Help - Search - Members - Calendar
Full Version: OPEL ZAFIRA SH rulata numai in Romania
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
PLACINSCHI63491
Am o cunostinta buna care isi vinde masina , un OPEL ZAFIRA din 2001, iar in certificat este trecut 2002 , 2.0 litri pe motorina si a fost cumparata de noua in Romania ,masina are 120.000 km . Este varianta de dotari cea mai de jos, din cite am abservat, nu are geamuri electrice de ex., dar in scimb este o masina foarte ingrijita .

Cam cit credeti ca valoreaza masina . El a spus undeva intre 9.000--9.500, cum vi se pare pretul ?

Credeti ca se marita achizitionarea unei asemenea masini ?
Tractiunea este fata sau spate ?
Si cam ce performante atinge, viteza, consum oras, etern si mixt ?

Si daca stiti la ce ar trebuisa ma uit mai atent inainte de a o cumpara ?


Multumesc anticipat !!!
eddie
Zafira are tractiune fata.Viteza maxima 180(174 pe gps),nu am prins mai mult si am masina pusa la punct,mai noua si cu numai 15.000 de km.
Cam prea putine dotari,e sub Confort,care macar mai avea ceva dotari.
Consum real vara in oras 8,5-9,5 ,iar afara 6,5-7 l/100 km,cu a/c in permanenta
iarna in oras pana la 11,afara 6-7 l/100km
Cu ultimul plin am scos un consum mixt 7,3 l/100 pe vremea asta cu climatronicul reglat pe 20 de grade.
Cred ca e cam mult pentru dotarile si km. pe care-i are,mai ales numai in Romania.Asta e doar parerea mea.
PLACINSCHI63491
Multumesc pentru precizari !

Ce probleme tehnice apar deobicei la acest model ?

Hai noroace !!!
eddie
Probleme majore nu are,a trecut cu bine de bolile copilariei.Eu am schimbat surprinzator un cap de bara pe garantie la 12.000 de km si mi-au mai schimbat si cremaliera de la volan,desi nu stiu daca trebuia.In sfarsit,o piesa noua schimbata pe garantie,nu?Poate se mai strica cate ceva marunt in timp,ca la orice masina dar stiu ca amortizoarele nu au probleme.
Am vazut oferta la un dealer Opel de amortizoare pe tipuri de Opel,Astra,Vectra,Corsa si am intrebat de ce nu au adus si de Zafira.Mi-a spus ca nu au schimbat amortizoare la Zafira pana acum.
Omul parea serios.Ar mai fi existat posibilitatea ca Zafira sa aiba amortizoare de Astra si sa fi raspuns la misto,dar nu prea cred ca Zafira are amortizoare de Astra,mai ales ca Astra G e recunoscuta ca are probleme cu amortizoarele.
PLACINSCHI63491
Si totusi nu stiu la ce ar trebui sa fiu mai atent in momentul in care o testez, mai ales in conditiile in care a rulat numai pe drumurile noastre autohtone .

Risc foarte mult cumparind una rulata numai la noi, asta stiu macar ca are 120.000 km reali cu carte de servis si un singur proprietar, mai stiu ca proprietarul a fost fost foarte grijuliu cu ea in ceea ce priveste starea tehnica, nepunindu-se problema de bani la el .

In schimb a folosit-o de foarte multe ori la vinatoare si la pescuit, deci a mers cu ea mult pe teren accidentat (cit de mult poate sa dauneze aceste conditi de exploatare la fiabilitatea acestei marci ?????????)

MULTUMESC inca odata !!!

Hai noroc !!!
eddie
Zafira este masina de familie si este conceputa pentru drumuri bune,nu off-road.Eu am ramas pe un drum moale pe marginea unui lac la pescuit,nu impotmolit,ci imobilizat din cauza TC-ului(controlul tractiunii) pe care nu il pot dezactiva.Pur si simplu rotile derapau si nu puteam sa misc masina din loc.Noroc ca eram cu un coleg cu un Nissan Patrol si aveam amandoi carlige de remorcare,plus o coarda elastica de tractare.
PLACINSCHI63491
Ce ma surprinde, este ca studiind dotarile standard de la Opel Zafira, acestea includ geamurile electrice, cea ce la masina in cauza nu se regasesc .

Daca masina in cauza a fost chinuita si pe drumuri forestiere, este posibil sa fi daunat sistemului de suspensii chiar si intregi masini ?

Hai noroc !!!
tudor69477
Eu zic ca daca mai cauti poti gasi ceva mai bun la banii astia. Eu am scos-o pe a mea (tot 2001) la 10.000 de euro si are cam tot pe ea, mai putin climatronic si mp3, si are numai 70.000 km. In plus are doua randuri de jante de alu iar anvelopele de iarna erau aproape neatinse.
Dar eu am mers in Germania si am luat-o direct de la primul proprietar...

Am mai vazut una de curand la Moghioros, elegance, recent adusa, tot din 2001 nu stiu cati km (si oricum nu poti avea nici o certitudine in privinta km, poate un mecanic priceput sa ii ghiceasca nr real) tot 2001, 9800 de euro, probabil negociabil. Da-i o tura pe acolo poate o mai gasesti.

Succes!
florin55503
QUOTE(PLACINSCHI63491)
Ce ma surprinde, este ca studiind dotarile standard de la Opel Zafira, acestea includ geamurile electrice, cea ce la masina in cauza nu se regasesc .

Daca masina in cauza a fost chinuita si pe drumuri forestiere, este posibil sa fi daunat sistemului de suspensii chiar si intregi masini ?

Hai noroc !!!


daca masina a fost bagata prin cine stie ce campuri sau drumuri desfundate s-ar putea fi fie afectat structura ei. mergi cu ea vezi cum se simte daca troncane ceva etc. si apoi ia o decizie. daca masina a fost dusa la timp la revizii e o chestie care trebuie luata in seama
tudor69477
blush.gif blush.gif blush.gif

Abia acum am vazut locatia ta....
decu74716
vreau sa plec afara dupa ea. din cate vad aici posesorii de zafire sunt multumiti.inclin sa-mi iau si eu. cum se comporta iarna? o sa fiu nevoit sa merg si pe drumuri mai putin ingrijite.
sfaturi si pareri pls.
eddie
Se comporta mult mai bine ca altele.
Trebuie sa-i montezi anvelope de iarna si nu mai ai treaba.Cea mai mare problema e TC-ul care nu se poate dezactiva la unele,din cauza asta uneori poti ramane impotmolit intr-un cm. de noroi.
decu74716
care modele au TC ce poate fi dezactivat? dupa ce sa m,a uit? care e aceasta caracteristica?
eddie
Conform cartii tehnice ar trebui sa existe asa ceva,unele poze ne arata un buton de decuplare TC.
In realitate eu nu am vazut vreuna sa aibe asa ceva,dar cine stie ? Cu siguranta au existat....
decu74716
unde gasesc carti tehnice ale ei? ai ceva link_uri?
Andrei59324
Poti sa scoti siguranta din tablou si dezactivezi TC-ul...daca ramai impotmolit.
decu74716
unde gasesc mai multe despre acest model?
help pls.
eddie
Ce anume te intereseaza ?
decu74716
descrierea , motorizarea, sau chiar cartea tehnica.
eddie
Cu cartea tehnica e mai greu,dar daca vrei cateva date tehnice poti trage o privire AICI
decu74716
OK. MERCI. mai mult de atat nu gasesc pe net?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.