Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Contractare vila prin Triumf Construct
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > De-ale casei
eddie
As vrea sa contractez o vila intr-unul din cartierele noi in care Triumf a construit si mai construieste vile.Vreau sa scap de bloc,m-am cam saturat.
Chiar azi am fost sa vad cate ceva.
Problema majora ca locatiile lor nu prea sunt nemaipomenite,una este la Otopeni,langa Inst.Ana Aslan chiar in lungul pistei noi de la Otopeni si una pe Sos.Sisesti care inca nu e facuta,pur si simplu parca e dinamitata.Faci de 10-15 ori drumul asta si te duci direct la service cu masina.
A mai apelat cineva la Triumf ? Ce parere aveti ? Merita o astfel de investitie ?
guerilla
pune-i sa-ti faca un calcul total al casei. vei avea marea/mica supriza sa vezi ca e cu xx% mai mare decat pretul initial.
de ce nu incerci in marele proiect Baneasa?
eddie
Pai e simplu,casa la gri ,cu teren si TVA-ul inclus,asta e pretul,finisarile le fac cum vreau eu.In momentul cand semnam,nu au cum sa mai mareasca pretul.
Daca marele proiect de la Baneasa este cel ce vine din Pipera pana la Metro Baneasa,de-abia ieri am auzit de el.
Poti sa-mi spui mai multe te rog ?Cine construieste acolo ?
guerilla
pai tu iei in calcul doar casa cu terenu? biggrin.gif wrong.
mai adauga: drum acces, racordare utilitati, gard, etc
vezi ca astfel pretul iti creste simtitor. ei iti vor da la inceput doar pretul casei as it is nu si aceste costuri.

cat priveste marele cartier din baneasca, arunca un ochi pe baneasa.ro
poti downloada de acolo inclusiv date tehnice (nu gasesti preturi dar rezolvi cu un telefon)
DORU
Am cochetat eu cu ei in 2004. Discutia preliminara a fost incurajanta, ins am renuntat intrucat cateva clauze din contract ii avantajau si n-au dorit sa facem act aditional. Cam atat...
A K U
QUOTE(E d d i e)
Pai e simplu,casa la gri ,cu teren si TVA-ul inclus,asta e pretul,finisarile le fac cum vreau eu.In momentul cand semnam,nu au cum sa mai mareasca pretul.
Daca marele proiect de la Baneasa este cel ce vine din Pipera pana la Metro Baneasa,de-abia ieri am auzit de el.
Poti sa-mi spui mai multe te rog ?Cine construieste acolo ?


Nu au cum sa mai mareasca pretul? S-ar putea sa ai o surpriza neplacuta din acest punct de vedere. Intr-adevar, trebuie sa iei in considerare si celelalte costuri, dupa cum bine spunea guerilla. Eu imi construiesc o casa chiar in aceasta perioada si, crede-ma pe cuvant, costurile cu utilitatile, cu drumul etc. te costa o GROAZA de bani. Si eu am vrut sa apelez la solutia cu o firma de constructii, dar am ajuns la concluzia ca mai bine mi-o fac in regie proprie, ca sa am o socoteala exacta a banilor pe care-i cheltuiesc.
eddie
Pai drumul dintre case il astfalteaza ei,canalizarea e la 3-4 metri de casa,gardul il construiesc tot ei.Sa intreb,nu vad de ce as plati eu utilitatile,oricum ma voi interesa.Sa ma puna oare sa platesc facilitatile astea,presupun ca sunt incluse in banii astia.
A K U
Eu zic sa nu presupui nimic. "Assumption is the mother of all fuck-ups", padon de expresie blush.gif . Citeste contractu' ala din scoarta in scoarta si cu lupa eventual biggrin.gif
Andrei75
Eddie, si eu mi-anm costruit o casa de curand. Te avertizez ca si costurile cu finisajele reprezinta un procent foarte ridicat din valoarea finala. Eu nu m-am asteptat dar trebuie sa ai de la inceput in vedere acest aspect. Ce intelegi prin casa la gri (care e diferenta fata de casa la rosu?)
eddie
Am 3 colegi care si-au mai facut case.Trebuie sa-i intreb si pe ei cum au procedat,dar momentan mai am cateva zile de concediu.Stiu si cat au dat pe ea la gri si cat i-au costat finisarile,normal ca stiu.Dar de drum,canalizare si alte facilitati nu stiu....ramane de vazut.
,,La gri"" inseamna casa cu usa de metal la intrare,cu geamuri termopane,acoperisul izolat,exteriorul finisat,cu glet tras la interior si o mana de vinarom.Are prize si intrerupatoare,calorifere,centrala termica.Nu are usi interioare,instalatiile sanitare,gresie si faianta.
Maff
Presupun ca vrei sa o iei in rate nu?Vezi ca am inteles ca sunt cam tepari (ca de altfel marea majoritate a firmelor de genul asta, Impact, Triumf).Sa fii atent la preturile finale, si la clauzele din contract ce permit marirea pretului in functie de costurile ulterioare.Au luat multi genul asta de teapa.Au platit la inceput o suma si dupa aceea s-a mai cerut inca ceva datorita majorarii preturilor la:ciment, caramizi si alte chestii d-astea.....
mike.omega
Parerea mea: Lasati naibii firmele astea ca mi se par tepe pe fata biggrin.gif
@E D D I E: sa-ti povestesc cum am facut eu. 1 cumparat teren acum vreo 4 ani la pret mic; 2. Mi-a luat cam 1 an de zile sa ma hotarasc ce metoda de constructie sa folosesc, m-am oprit la cea pe structura de lemn cu panouri portante. Mare atentie! Nu toti astia cu cofraje pierdute au si oameni sau sunt recunoscuti de cei care fac proiecte de structura/rezistenta :bash:
3. Am gasit o firma(din CT) cu un inginer serios care s-a ocupat de TOT ce inseamna ridicarea fundatiei(cu o firma partenera) confectionarea, montarea si termosistemul casei. Omul asta nu m-a pacalit cu un leu, mi-a prezentat facturi cu tot ce a cumparat, ba chiar mi-a si returnat vreo 80 mil ROL dintr-un calcul facut gresit biggrin.gif
4. Daca nu poti face un credit la o banca sa obtii macar 50.000 de euro(pt casa, nu teren!) nu te apuca de unul singur cu o firma ci dute la Impact/Triumf sau cine s-o mai ocupa de asa ceva.

