Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Are voie politia sa te opreasca fara motiv?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
sorin37756
Are voie politia sa te opreasca fara motiv? Parca intelesesem ca numai daca ai gresit te poate opri din drum. Stie cineva ce prevad normele? Am constatat ca opririle se fac absolut dupa bunul plac, prin metoda iesirii in fata masinii.
Dar sa te puna sa sufli aer din organism catre fata lui, in loc sa te puna sa sufli intr-o chestie sterila? Nu e un alt abuz si umilinta?
mike.omega
Teoretic nu ar trebui sa te opreasca fara motiv biggrin.gif

Dar practic iti gaseste el ceva daca te apuci si comentezi(vezi tursa mediala, triunghi, extinctor, becuri si alte alea)tongue.gif
Andrei Suzuki
Daca e filtru are voie.
Alnaibii
cand a fost mediatizata stirea, spuneau ca daca nu ai gresit, poti sa il si ignori, dar nu prea vad cum poti face asta.
f1anatic
Realitatea este ca te pot opri de dorul lelii si itzi gasesc un motiv intemeiat pe loc.

Aseara la stiri. 4 cioroi liceeni se pare ca s-au ratacit cu masina intr-o suburbie alba pe la inceputul lui Martie. Ciorile cica se duceau la o petrecere. Si au fost opritzi de 3 militzieni albi si cica agresatzi si ultragiatzi si li s-a vorbit urit...si si si si acum parintzii lor au dat dept. de politzie in judecata.

Acum...adevarul trebuie spus. Pe FOX este un serial BLACK & WHITE...o familie de negri este vopsita alba si trimisa printre albi, ca sa vada care-i bascalia cu rasa alba. O familie de albi e pictata negru si trimisa printre negri sa vada cum stau lucrurile. Printre concluzii....este ca rasismul exista. Nimeni nu disputa asta. DAR...negrii se pare ca vad in orice si cauta in mod activ orice dovada de rasism.

Inapoi la cazul nostru. Ca politzia i-a oprit degeaba. Ca i-a oprit pe motive de "racial profiling". Ca i-a oprit ca sint tineri.

Varianta politziei. 4 tineri intr-o masina erau opritzi pe marginea drumului la o ora tirzie din noapte intr-o suburbie care are "curfew" - adica sub o anumita virsta (18 ani de regula) nu ai voie sa mai fii pe strada dupa ora 11 noaptea (de altfel cam in orice loc unde se vind bauturi alcolice, dupa ora 11 noaptea te da afara daca nu ai 21 de ani sau mai mult). Li s-au parut suspiciosi, i-au oprit, dar nici vorba de brutalitate sau agresiune verbala. Prin aceast punct de vedere, politzia era in drepturile ei.

Se vor clarifica treburile o data ce se asculta convorbirile prin radio si-sau inregistrarea video. .
Rai
Din pacate in UE sau Germania da si din cate stiu si legile in Ro sunt adaptate UE.Si si cu suflatul e legal tot din pacate.Dar plangere pentru abuz se pote face oriunde numai sa fie justificat.
TINI
Politia intotdeauna te opreste cu motiv :furios:
marius68582
mai ales cand te pandesc din boscheti(si asta nu e o figura de stil) cand iesi din club,le spui direct ca ai baut unpic atunci cand,vrajeala,iti cer actele la control,dupa care te tin o ora in frig pentru ca ei vor un bulion si tu stii ca ar trebui sa se multumeasca si cu cinci sute de mii :boxing: :bandit:
cioaba
in bucuresti nu mi s-a intamplat sa fiu oprit decat la razii noaptea, cand ii opreau pe toti. in schimb in buzau, rareori a existat contact vizual fara oprire. asa, sa vada ce mai fac, cum o mai duc, daca e curat in masina... biggrin.gif . ai putea sa le zici ceva, dar deja ai oprit si nu mai merita sa te pui la mintea lor, ca sigur e mai odihnita.
_Constantin_
Fratilor pe mine nu ma sperie politia. Am fost oprit de zeci de ori si noaptea si ziua si nu au avut ce sa-mi faca, chiar daca faceam mici abateri.
Pur si simplu e vorba de tonul si atitudinea ta. daca esti tare in falci te ard, mai bine bagi capul in pamant si pleci cu buzunaru intact.

In ziua de paste m-a oprit unu cu fiola pe Cal Bucuresti ca aveam 90. I-am dat dume de genu: "sefule e masina noua, pe injectie, eu am avut dacie si asta ma fura la viteza, nici nu imi dau seama." M-a lasat sa plec fara sa ii dau vreun leu desi putea sa-mi ia carnetul fiind limita de 40kmh. Deci...
Fara motiv nu te opresc ei, or fi prosti dar nu toti.
S O R I N
Iti suspenda permisul cand ai 50 km /ora peste limita admisa pe sectorul

respectiv de drum....deci nu 40 cum ai spus.

Oricum ai dreptate cu atitudinea,eu de cate ori ma enervam

ma ardeau,pe cand lasam capul in jos ,nu ......deci :" fa te frate cu drakul

pana treci puntea....."
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.