Help - Search - Members - Calendar
Full Version: fabia1,9sdi n-am caiet service,ce-i trebuie masinii la 75mii
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
george73315
--------------------------------------------------------------------------------

salutare!am preluat leasingul la o fabia 1.9sdi si nu am caiet service si va rog daca aveti asa ceva vreau si eu sfaturi privind piesele ce trebuie schimbate:curele, lichid frana,antigel,ulei cutie,etc.Am 75000km iar dealerul skoda imi cere 100ron pt un caiet service si in general e f. scump(am intrebat cat e bracajul la ei 120ron si am gasit cu 50ron in alta parte,garantie nu mi-au dat ca vechiul proprietar nu a facut rev. la timp si claxonul ma costat 200 ron, asa ca sunt f nemultumit si nu ma mai duc la ei).Si mai imi scartaie distributia(role sau curea)desi am inteles ca trebuia schimbata abia la 90miikm.Ceva sfaturi mi-ar prinde bine .Va multumesc anticipat.(daca precizati si niste preturi ar fi si mai bine)
florin55503
la 80.000 trebuie sa ii schimbi distributia. apoi filtre ulei si placute si o verificare tehnica a masini savezi ce are. banuiesc ca e o masina pe care nu ai cumparat-o de mult. probabil te va costa cel putin 20 de mil
RUE
am pe unul care a adus o fabia combi verde kiwi cu 106 000 km (zice el) din franta (are tot numere de franta). este un 1,9 sdi de 64 cp cu 4 airbaguri, abs, cd dar lipseste AC ul.....
vrea pe ea 6500 euro minim (din 2001).
eu nu am incredere ca sunt km aceia. ei pot sa le aranjeze km deja de afara. poate mai trancane cate o bucse pe stanga.

voi ce parere aveti? eu am dat o tura prin oras cu ea. ma tem si de telescop pe fata nu numai de bucse.
cine cunoaste aceste masini?
DORU
@rue45709, vorbeste cu Ghita, forumist aici, si el tot din Timisoara, cu Octi 1 1.6MPI, poate te ajuta...da-i MP.
RUE
doru, dar ce sa l intreb pe ghita? el are 1,6 benzina de la octavia 1.

eu octavia e benzina nu mi iau ca sunt prea sarac... bicycle.gif
o parere de la toti conteaza despre ce am eu pe teava,
aseara chiar am citit tot despre fabia sdi pe acest forum si pe vwforum.
toata lumea le lauda ca robustete si fiabilitate. doar ca sunt ceva mai lenese.

ce ma sparge la o asa masina sa nu ai AC..

am inteles ca la masinile cu parte logica se poate verifica daca au fost modificati km... cine stie un atelier (mai ales in tm) unde se poate verifica acest lucru?
DORU
Nu m-am referit ca ar cunoaste motorizarea SDI, ci ca sunteti vecini de oras, are tot Skoda, iti poate da informatii despre anumite service-uri sau despre cum poti face verificarile cu VAG-ul (si nu numai in privinta km reali). El te poate ajuta mai bine, doar cunoaste orasul...si oamenii.
Despre SDI pot sa-ti spun ca este fiabil, insa un motor depasit dpdv tehnologic si la cilindreea lui platesti taxe mari pt performante medii spre scazute (cu exceptia consumului, desigur). arigato.gif
RUE
multam
DORU
Cu placere si bafta !
AlexTM
Eheeei, n-am intrat de mult pe masini.ro

106000 km mi se pare rezonabil (de mult), de ce sa fi dat inapoi kilometrajul?
Oricum, la un SDI "nu se pune", ca sint motoare fiabile.

6500 cu toate taxele platite? Daca da, nu e mult. Ramine problema blocanta a aerului conditionat. Daca o sa o folosesti in oras pe distante scurte, oricum nu prea te va ajuta.
Daca o sa stai mai mult in ea, atunci renunta si cauta una cu AC.

Da' de ce nu mergi singur sa-ti iei din Germania? Asa e cel mai bine.
Lucian72846
Rue , mergi mai intati si pe la dealer-ii locali si vezi ce masini rulate au si ei la vanzare , macar de la ei ai garantie ! Daca nu gasesti , mergi cu masina cu pricina ( 106.000 km ) la un service Skoda si solicita o verificare ampla a masinii , vei afla cateva lucruri despre viitoarea ta achizitie . Macar stii ce cumperi , daca tot nu poti beneficia de garantie !

