Help - Search - Members - Calendar
Full Version: vopsea proasta...?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
gabi67272
Am avut mai multe masini ale vag,dar la skoda mea am constatat cu stupoare ca vopseaua blumarin met. e foarte proasta cade singura,se zgarie usor,are 5 ani masina.Am avut un passat ,avea 11 ani si credeti-ma vopsea originala perfecta.Singura mea nemultumire la skoda e ca nu au reusit si la vopsea sa fie la nivelul vw-audi ,de ce oare?
Aer Curat
O fi fost revopsita ?
BRAC
Masina o ai de noua sau ai luat-o sh?
Andrei55037
Pot sa-ti spun ca am o Octavia din 2001 albastra met. si nu am avut nici o problema cu vopseua nici macar atunci cand mi-a fost lovit vopseaua nu s-a luat cu toate ca tabla era indoita.
Lucian72846
Daca vopseaua nu a fost intretinuta ok ....... atunci apar probleme . Depinde foarte mult cu ce detergenti a fost spalata ( se matuieste f repede ) , de cate ori a fost sau nu polishata si cine a facut acest lucru !
RUE
de exemplu acum un an erau pe net foto cu parcarea uzinelor skoda cu masinile noi aflate sub apa peste capota motorului!!!
chiar glumeau amicii ca vor fi la superoferta in romania in viitorul apropiat.
dar masina ta are deja 5 ani, deci poate e de la inundatii sau alte evenimente anterioare.

e foarte aiurea ce ai patit pt cat dai pe o skoda. galvanizata dar cu vopsea proasta din cate spui.
BRAC
Totusi, una e sa fie matuita si una e sa cada bucati de vopsea,deci problema e mult mai grava
Lucian72846
Revin si eu cu intrebarea pusa anterior .
Esti primul sau al .........lea proprietar ?
gabi67272
Vopseaua e originala,masina are un an de Romania,este adusa dinGermania.I-am facut eu 30000 intr-un an.Sunt unic proprietar.
Lucian72846
Poti sa stii ce reparatii a suferit in Germania , sunt mai hoti decat noi !
La prima vedere masina este ok , dar ea a fost refacuta toata , asa pot fi revandute la preturi competitive pt Romania , sau km la greu .
Nu am mai auzit pe nimeni sa aiba probleme cu vopseaua .
gabi67272
Au vazut masina mai multi vopsitori si tinichigii si mi-au zis ca e vopsea originala,si ca nu a suferit nici o interventie,e originala!Si km sunt reali!Am avut eu ghinion!
Lucian72846
Mai este un aspect pe care nu l-ai luat in calcul . Ai spus ca masina este adusa si tu nu esti primul proprietar . Pot aparea probleme la vopsea , daca masina a fost depozitata mai mult timp in locuri cu umezeala accentuata sau dupa ce a fost spalata a fost parcata in garaj pentru mai mult timp ! O degradare accentuata a vopselei o mai aduc si razele solare , imediat dupa spalare si fara a fi uscata .
liviu40717
Si eu am probleme cu vopseaua la o Skoda Fabia.
Parchez langa un bloc unde arunca idiotii cu resturi de mancare.
Unde a curs ulei , grasime , paine , se duce vopseaua de tot cand vreau sa o curat.
Nu e rezistenta la "intemperii"
Cum se pot repara astfel de "defecte"?
DORU
Uneori merge la spalatorie, cu spuma activa. Alterori, prin polishare. cand nu dau rezultate aceste variante, exista alternativa Detailing, prin 3 sau 5 straturi de protectie.
grenouille
pentru pete din astea, eu am o chestie "bug and tar remover" (am avut si eu vecini care au aruncat de toate de la balcon)
sprayez cu chestia aia si las pe pata un pic mai mult decat scrie pe eticheta. dupa aia se curata usor petele cu o carpa moale fara sa freci si fara sa se duca vopseaua....
ionut83652
sa stii ca plisul nu e prea bun pentru vopsea iar daca ata afost polisata excesiv iti recomand o relacuirea a caarosriei sau ceara uscata (at home)
dar cel mai bun e lacul!
liviu40717
cum se cheama solutia aceea "bug and tar" si unde se gaseste?
thank you!
grenouille
QUOTE(liviu40717)
cum se cheama solutia aceea "bug and tar" si unde se gaseste?
thank you!


Se numeste "Bugs and Tar remover" de la Turtle Wax (eu am o gramada de produse de ingrijire a masinii de la ei - sampon, ceara, polish, bug remover, silicon pentru cauciucuri si cred ca si detergent de geamuri, sunt destul de multumita de ele). Se gaseste in Cora Militari.
E o sticla din aia cu "puf" ca la detergentul de geamuri. de culoare neagra, opaca, cu o eticheta verde pe care e desenat un gandac mov. am scos cu asta inclusiv pete de zgura lipite pe mocheta de la birou (e inca un mister pentru mine cum au ajuns acolo...).
sper ca am descris bine produsul, daca e nevoie revin cu o poza smile.gif
sa imi zici cum ti s-a parut!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.