Help - Search - Members - Calendar
Full Version: curge telescop spate
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
emanuele73371
salut, am un ford ka din 2001 si am observat ca este ulei in jurul telescopului si in jurul aripei interne a masinii.
se pare ca va ceda, dar deocamdata nu simt nimic deosebit, nu bate nu instabilitate, totul e ok!
intrebarea este: am vre-o sansa sa-l remediez??? sa nu trebuiasca sa-l schimb, ca nu am atatia bani disponibili!
unu' nou e peste 2600000!!! si cica ar fi bines-ai schimb pereche!
la magazin zic ca pt masina si anu' de fabr. 2001 sunt pe gaz telescoapele!
daca sunt pe gaz, e posibil sa curga alt lichid asemanator uleiului din amortizor?

multumesc
Alex-F1
Iuhuuuu....inca un timisorean pe forum....inregistrat chiar in ziua in care io am implinit 30 de ani.... :punk: !!!!! band.gif :wave: Salutare maxima! arigato.gif Esti fata cumva??? whistling.gif Nu sunt f. multe Forduri Ka prin Timisoara.....a ta e visinie cumva??? :scratchchin: E o masina perfecta pt. o fata!!! Iar acum revenind la intrebarea ta....nu astepta sa cedeze, ca nu-i de joaca.....e un element de siguranta al masinii.... Numai unul e asa, restul sunt curate? De remediat nu se poate!!! Consulta un mecanic/service (daca nu stii, da-mi un PM si-ti spun io un mecanic bun), iar daca trebuie schimbat, intr-adevar ar trebui schimbate ambele telescoape de pe puntea respectiva....stiu ca sunt cam multi bani, dar asta e....mai nou la noi masina e un lux, asa ca....dar 260 RON mi se pare destul de mult pt. asa o masinuta....dar mai stii???....e din 2001 totusi, deci relativ noua.... Incearca si la Eurotim (in sensul giratoriu din Calea Sagului), ca aia au preturi bune la telescoape... :angel: Bafta si mai vorbim!!! :wave:

Hai pa
ALEX
emanuele73371
sunt baiat mai, nu sunt fata! :bash:
doar un telescop curge si ma gandeam ca fiind inca in faza incipieta exista o cale de a-l salva!
dar din pacate, cum zici si tu si dupa cum banuiam va trebui sa cumpar 2 bucati noi! :evil:

scump ca naiba, cele mai ieftine 262 RON!! bucata!
la Eurotim e 290 RON!

stie cineva unde gasesc telescoape mai ieftine?
altfel o sa merg cu bicycle.gif
Alex-F1
biggrin.gif scuze...ce tare faza... laugh.gif ....am vazut nickname-ul "emanuele" si-am crezut ca poate esti fata (desi stiam ca sansa sa fii baiat era mult mai mare)... wallbash.gif ....ok, no problem! Deci asa zici....290 RON la Eurotim!!!! :wtf: ...pfuaaaai....mai da' scumpe-s piesele pt. asa o masinuta....deh...e din 2001 :ewpu: Si io care as vrea sa-mi iau (inca nu am banii, dar e voie sa visez, nu?) un Mondeo din 2001-2002.... :angel: ....pai la ala daca imi trebuie vreo piesa, m-am supt la directie....imi dau tot salariul!!! wallbash.gif :furios: Ma rog, acuma n-o fi foc daca schimbi momentan doar telescopul uzat, apoi mai strangi si tu un ban o luna sau doua si-l schimbi si pe celalalt!!! Nu esti la curse cu masina....banuiesc ca mergi omeneste cu ea, asa ca nu va fi nici o problema daca mergi 2-3 mii de km cu un telescop nou si celalalt uzat.... Alea cu 262 RON/bucata is pe gaz sau pe ulei si la ce magazin le-ai gasit? La ce magazine te-ai mai interesat? Ai intrebat la Bardi Auto sau la Pro Motor sau la Ciclop? Bafta in continuare... :wave: Mai vorbim!!! Pa!
emanuele73371
tzapa :harhar:

