viteze de 150 mph ? Asta este de 3 ori viteza legala...stiu foarte bine tronsonul asta de autostrada...pentru ca locuiesc la 2 mile de acolo...si conduc pe acolo de 2-3 ori pe saptamina.

Acelasi lucru despre baiatul cu Subaru. Pericol public. Autostrada nu este circuitul personal. RUSINE ! LA AMINDOI !

___________
Oricum, nu am postat pentru a incinge spiritele sau pentru a ne trezi colectiv din astenia de primavara ci doar pentru a relata un eveniment rutier. Si probabil pentru a intari punctul de vedere personal...ca modificind masina...ii imbunatatzesti performantzele...
HalbaSus
Avand in vedere ca in romania se intampla "curse" ad-hoc mult mai periculoase (avand in vedere ca noi nu prea avem autostrazi) eu sunt un pic mai indulgent decat f1anatic, e adevarat ca cei doi au fost un pic inconstienti, dar totusi se incadrau intr-o oarecare marja de siguranta (autostrada + circulatie putina)... La noi se mai vad curse din astea si prin orase, cu circulatie mare in ambele sensuri, si 2 masini care se fugaresc evitand la mustata masini, pietoni, tramvaie, caini, gropi, etc...

Revenind la subiect: tipul cu M5 are o atitudine clasica americana referitoare la "4 bangers"... si considera ca masinile in 4 cilindri sunt un fel de de motoare de tuns iarba. In europa cele mai multe masini sunt in 4 cilindri si multe dintre ele se tin foarte bine pana pe la 200 km/h... iar viteza maxima a unora dintre ele ajunge pe la 240-250 km/h... Un subaru cu motor turbo nu trebuia subestimat chiar daca autostrada era un "circuit" favorabil M5-ului (pe un circuit foarte virajat o impreza sti modificata ar putea da rusinica unui M5).
f1anatic
QUOTE(HalbaSus)
e adevarat ca cei doi au fost un pic inconstienti, dar totusi se incadrau intr-o oarecare marja de siguranta (autostrada + circulatie putina)...

Revenind la subiect: tipul cu M5 are o atitudine clasica americana referitoare la "4 bangers"... si considera ca masinile in 4 cilindri sunt un fel de de motoare de tuns iarba.

Un subaru cu motor turbo nu trebuia subestimat chiar daca autostrada era un "circuit" favorabil M5-ului (pe un circuit foarte virajat o impreza sti modificata ar putea da rusinica unui M5).


1) Un pic inconstientzi ? Esti un pic cam indulgent. ENORM de inconstientzi, si aici pun accentul pe baiatul cu BMW-ul pentru ca singur a recunoscut ca avea si altzi prieteni in masina, inclusiv o fata (citit pe foumu-ul lor)

2) Atitudine tipic... eu am 5 L si 10 cilindri...el are 2.5 L (jumatate) si 4 cilindri (40%). Nu e neaparat o atitudine tipic americana , in nici un caz tipic BMW... E o atitudine tipica celor cu masini cu motoare mari cu multzi cilindri. Pina la coada...ei insa au dreptate.

Trebuie mentzionat aici ca nu este puterea care limiteaza viteza maxima la Subaru ci rapoartele cutiei de viteze...Subaru fiind cunoscuta pentru rapoarte care favorizeaza demarajul si acceleratzia nu viteza maxima.

3) Citeste la link-ul NASIOC. Cunosc (pe forum dar si in real life) suficientzi baiatzi cu 350-400 awhp pe benzina ordinara. Nu e nevoie de cicuit foarte virajat pentru a bate masini cu pretentziie dar adevarul este ca acolo exceleaza Subaru... nu in linie dreapta.
HalbaSus
QUOTE
2) Atitudine tipic... eu am 5 L si 10 cilindri...el are 2.5 L (jumatate) si 4 cilindri (40%). Nu e neaparat o atitudine tipic americana


