Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Taxe vamale?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Hyundai
Mehedinta68143
cine stie ce se intampla cu taxele vamale de la anu? eu unul o sa termin leasingul dupa ce vom intra in UE (asta daca vom intra:D ) si sincer nu stiu daca voi mai plati 30% din valoarea reziduala sau, dupa cum se vehiculeaza acum, 30% din valoarea masinii blink.gif
Mihai66305
Eu am auzit ca se reduce la 10%.
BandiT
eu stiu ca nu se aplica retroactiv...si in plus hyundaiul e fabricat in coreea , nu in UE...
deci platesti leasingul normal , cum e in contract.
daca cumperi o masina dupa integrarea in ue, atunci beneficiezi de noile conditii.
bafta
Maff
Nu cred ca se va aplica retroactiv, desi ar fi posibil, pentru ca oricum taxele vamale le platesti la sfarsit, in momentul in care o inmatriculezi definitiv.Dar nu cred ca vor scadea taxele vamale, fiind produsa in afara UE.
info86077
salutare

in ue..taxele vamale ptr masinile care nu sunt produse in uniune sunt de 9% ..deci logic ar trebui sa scada si la noi tot la 9% ..avand in vedere aprobarea noului cod fiscal ,nu s-a avut in vedere modificari la legea sau normele ce definesc leasing-ul
a se retine..leasing-ul presupune import temporar..importul definitiv si inmatricularea defintitiva se face in momentul inchiderii leasing-ului..
deci este normal sa se plateasca 9% din valoarea reziduala care reprezinta 20 % din pretul de intrare..

astept intrebari
info.hyundai@gmail.com
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.