Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Jante aliaj - tot ce stiti voi, va rog
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Cauciucuri/Roti
Cristia72911
buna,

putin ajutor va rog...

am un rover 25 si as vrea sa ii pun jante de aliaj, cele de acum au 14".

1. pot sa-i pun de 15"? trebuie sa se inregistreze in talon acet lucru?
2. cele de acum au 4 gauri, dar modelele care mi-au placut au 5. pot sa-i pun cu 5?
3. ce cauciucuri recomandati?
4. ma puteti sfatui unde sa ma duc in bucuresti?

++++ ce mai stiti voi si doriti sa imi impartasiti (cu cat mai multe info cu atat mai bine pt. mine biggrin.gif )

multumesc mult si astept cu nerabdare rasp. voastre; vineri cel tarziu am de gand sa rezolv.
HalbaSus
1. Da, poti sa-i pui pe 15, deobicei in talon ai trecute mai multe dimensiuni admise, daca nu ai atunci ar trebui sa treci noile dimensiuni, dar pana acum nu am vazut nici un politist sa verifice daca dimensiunea rotilor se potriveste cu cea din talon blush.gif

2. Nu, trebuie sa-i pui cu 4 gauri, de asemenea trebuie sa se potriveasca distanta dintre ele. Deobicei e 4x100 dar s-ar putea sa fie alta dimensiune. Majoritatea magazinelor aduc jante cu dimensiuni pt toate marcile.

3. Sunt vre-o 2 topicuri pe tema asta, eu personal recomand Michelin Pilot.
f1anatic
QUOTE(Cristia72911)
2. cele de acum au 4 gauri, dar modelele care mi-au placut au 5. pot sa-i pun cu 5?
3. ce cauciucuri recomandati?


Come on Man...ce intrebare este # 2 ?


Deci come on...ce intrebare este asta ? As crede ca orice conducator auto pricepe acest lucru ! Ce naiba ! Ne faci de rusine cu intrebarile asta...

Dar de ce vrei sa schimbi jantele ? Ce urmaresti ? Ai vreuna (sau mai multe) indoita/e pe masina...sau vrei doar ca sa arate mai bine...Sau poate urmaresti performantze...le vrei mai late si mai usoare totodata ?

Michelin Pilot sint foarte bune. Pirelli P Zero Nero sint foarte bune...dar mai ieftine. Stiu ca nu toate felurile de cauciucuri sint disponibile acolo...dar uita-te si tu aici...

www.tirerack.com cu citeva click-uri ajungi la niste tabele de comparatzie intre anvelope !

Daca chiar vrei sa dai bani pe ceva...cu adevarat util...baga banii in cauciucuri. 95% din vinzarile de jante "aftermarket" sint numai pentru "looks" nu pentru "function".
Cristia72911
da, cred ca sunt stupide pt. voi intrebarile, dar asta e pt. ca stiti raspunsurile...daca nu le-ai sti, ar fi alta poveste.
ma intereseaza sa arate bine, dar o sa tin cont si de sfatul tau legat de cauciucuri.

Altceva?
Cristia72911
HalbaSus, mersi pt. raspuns!
guerilla
legat de intrebarea 2 - cauta tu ce model de janta iti trebuie, ca oricum atunci cand o cumperi, la magazin te vor intreba de tipul masinii, ca sa verifice disponibilitatea. si bineinteles ca acelasi model pe care il vezi tu cu 5 prezoane, poate fi livrat si cu 4.
iti recomand sa cumperi jantele si gumele din acelasi loc pentru a putea negocia un pret mai bun.
Suciu71258
daca vrei poti sa cumperi jantele si pe 5 prezoane pt ca existsa in comert FLANSE sau DISTANTIERE care se pot pune pt a potrivi janta.
Cristia72911
cred ca m-am hotarat, am intarziat 1 zi, dar azi ma duc sa cumpar, mersi de ajutor. week-end placut!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.