pardon, e din decembrie 2001 :bash:

alea cu 262 RON le-am gasit la magazinul albastru de pe Miresei colt cu Torontalului ( nu mai stiu numele)
la Promotor am gasit cu 270 RON
la Ciclop n-am intrebat, au si aia piese pt masini straine? laugh.gif
o sa mai caut, dar nu ma grabesc, il las sa moara de tot, deja a inceput sa troncane in gropi! :rant:
emanuele73371
am uitat sa-ti zic, telescoapele cu 262RON sunt pe gaz, oricum pe ulei cica au acelasi pret! wallbash.gif

salutare :cheers:
Alex-F1
Se pare ca pe topicul asta numa noi doi vorbim... biggrin.gif Pai atunci io zic sa-l declaram topicul nostru propriu si personal....trade mark, all rights reserved! :angel: Auto Ovarom ii zice la magazinul ala de pe Miresei (e langa mine biggrin.gif )! Intreaba si la Ciclop, ca s-au extins mult baietii, la etaj parca au piesele pt. masini straine, dar m-as mira sa gasesti cu mult mai ieftin....se pare ca pe-acolo se-nvart preturile in tot orasul....scump, al dracului de scump.... :evil: Cred c-o sa ma gandesc de 2 ori cand o sa vreau sa-mi iau o masina fabricata dupa 2001-2002... :scratchchin: Io as zice sa-l schimbi, pana nu ti se mai distruge si altceva pe-acolo din cauza lui....nu cred c-ai vrea asta, nu? Vorbeamos.... :wave:
emanuele73371
am sunat la Ciclop si am gasit Boge si Sacs la 255RON, un pret mai pasnic :angel: dar parca tot scump e!? ce zici?
si garantia nu mai e 2 ani ci 1,5 ani! :rant:
si cica la ei nu intra montajul in pret ca la ceilalti, in schimb e reducere de 15% daca cumpar 2 buc si cred ca tot acolo ajung, adica sa acopar manopera cu reducerea asta! blink.gif
Alex-F1
Mmmmda....se pare ca fara vreo 5 meleoane jumate tot nu scapi cu amandoua....destul de mult....unii lucreaza o luna intreaga pt. banii astia...altii 4-5 zile :evil: Ti-am zis, daca nu poti sa le schimbi pe amandoua, schimba-l macar pe cel defect, iar pe celalalt il schimbi mai incolo....io asa as face....acuma tu faci cum vrei.... Bafta oricum!!! :wave:
emanuele73371
pai pana la urma sper sa ma incaderz in 500 Ron cu tot cu manopera! vad eu cum whistling.gif
oricum nu ma grabesc, inca se comporta bine, o sa astept sa cedeze amandoua sa am motiv sa le schimb! :stretcher:
totusi ce ziceai ca mai poate ceda din cauza telescopului uzat? blink.gif
ceva bucse? altceva mai e pe acolo pe la puntea spate?
:cheers:
Alex-F1
Nu stiu sigur....ziceam si io asa, preventiv....nu prea ma pricep la faza asta, dar ma gandeam ca poate un telescop dus ar mai putea afecta si alte piese din jurul lui....nu stiu sigur....poate iti va raspunde mai concret cineva care chiar se pricepe....dar, cum am mai zis, vad ca numa' noi doi latram pe-aici.... blink.gif ....interesant....nu cred c-am mai vazut asa un topic... blush.gif Hai norok! :wave:
emanuele73371
Asta e! bine macar ca scrii si tu, altfel vorbeam singur! blink.gif
Si acum am plecat in concediu de sarbatori! biggrin.gif

Sa nu uiti sa te distrezi band.gif sa mananci :pet: si sa bei beer.gif cu masura!
Paste fericit si la tine! :wave:
Alex-F1
Sarumana boieru'..... arigato.gif Asemenea si tie, sarbatori fericite....sa pasti fericit si tu... biggrin.gif :wave: Si concediu placut....sa fii cuminte.... :angel:

Vorbeamos...
ALEX
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.