Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ford Fiesta:s-au stricat stopurile si stergatorul spate!
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
MARIUS72784
Nu ma prea pricep la ce tine de partea tehnica a masinilor,acuma mi-am luat un Ford Fiesta din 2001 si mi s-au ars (cred,pentru ca nu se mai aprind) stopurile din spate si stergatorul din spate.N-am fost pana acuma la nici un electrician,se poate sa fie ceva electric,sa mi se fi stricat mai multe?Sau e o pura coincidenta?LA cat timp trebuie schimbat uleiul?A fost schimbal la 90 si ceva de mii,am carte service la masina,a fost adusa din Germania,acuma are 111000,mai pot lasa pana la 120.000?Trebuie ulei special,c mi-a zis cineva ca trebuie sa folosesc ulei 030,ca daca nu ,nu stiu ce se poate strica.Masina e Ford Fiesta Endura,din 2001,1299 cmc,benzina,4 usi.Si stiti cat costa sa schimb rotile,sa mi le pun pe cele de vara?trebuiesc centrate dupaia,nu?Sper ca o sa ma ajute cineva!
HalbaSus
1. referitor la stopuri si stergatoare spate - probabil e o siguranta, dar e recomandabil sa mergi la un electrician auto (spre exemplu la un service auto ca oricum va trebui sa mergi)
2. Uleiul e recomandabil sa fie schimbat la 10.000, la unele masini cartea zice 15.000 dar daca vrei sa ai grija de masina atunci schimba la 10.000 daca a fost schimbat la 90.000 si tu ai deja 111.000 atunci du-te si schimba uleiul, filtrul de ulei, filtrul de benzina precum si filtrul de aer. Cam asta se face la o revizie.
3. De ulei "030" nu am auzit niciodata si cred ca nimeni nu a auzit. E posibil sa fie vorba de 0W30, adica un ulei full sintetic destul de scump. Daca manualul masinii asta recomanda atunci foloseste acest ulei.
4. referitor la schimbatul "rotilor" banuiesc ca vrei sa schimbi doar cauciucurile. Un cauciuc nou de vara pt masina ta costa intre 1.5 milioane si 3-4 milioane. Depinde ce vrei. Fereste-te totusi de montana/matador, etc... exista si cauciucuri resapate care sunt ceva mai ieftine dar nu e neaparat o afacere buna. Mai sunt si vulcanizari care vand cauciucuri SH si uneori poti gasi cauciucuri in stare buna dar cele "bune" sunt destul de rare, iar daca nu te pricepi mai bine nu risca. Daca in schimb acum ai cauciucuri de iarna in stare buna, si nu le schimbi... pe iarna viitoare deja vor fi destul de uzate, deci e mai "economic" sa le schimbi si sa ai 2 seturi de cauciucuri.

Pe scurt: fa o programare la un service pt urmatoarele operatiuni:
- schimbat ulei + filtru de ulei
- schimbat filtru de benzina
- schimbat filtru de aer
- schimbat siguranta arsa (sau verificat instalatia electrica)
Pana aici te va costa in jur de 3-5 milioane in functie de ce ei si cat costa manopera.... asta daca nu ai alte probleme cu instalatia electrica.

Pt partea cu cauciucurile vezi ca e un topic separat.
MARIUS72784
Mersi mult...am schimbat becurile la stopurile din spate si imi merg acuma....de stergator nu m-am interesat pentru ca sunt cam stramtorat cu banii acuma.Becurile de la frana imi mergeau si becul de la mansarier,dupa ce am schimbat becurile de la pozitie imi merg si alea.Ciudat e ca nu parea ars filamentu la ele.M-am interesat de ulei,era vorba de ulei 0w30 intr-adevar,ma costa 1.900.000 4 litri de ulei si 170.000 filtru,plus manopera,care n-am idee cat e....dar trebuie schimbat neaparat daca zici ca deja a stat cam mult.

Vreau sa schimb gentile cu totul,am 2 perechi de genti,de iarna si de vara,din aliaj.Cauciucurile de vara sunt noi din fericire,iar cele de iarna au fost luate doar iarna asta,la asta am avut noroc ca mi-a dat cu tot cu cauciucuri de schimb.Am vb,maine ma duc sa le schimb...sper ca n-o sa coste mult,nu vad pentru ce,ca doar le schimba si le centreaza.

MERSI mult pentru informatii!!!
HalbaSus
Vezi ca majoritatea service-urilor care au si magazin de piese auto iti schimba gratuit uleiul daca cumperi uleiul si filtrul de la ei. Nu uita sa schimbi si filtrul de benzina, mai ales la benzina din romania, e obligatoriu sa-l schimbi atunci cand schimbi si uleiul.
MARIUS72784
QUOTE(HalbaSus)
Vezi ca majoritatea service-urilor care au si magazin de piese auto iti schimba gratuit uleiul daca cumperi uleiul si filtrul de la ei. Nu uita sa schimbi si filtrul de benzina, mai ales la benzina din romania, e obligatoriu sa-l schimbi atunci cand schimbi si uleiul.


Am bagat pana acuma tot de la Mol,de 98.Am bagat de vreo 2 ori si de 95....Si filtru de benzina e scump?Cand o sa ma duc sa schimb uleiul,am sa intreb si de el.Mersi mult!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.