Pe mine casa ma costa ~60.000 de euro fara teren si racorduri, o vedeti cam in ce stadiu a ajuns in linkul urmator http://community.webshots.com/myphotos?act...security=vxjQRw

PS: EU am platit si gardul(intra in costul casei in cazul meu) si racordurile si tot eu imi voi amenaja trotuarul din fata casei distrus de tiruri, camioane si alte zeci de tone pe roti tongue.gif
PS2: constructia a inceput in sept 2005, iar peretii au fost ridicati pe fundatie in 10 zile :wave:
eddie
Frumoasa casa,dar ce faci cu aproape 400 de mp de acolo,intorci tancul ? biggrin.gif
Normal ca fac un credit,chiar mai mare decat ai spus tu.Initial am cautat numai pamant,dar e jale cum a crescut pretul.Am gasit pe la Ghermanesti- Snagov ceva,dar e putin cam departe,36 de km.Are de toate si canalizare dar e 50 euro/mp.iar cel de 26 de euro/mp nimic,iti tragi tu de la strada.
mike.omega
Locul meu are 500mp si l-am luat cand am terminat clasa a 8-a cu 13$/mp acum e vreo 100 de euro, la fel de gol cum l-am luat:P
Spre norocul meu am toate utilitatile in afara de canalizare(mi-am facut fosa) si gaze momentan(vin in iarna) biggrin.gif
Casa se intinde pe jumatate de loc, si are 140mp jos si 120mp sus, nu e asa mare precum pare dar imagineaza-ti ca din toti acesti mp, 40 sunt numai garajul :angel:

Eu am ales un cartier anexa al orasului si pt mai multa liniste, si oricum in 10 ani max se va uni cu orasul arigato.gif

La mine partea proasta a fost ca locul este mai jos decat strada si a trebuit sa inalt fundatia cu o treapta peste bordura ca sa nu patesc ca cei din Tuzla la ploi, asta m-a costat dar merita! beer.gif
HalbaSus
Atentie mare la constructia in regie proprie. Puteti sa va "auto-tzepuiti" mai tare decat o fac firmele consacrate biggrin.gif. Anul trecut au terminat ai mei constructia unei case... nu va spun cat a costat ca e obscen... si oricum s-a cam pierdut socoteala la un moment dat. Dar va dau exemplul unui prieten care a inceput constructia anul trecut. Omul avea terenul, intr-o zona foarte buna, a vorbit cu arhitectul, i-a facut ala proiect si din proiect reiesea ca din 50.000 de euro e finisata "full options" ca sa zic asa... buun, s-a apucat asta de constructie cu mare elan, si dupa 50.000 de euro cheltuiti (asta acum vre-o 3 luni, de atunci tot mai baga) are acoperis... si de curand geamuri (dar asta nu cred ca intra in aia 50.000)...

Daca vreti sa va apucati de constructia unei case in regie proprie... pt linistea voastra... asigurativa ca aveti (sau puteti face rost, credit, etc..) de cel putin DUBLUL sumei pe care v-o spune arhitectul. Diferenta dintre pretul unei case prognozata de un arhitect si pretul real al acelei case este cam ca si diferenta dintre pretul din reclama al unei masini (CIP si fara nici o optiune) si pretul DDP full options al aceleiasi masini.
mike.omega
Ceea ce spune arhitectul este pur informativ! Dupa ce costuri estimative face el se plateste autorizatia de constructie si alte taxe(cel putin la mine asa a fost) iar daca cei de la primarie considera ca e prea mica suma pun dupa niste tarife ale lor netinand cont de solutia constructiva :bash: (se plateste nu stiu cat pe mp)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.