Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ulei pentru Passat 1.8T
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
alexei72924
Salutate tuturor!
Am si eu o intrebare/problema. Am facut un schimb de ulei (Castrol SLX 0W30 LongLife2) la Passat din 2001, motor 1.8T. De atunci motorul merge mai prost ca inainte. Am sunat la reprezentanta, mi-au zis ca LongLife 2 nu e bun pt motoarele astea, ca trebuie un SLX obisnuit (nu LongLife). Ce sa fac? Sa schimb uleiul din nou? Am dat 3 milioane pe el...
Multumesc anticipat pt raspunsuri.
P.S. Masina e cumparata recent, nu stiu ce ulei avea inainte.
stiuca72786
incearca sa ii pui castol TXT 5w40 , e mai ieftin si face treaba, desi nu sunt convins ca de la ulei merge mai prost. Poate fi o coincidenta cu alta problema!
alexei72924
Deci daca las acest ulei in motor si nu mai fac schimb, mi-l va afecta cumva? Ca Porsche Romania nu recomanda LongLife2 la motoare AWT.
DORU
Grupul VAG merge de cativa ani buni pe ARAL. De ce ai ales Castrol? blink.gif
Ediz33425
Eu pun Mobil 1 0W-40 de cca.3 ani si nu am avut probleme.Codul motorului este AEB(Passat 1.8T AEB an fab.1997) fiind la 114.000 km.
Lucian72846
ARAL sau CASTROL , numai 5W40 sa fie !
Daca nu esti multumit cum merge , schimba-l sa stai linistit , mai conteaza cat ai dat pe el ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.