Cred ca nici un european (indiferent daca e in nava spatiala sau bugati veyron) nu s-ar mira ca o masina cu motor in 4 cilindri supraalimentat si modificat sa se tina dupa el pana pe la 200-250 km/h... Ce naiba, cu o skoda octavia TDI prinzi 200 km/h... si e un diesel, cu octavia RS 2.0 TFSI (still a 4 banger) prinzi 240 km/h. Chestia "eu am 10 cilindri tu ai 4" conteaza intr-adevar foarte mult la acceleratie... la reprize... dar nu cred ca are relevanta foarte mare asupra vitezei maxime.
radu66490
....f1natic...scuze....dar daca nu ai de gand sa depasesti 50mph..nu inteleg ce te mai intereseaza suiectul masini, ca toate merg bine la 50mph,nu ca i dau dreptate timpitului cu bmw ul sau lu ala cu subaru
ce i 50mph pe autostrada la o masina modera?poate nici nu schimbi in treapta a patra...si batranica mea(aia din poza) din `72 inca mai face 70mph cred fara probleme
apoi daca o tinem toti cu 50 si cu 70 mph.....gata,sa dus cu placerea condusului.nu mai depasim,nu mai acceleram,ne luam biciclete si mergem cu autobuzul si cu trenul nu?
din cate stiu eu germania ,unde nu prea e limita de viteza, sta a dracului de bine la accidente.de ce oare?
HalbaSus
radu, vezi ca a mai fost un topic destul de lung pe tema asta (bravura vs realitate) in care s-a dezbatut si rasdezbatut subiectul viteza (cu statistici din germania, sua, etc...) let's not go there again...
BRAC
@f1natic , am fost in Germania toamna trecuta,iar pe autostrada spre Munchen, duminica dimineata, cand circulatia era destul de "slabuta" la o viteza undeva intre 150-160 km/h am fost depasit frecvent de masini care rulau undeva la 200 si peste.E adevarat ca in momentul cand autostrada se aglomereaza se circula in coloana si nimeni nu se mai hazardeaza,dar oricum daca restrictia este sa zicem 120km/h se circula in coloana cu cel putin 20km/h in plus.
Iti dau dreptate intr-un fel cand spui ca sunt inconstienti ca au circulat cu de trei ori mai mult, pentru ca, limitarea pe tronsonul respectiv sigur nu este facuta de flori de mar,dar ii dau dreptate si lui Halba cand spune ca ar trebui sa fim mai indulgenti.
Partea hilara pe autostrada este ca se intampla sa fii depasit de masini despre care nu concepi ca pot sa faca lucrul asta biggrin.gif .Fiecare merge in ritmul lui.
Mai mult, l-as condamna pe cel cu BMW-ul pentru ca a plecat in urmarire.Mi se intampla si mie sa depasesc pe cineva si dupa aia sa ma trezesc ca revine in spatele meu si incearca sa treaca in fata ca sa-mi demonstreze nu stiu ce. Eu personal evit sa fac lucrul acesta.
Valentin50014
QUOTE(f1anatic)
Oricum, nu am postat pentru a incinge spiritele sau pentru a ne trezi colectiv din astenia de primavara ci doar pentru a relata un eveniment rutier. Si probabil pentru a intari punctul de vedere personal...ca modificind masina...ii imbunatatzesti performantzele...
Ai dreptate, scopul acestui post este pe atat de clar pe cat este de nobil. Probabil alegerea participantilor (Subaru si BMW) precum si a ariei forumului (versus) ar trebui sa ne duca la o discutie vis-a-vis de soferii nebuni de pe autostrazile americane, nu-i asa? Sau poate despre tuning? biggrin.gif

Daca este sa fie tuning inseamna ca nu pot fi off topic. De acord cu tine: modificand masina ii poti imbunatati performantele biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

http://www.autoblog.com/2006/03/07/jet-pow...-vw-new-beetle/
1350 CP, street leagal. cred ca sunt oaqresce probleme cu virajele, dar in linie dreapta este imbatabila

P.S. fapul ca masina are emblema VW pe capota este pur si simplu intamplator biggrin.gif
f1anatic
QUOTE(Valentin50014)
Daca este sa fie tuning inseamna ca nu pot fi off topic. De acord cu tine: modificand masina ii poti imbunatati performantele biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

http://www.autoblog.com/2006/03/07/jet-pow...-vw-new-beetle/
1350 CP, street leagal. cred ca sunt oaqresce probleme cu virajele, dar in linie dreapta este imbatabila

P.S. fapul ca masina are emblema VW pe capota este pur si simplu intamplator biggrin.gif


Amindoua motoarele trebuiesc certificate de catre EPA (Agentzia de Protectzie a Mediului). Cred ca oricit de betzi ar fi, al doilea motor nu va fi aprobat si individul va primi notificare sa il demonteze !

PS: tu nu ai vazut video cu Calif. Highway Patrol cum vina pe cei cu masini modificate ?
guerilla
am doar doua fraze sa zic.
prima - aia sunt doi imbecili care nu aveau treaba si probabil vroiau sa impresioneze pasagerii.
a doua - sau driveru de pe m5 nu stie sa conduca sau minte de ingheata apele. ma indoiesc ca cineva a pus peste 600cai pe un subi ca sa egaleze un m5 si sa nu se laude cu asta pe unul din forumurile din zona.
cosmin45741
bravo valentin! biggrin.gif biggrin.gif :angel: blush.gif
as mai adauga un comentariu: la "subi" o sa-i zboare pistoanele prin capota in 500 de km, dar ce mai conteaza... blush.gif a facut fata cu brio unui M5, iar comparatia cu cel mai rapid sedan stock de pe piata ar trebui sa dea ceva valoare si celuilalt termen, desi mai amarat si la un sfert de pret...o comparatie cu totul intamplatoare blush.gif :angel:
guerilla
eu cred ca unii s-au obisnuit sa strige lupul tot timpul smile.gif
acum serios, ati aruncat un ochi pe forumurile subaristilor din US pe care le-a pus f1anatic - locurile in care s-a discutat despre acea "liniuta" ? Nu, nu cred.
daca ati fi citit pe-acolo ati fi vazut ca aproape toti blameaza conduita celor doi soferi si sunt chiar multi care spun ca acest lucru este imposibil (adica subaru sa se tina dupa m5 pe autostrada). asa ca va rog sa va abtineti sa credeti ca a venit iar lupul. beer.gif
Iulian HondaFan
QUOTE(Valentin50014)
http://www.autoblog.com/2006/03/07/jet-pow...-vw-new-beetle/
1350 CP, street leagal. cred ca sunt oaqresce probleme cu virajele, dar in linie dreapta este imbatabila