BAFTA !!!
RUE
multumesc tovarasilor,
banii ii am cash, numai ca imi e greu sa ma despart de ei.
am sovaieli in a cumpara un logan preference (fara AC) nou (deci max 7000 vreau sa dau pe o masina pe care as dori sa pot face o asigurare casco deoarece sper sa o frece nevasta. pe o masina de 5 ani deja grilele casco ii reduc valoarea la/sub 50 % din valoarea asigurata si plus ca si procentul de calcul al asigurarii e mai mare - > fapt care ma conduce la o masina noua in acesti bani - logan- acum sunt familist cu carucior).

si eu am zis ca 106 000 km nu sunt multi la un sdi, daca sunt reali. am cautat pe net si fabia combi sdi nu am vazut in DE decat fara AC.
samsarii de masini si daca stai cu ei in casa nu trebuie sa ai deplina incredere in ei. zic eu. avantajul fata de dealerii autorizati care au sh: sunt mai ieftini, masini umblate afara.

cautai azi pe autoscout si era unul in BAMBERG cu firma si anunt in romaneste (cautati opel astra diesel si l gasiti).

fabia combi e singura fabia care imi mai place. aia HB e frumoasa dar mica la bagaje.


hmmmmm.... zisei intorcand ceafa pe gratar!
Lucian72846
Ai ales bine Fabia si Combi mai ales , insa nu da banii pe Logan , mai ales daca te desparti greu de ei . Ar fi cea mai proasta alegere , mergi pe Skoda in continuare , iar dealerii autohtoni daca dau garantie , iesi mai in avantaj dupa achizitie .
AlexTM
QUOTE(rue45709)
am sovaieli in a cumpara un logan preference (fara AC) nou (deci max 7000 vreau sa dau pe o masina pe care as dori sa pot face o asigurare casco deoarece sper sa o frece nevasta. pe o masina de 5 ani deja grilele casco ii reduc valoarea la/sub 50 % din valoarea asigurata si plus ca si procentul de calcul al asigurarii e mai mare - > fapt care ma conduce la o masina noua in acesti bani - logan

N-am inteles logica ta: Deci, dpv al asigurarii, tu zici ca e mai bine sa-ti iei noua sau nu?


Grilele Casco reduc sub 50% din valoarea NOUA, nu cea asigurata.
Deci chiar daca ai un procent mai mare, ai suma de platit mai mica smile.gif
george73315
baieti,m-ati uitat?ce am de schimbat la doi ani jumate si 75k(placute,ulei cutie,antigel,lichid de frana,etc) si imi scartaie o rola unii zic ca e musai sa schimb distributia,altii zic ca nu e problema si merge pana la 90k.merci
RUE
schimba tot asa cum cere cartea.. e mai economic , parerea mea. nu are rost sa faci din masina nevasta... care sa ti toace mai mult decat e nevoie. glumesc aici. a mea e zgarcita. nevasta, masina e doar modesta pana acum..
poate ca nu par putini 106 000 km la o masina adusa, dar si samsarii sunt cu cap unii sa nu sara calul. care zicea ca la o coada la inscrieri vorbeau 2 samsari de un opel care in 2-3 ani avea 240 000 km si macar la 150 000 sa l duca.......

fabia sdi combi, care costa acum 5 ani 12 000 acum cred ca e evaluata la 6 000, dar i se aplica acel procent mai mare, la 5 ani la tiriac cred ca ajunge la 7-8% prima de asigurate. deci intre 4-500 euro minim.

la logan nou ajunge la 280 euro la o masina de 7000 euro. pret de nou.

doar ca la revanzare mult mai bine sta o skoda si parca e mai placuta la condus.
ce nu mi place e ca la sdi (un motor fara greturi la motorina) nu pun astia AC la fabia (nu au pus)

nu mi place sa dau multi bani pe un casco (gen 800 -1000 ) cand cu banii aia imi fac un concediu in grecia cu avion si totul inclus pe o sapt cu nevasta.
DORU
QUOTE(george73315)
baieti,m-ati uitat?ce am de schimbat la doi ani jumate si 75k(placute,ulei cutie,antigel,lichid de frana,etc) si imi scartaie o rola unii zic ca e musai sa schimb distributia,altii zic ca nu e problema si merge pana la 90k.merci


