Help - Search - Members - Calendar
Full Version: DTC: Senzorul de oxigen nu variaza. Nubira/Leganza
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
James Kilowatt
Multumita baietilor de la Starr Performance care dau licenta evaluation de efilive gratis,a unor baieti entuziasti de pe alt forum si evident a unei interfete aduse prin contrabanda din Ro, am reusit si io sa ma conectez la ECM-ul rablei mele.

Ideea e sa analizez daca datele citite sunt sau nu optime pentru masina mea. O sa sap mai adanc cu manualul in mana.

Insa se pare ca am o problema. Un cod de eroare: Senzorul de oxigen nu variaza.

Insa e straniu, pentru ca l-am vazut variind cu ochii mei, la fiecare screenshot cu efilive valoarea era alta.

Si totusi, sunt momente in care valoarea pare sa fie alandala, scade la minim pentru cateva secunde, apoi urca iar, desi regimul e mentinut cat de cat constant.
O problema exista totusi. O fi un contact prost sau sonda rablagita? Din facturile fostului proprietar, sonda lambda a fost schimbata odata cu catalizatorul anul trecut.
golfuletz
cu cat e mai larga plaja de valori in care variaza,cu atat e mai buna,mai "fresh" sonda lambda ! biggrin.gif
James Kilowatt
Hehe. Variaza saraca la greu. Cum ziceam si si in primul post, am vazut-o variind. smile.gif Se pare ca a fost un cod de eroare vechi. L-am sters, si nu a mai reaparut.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.