P.S. fapul ca masina are emblema VW pe capota este pur si simplu intamplator biggrin.gif


street legal my ass biggrin.gif blush.gif prima masina de politie care-l vede il opreste. biggrin.gif and, yeah, some Americans are nuts :angel: even if they graduated from Stanford blush.gif .

acea turbina o putea pune si pe o Dacie papuc. VW n-are nici un merit.

My God, 1350hp. pacat ca are turbo lag biggrin.gif biggrin.gif
f1anatic
QUOTE(cosmin45741)
bravo valentin! biggrin.gif biggrin.gif :angel: blush.gif
as mai adauga un comentariu: la "subi" o sa-i zboare pistoanele prin capota in 500 de km, la un sfert de pret...o comparatie cu totul intamplatoare blush.gif :angel:


Vezi...gresesti de 2 ori. In primul rind Subaru, chiar modificate puternic sint foarte fiabile. Bineintzeles nu ma pot astepta ca unul cu Mazda (dar tatuat cu BMW peste tot) sa priceapa asta.

Pe de alta parte...ai spus-o chiar tu ! La asa diferentza de pretz itzi permitzi sa mai frigi cite un motor de Subaru. Nu de alta dar pe urma potzi pune piese aftermarket ! Gen Cosworth ?
http://www.bishopsales.com/cosworth_racing_subaru.html

Nu Guerilla, baitzii nu s-au ostenit sa citeasca totul.
HalbaSus
QUOTE
street legal my ass biggrin blush prima masina de politie care-l vede il opreste.


Il vede ? cum ... cu ce ? il opreste ? cum... cu ce ? poate daca trimite avioane de vanatoare dupa el biggrin.gif
Valentin50014
QUOTE(guerilla)
eu cred ca unii s-au obisnuit sa strige lupul tot timpul smile.gif
hai ca esti subiectiv si eu OFF TOPIC

repet: ti se pare normal sa discutam despre nebunii din USA pe aria versus avand ca protagonisti un WRX care-i tine piept unui M5? blush.gif Eu nu am nimic cu baietii de pe forumurile Subaru, nu am nimic nici cu f1anatic (chiar i-am simtit lipsa, serios vorbind) insa mi s-a parut amuzant ultimul pasaj din primul post. Daca acela ar fi lipsit, din punctul meu de vedere totul ar fi fost ok. Este versus aici? Pai sa fie versus... dar fara justificari ... de genul asta :wave:


P.S. Ce legatura are opinia celor de pe forumurile subaru, referitoare la sanatatea mentala a celor 2 soferi, cu aceasta arie si cu titlul acestui topic?
florin55503
daca conteaza cu ceva: noaptea anul trecut la stefanesti un M5 (model anterior)si un subaru wrx modificat vreo 400 de cai. 3 curse pe 400 m. prima a fost castigata la mustata de M5 a doua de subaru iar a treia subaru l-a facut praf(dupa ce si-a facut setarile corespunzatoare). s-a alergat doar 200 de m pt ca nu a mai avut rost. apoi pe la legale pe unde l-a prins subaru l-a batut.
T u d o r
Deh...acum ne intoarcem la "de ce sa dau o caruta de bani pe un M5 cand am aceleasi performante de la o masina de 3 ori mai ieftina". Cine cumpara un M5 se alege si cu altceva decat cu forta bruta. Clientela celor de la Subaru este alta, fara discutie. Si atunci, de ce atata inversunare? Nu prea inteleg. De ce nu facem noi aici versus-uri pline de sange intre M5 si Mertz E AMG sau RS6? Pentru ca aceste masini au acelasi target, iar cui ii place una ii cam plac si celelalte.
Cu Subaru inca este altceva... smile.gif Aici avem o comparatie intre doua culturi auto, si de fapt totul se poate restrange la diferentele de gandire dintre F1anatic si Impulse. Fiecare cu argumentele sale.

@Florin: Mi se pare destul de clar ca WRX-ul cu putere asemanatoare este mai rapid decat un M5. Are 4 roti motrice si greutatea mai mica. smile.gif
fishbone
Si eu condamn aceste curse. Liniute fac si eu, dar nu la acele viteze idioate deoarece sunt de drag. Daca ti-am demonstrat ca te fac pana la 75-100 mph fara drept de apel, e gata, nu mai conteaza mai departe.

Halbasus, nu sunt de acord cu tine. Retine ca there is no replacement for displacement. Top speed e una, dar cuplu si top-end sunt alte treburi. "Run out of juice" ... tipul nu se refera la faptul ca masina nu mai accelereaza, dar e una sa accelereze si alta sa simti cum inca trage violent la vitezele alea, lucruri care sunt evidente la litraj mai mare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.