La fiecare 2 ani trebuie schimbat lichidul de frana, nu costa mult si nici manopera mare nu este. Vezi sa-ti faca testul VAS dupa, pt eliminarea aerului !
Daca vreun rulment din rola este pe cale sa devina uscat, atunci fa o verificare temeinica si schimba si distributie mai devreme, riscul sa patesti ceva in mers este mare pe masura trecerii timpului si cheltuielile devin enorme. Nu vrei sa mergi linistit?
george73315
am fost la skoda si au zis ca mai merge cu distributia chiar daca scartaie,am intrebat si la alt service si au zis ca trebuie schimbata distributia,asa ca m-au bagat in ceata.As schimba-o eu preventiv dar 10mil. nu-s din drum daca mai merge pana la revizia urmat.Apropo de distributie unii zic ca se schimba si pompa de apa,skoda zice ca ei nu schimba si pompa, voi cum ati facut?1.9sdi 75k
Lucian72846
Daca masina are km reali , atunci cureaua de distributie ar trebui inlocuita conform manual de service la 90.000 de km . De obicei se schimba si pompa de apa ( este antrenata de cureaua de distributie si a stat in tensiune ) . Pot aparea probleme la pompa de apa si atunci alt demontat , alta manopera , alti bani !
DORU
GEORGE CATI KM ARE MASINA ACUM SI CAND AR FI REVIZIA URMATOARE? Scuze pt majuscule...KB imi joaca unele feste.
george73315
Acum are 76500,la 75 i-am schimbat eu ulei,filtru aer,ulei,motorina.Nu am mai fost la rev.si am dat in loc de 550 ron vreo 350.Mi se pare ca am o usoara crestere a nivelului uleiului dupa 1500km.E grav daca e asa?Oricum multumesc pt. raspunsuri
DORU
Sa inteleg ca ai mers pt inlocuirile acelea de filtre la un service de cartier?
Oricum, daca fasaie distributia, sunt doua solutii: poti indeparta eventualul praf depus pe curea apoi sa asculti de unde provine zgomotul, in caz ca dupa curatare, acesta se pastreaza.
Atentie! Nivelul de ulei nu trebuie sa depaseasca MAX pe joja. Daca depaseste, scoate-l cu o pompa!
george73315
Firma de la care am luat filtrele si uleiul au inclus manopera in pret si am profitat.Despre ulei,inafara de a scoate surplusul ce e de facut(care sunt cauzele?).Am decis sa merg mai turat putin deoarece cred ca tragand tare la consum am mers subturat(aveti cuvantul meu ca am scos Buc-Galati 3.5l100 cu o medie de 67kmh insa a fost groaznic de plictisitor si obositor in acelasi timp pt ca am stat numai cu ochiii in consumul instantaneu sa nu accelerez,sa nu franez,etc.Acum la drum merg intre4.0 si 4.5.Va salut.
DORU
"Cauzele" sunt lipsa de cunostinte a mecanicului sau neatentia. Trebuie sa-l scoti doar daca depaseste MAX.
Stiu ce spui despre mersul plictistor cu ochii pe consumul instantaneu, pt un consum minimizat. Am facut acelasi drum Buc - Galati tur-retur cu 80km/h constant cu un consum final 5,8%, ceea ce este fantastic la motorul si masina mea. Dar nu strica sa-ti cunosti limitele masinii...
Lucian72846
De acum inainte ar fi indicat sa mergi la un service autorizat Skoda . Crede-ma ca acea diferenta de care vorbeai privind cost reparatie este nimic , pe langa o garantie primita pentru lucrare !
george73315
Am fost la skoda si au zis ca atunci cand schimbi uleiul si pui 4.3l cat ar trebui,pe joja uleiul e la max(am crezut ca treb sa fie la mijloc).Eu am pus 4l si e aproape la max si ma asteptam sa fie undeva sub jumatate.Oricum am mai schimbat de doua ori la 12k si era la max-mi se pare ciudat ca in 12mii km sa nu consum nici macar 1/2l.eu nu am completat niciodata in 25k de cand o am.De maine pana in septembrie o sa fiu pe litoral la munca,asa ca ne auzim la toamna.Va salut si numai bine va doresc!(eventual va astept la o gogoasa pe plaja in Jupiter-fabia sedan1.9sdi)
Alex72641
Daca vinzi multe "Gogosi infuriate" poate o duci la "doctor" si mai stii, poate ii faci si un chip-tunning sa o duci pe la vreo 1000 cp. biggrin.gif . Bafta!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.