Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Frane Octavia tour
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
fatu65850
Octavia Tour-1,6-discurii frana spate.
Am 1100 km parcursi si nu sant multumit de frane atunci cand fac o franare de urgenta, frana devine elastica.Cand o actionez usor franele corespund.(am facut totusi 1100 km).Asemenea problema am mai intalnito la Dacia care avea pompa cu dublu circuit,schimband acea pompa cu una cu simplu circuit(si totul era ok)
Pana acum am avut un Opel Vectra 1994(frane super).
Pentru cei care cunosc sau au intalnit aceasta problema.
DORU
Cateva sugestii (franele la Octavia nu sunt chiar stralucite...):

1= fa o verificare la discuri si placute (vizuala), sa nu fi aparut vreun defect minor de fabricatie in acest interval de 1100km
2= un test al franelor si al ABS-ului cu VAG-Com-ul este de asemenea util
3= daca nu apare nimic deosebit, atunci ele pur si simplu sunt slabe la viteze ridicate (peste 120km/h in special). Ai o varianta de rezerva - poti sa le schimbi pe cele originale cu unele mai performante (atat discurile cat si placutele), eu asta intentionez la masina mea. Sa ai in vedere dimensiunile disc. daca te decizi pt inlocuire. arigato.gif
Lucian72846
Nu poti cere inca performante de la masina ta inca . Lasa discurile si placutele de frana sa se pasuiasca , folosind pentru inceput progresiv frana , fara interventii violente , masina este echipata cu MBA si EBV si se va dovedi foarte eficienta frana .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.