Help - Search - Members - Calendar
Full Version: SH Oper Astra - sfaturi requested
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Cristian17
Salutare!

Am gasit un Opel Astra din '95 cu 120.000km la un pret destul de bun (4000Euro), insa inainte de a il cumpara am fost cu el la verificat, unde s-a descoperit la testul de compresie ca unul din cilindri e dezechilibrat (nu e in parametri). Din aceasta cauza proprietarul (care imi e prieten si care nu stia de pb) a mai scazut din pret, insa mecanicul mi-a zis ca nu se poate face o estimare a costurilor de reparatie pana cand nu desface motorul sa vada care e cauza exact. Ce ar trebui sa fac? Sa ma multumesc cu scaderea de pret si sa o iau asa, urmand sa o repar eu, sau sa renunt? Proprietarul nu e dispus sa investeasca in repararea masinii...

Per total, am inteles ca Opel Astra e o masina robusta! A mai folosit cineva asa ceva? Merita investitia?

Merci,
Cristi
kozma
eu am avut un astra diesel din 97 si abia l-am vindut in august anul trecut cu 5700 de euro!fereste-te de astra din prima generatie cit poti!are o caroserie foarte slaba!si.....nu are fiabilitate deloc!lasa-l acolo!sfatul meu!eu am schimbat in 2000 motorul la al meu dupa un defect (piston spart)...nimeni nu si-a explicat cauza!personal nu mai vreau sa aud de opel si mai ales de astra!
OMEGA
Daca are probleme la motor lasa-l
Se gasesc destule cum vrei
Oricat de prieten iti este, refuza-l politicos si cauta altceva.
Laurentiu_007
Un vecin a avut un Astra din '94 care mergea destul de bine.Acum 2 ani l-a vandut(nu stiu cat a luat pe ea) si si-a cumparat Astra B din '99 si e super multumit.
Acuma conteaza si de cum a fost intretinita masina.In cazul tau eu zic sa nu o iei.
Cristian17
Merci mult de tot pentru raspunsuri! Cred ca nu am sa o iau totusi avand in vedere ca are probleme la motor, si nu as vrea sa investesc dupa aia in reparatii.

Cam ce masina SH rezonabila as putea sa imi iau in 4000Euro?

Thanx!
Cristi
Anubis
Depinde ce intelegi prin cuvantul rezonabila.

Cu alte cuvinte ce clasa, tip motorizare, cilindree, an de fabricatie, km maximi, etc...

Asa ca exprima si tu doleantele mai detaliat...

Numai bine
Cristian17
Cu alte cuvinte ce clasa, tip motorizare, cilindree, an de fabricatie, km maximi, etc...

Asa ca exprima si tu doleantele mai detaliat...

Pai ma intereseaza o masina medie, cu <150.000km, an de fabricatie >93, cu putere > 60cp... Cred ca in banii astia mi-as putea lua maxim un Cielo? Merita un Cielo banii astia?

Merci

dan23
Eu zic sa nu te bagi! Mai bine mai strangi ceva bani si iei ceva mai bun sau fara probleme! Un matiz de ex!
Rai
Eu mai bine merg pe jos decat cu un Matiz.
Cristian17
Multumesc mult pentru raspunsuri!

Un Matiz nu este o optiune pentru mine. Si asta pentru ca pentru mine conteaza foarte mult siguranta, si Matiz nu imi creaza aceasta impresie.

M-am tot uitat pe liste de masini SH, si totusi 3800Euro pentru un opel astra din '95 e un pref foarte bun. Masina arata bine, si chiar daca va trebui sa investesc in jur de 3-400 de Euro la inceput, ramane totusi un pret bun. M-am mai gandit si alte masini SH insa in pretul asta nu gasesc decat dacia si daewoo...

Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns!!!

Cristi
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.