Help - Search - Members - Calendar
Full Version: masina pe numele altei persoane
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
ion72855
Doresc sa achizitionez o masina iar eu nu am buletin de Bucuresti si sunt si incepator de aceea as dori sa primesc cat mai putine claxoane de la nesimtiti si sa inmatriculez masina cu nr de B, Intrebarea mea este, cat de multe pagube ii pot face persoanei respective? In cazul in care fac accident ce se intampla? Va trebui persoana respectiva sa se duca la oficiu sau cum se procedeaza, am inteles ca poti sa folosesti masina si cu procura, se obtine la un cabinet notarial ? Scuze pt intrebarile stupide dar nu doresc sa ii fac necazuri prietenului meu
mike.omega
Poti sa o inmatriculezi pe numele altcuiva si sa circuli si fara procura, doar in caz de accident, persoana respectiva trebuie sa dea declaratie la politie cum ca ti-a dat tie masina si stie ca e la tine sau ceva de genu biggrin.gif
Acum vreo 2 ani fratimiu s-a lovit cu una pe strada(usor) si a trebuit sa mearga mama la politie sa dea declaratie ca masina a fost luata de acasa cu incredintarea ei. Numele mamei fiind trecut in talon biggrin.gif

Vezi ca taxele la notar depind de zona in care e cabinetul notarial, asa ca mai printre blocuri scapi ieftin, dar "la bulevard" poa sa-ti ceara si 20-30% in plus :bash:
ion72855
ma gandeam ca daca am procura nu o sa mai trebuiasca sa deranjez persoana respectiva, stii ceva de asta, adica in caz de accident sa nu trebuiasca sa mai apelez la el?
mike.omega
Presupun ca nu il mai deranjezi daca ai procura, mergi la un notar si vorbeste ca nu stiu nimic sigur blush.gif
florin55503
si impozitul pe masina cine il va plati?
mike.omega
In evidentele statului figureaza propietarul din acte, dar banuiesc ca fiind oameni se ajunge la o intelegere biggrin.gif
ion72855
eu voi plati impozitul, important era ca nu cumva sa busesc masina si apoi sa trebuiasca sa il deranjez de fiecare data
edward72823
Proprietarul poa' sa-ti dea la notariat o procura generala prin care te imputerniceste sa folosesti masina, sa achiti taxele si impozitele, asigurarea RCA, chiar sa vinzi si sa radiezi masina, semnatura ta fiindu-i opozabila in fata institutiilor: primarie, politie, asigurator etc. Deci, ori aceasta procura generala pe termen nelimitat (sau, mai bine, fara termen), ori un contract de comodat (imprumut de folosinta a masinii, cu titlu gratuit), dar care e mai specializat si nu pot fi trecute chiar toate posibilitatile de reprezentare de mai sus. In felul asta, nu mai ai probleme - in caz de accident, in care tu lovesti pe altul si tre' sa-i dai asigurarea RCA - nici la politie, si nici la asiguratorul tau RCA, in caz ca te cheama sa dai vreo declaratie in legatura cu accidentul respectiv. Mai mult, cu contract de comodat (nu stiu sigur daca si cu procura) iti poti face si asigurare CASCO direct pe numele tau, deoarece ai interes asigurabil (tre' sa inapoiezi masina imprumutata in aceleasi conditii, minus uzura normala).
Dar, masina o cumperi din Buc? Sau din provincie si vrei s-o inmatricul. pe Buc.?
ion72855
masina o aduc din germania, direct pe numele persoanei respective dupa care urmeaza procedura de inmatriculare si procura, multumesc mult pentru raspuns.
cioaba
te complici prea mult! nimeni nu te claxoneaza doar fiindca ai numere de provincie, iti spun din proprie experienta. singurele probleme le poti avea la parcare cu vecinii, si asta doar daca stai intr-o zona cu oameni mai obtuzi. dar si astea se rezolva in general usor. dupa ce se obisniuiesc cu tine prin preajma nu mai ai nici o treaba.
ion72855
stau de 8 ani in Bucuresti, in acest timp am locuit prin toate sectoarele iar cateodata am stat si cu niste colegi care aveau masini, nu se aplica regula pentru partea de est, titan, balta alba dar in schimb se aplica pentru centru si partea de vest, dr taberei militari. Buletinul nu am cum sa il schimb acum pt ca trebuie o adeverinta de la centrul de recrutare si mai astept macar un an ca sa scap de armata. band.gif
guerilla
pai din iulie gata biggrin.gif se da liber la buletine de bucuresti laugh.gif
sunt mai multi pe forum in aceeasi situatie.
cat priveste numar de bucuresti ... mi se pare ca te complici pt un moft.
RUE
ca sa fiu rau, cred ca mai mult vrei sa mergi in provincie si sa vada fetele ca ai numar de Bucuresti.
e un efort inutil.
eu am daciana pe numele fostei propietare si platesc totul pe numele ei si gata. cat mai tine, ca trage doamna sa facem actul.

bafta
tiberiu67102
si eu cred la fel ca antevorbitorul.dar ai grija,chiar daca o sa se uite fetele mai frumos la tine,baietii in schimb sa-ar putea sa-ti faca sicane in provincie.si in buc cel mai important e ce masina ai nu ce numere,magarii iti fac sicane daca ai masina naspa nu se uita la numere.iar taximetristii iti taie calea si daca esti cu avionul,aia nu se uita la masina pt simplu fapt ca nici macar nu se asigura.asa ca ia-ti cu nr de unde esti,lasa probleme din astea puerile altora.si daca intalnesti soferi ca mine care in momentul cand vor sa-l spurce pe ala din fata,tac fiindca a vazut ca e din provincie s-ar putea sa ai avantaje.in schimb daca te intalnesc pe strada si faci impresii in fata mea...nu te vad bine,io am oltcit chiar nu-mi pasa daca o zgarii un pic smile.gif
ion72855
QUOTE(guerilla)
pai din iulie gata biggrin.gif se da liber la buletine de bucuresti laugh.gif
sunt mai multi pe forum in aceeasi situatie.
cat priveste numar de bucuresti ... mi se pare ca te complici pt un moft.

Ce inseamna se da drumul la buletine?
VECTOR
QUOTE(ion72855)
eu voi plati impozitul, important era ca nu cumva sa busesc masina si apoi sa trebuiasca sa il deranjez de fiecare data



dar de cate ori ti-ai planuit sa busesti masina?
asa cum a mai spus cineva,este un efort inutil. trebuuie doar sa ai grija sa nu parchezi prin zona stadioanele cand joaca echipele din bucuresti cu echipe din provincie. biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.