Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Inmatriculare pe numele sotiei la final de leasing
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
CRG
Masina a fost luata in leasing financiar, contract in care eu eram utilizatorul si contract care expira luna viitoare. Din cauza unor probleme cu buletinul (din cauza armatei, poveste lunga), nu voi avea la timp o carte de identitate cu adresa de bucuresti. Nu-mi ramane la dispozitie decat sa inmatriculez masina pe numele sotiei, care va avea in scurt timp CI cu domiciliul stabil in Buc (ea nu trebe sa faca armata.. blink.gif )

Credeti ca se poate? Teoretic suntem codebitori in toate relatiile contractuale, deci nu ar conta cine e pe hartie, dar nu stiu 100%.


Multumesc anticipat!


ps: vreau sa-i pun nr de buc din cauza problemelor avute cu penultima masina proprietate personala...
Rares33010
Cel mai bine intrebi la dealer-ul la care desfasori leasingul. S-ar putea sa-ti dea cel mai calificat raspuns. Teoretic (ma gandesc eu) s-ar putea sa trebuiasca sa faci transferul contractului de pe un nume pe altul inainte de terminarea leasingului. Asta inseamna un set de acte (ca cel care l-ai depus initial la contractare) + o taxa de transfer care este un procent din valoarea CIP ramasa neachitata (de ex. la DiBas este 2.5%). Insa, repet, cel mai calificat raspuns il vei primi de la firma de leasing. Multa bafta!
madalina
Contract de vanzare cumparare intre soti parca nu exista, asa ca trebuie sa gasesti o solutie cu societatea de leasing. ALtfel, o cumparai tu si in cateva orte o vindeai sotiei ce facea inmatricularea definitiva pe numele ei.
guerilla
proprietarul e cel ce plateste ultima rata, fiind vorba de un leasing (inchiriere).
sa o stapaneasca fericita biggrin.gif
CRG
Multumesc tutror tovarasilor de suferinta.. biggrin.gif

o sa iau legatura cu firma de leasing pentru hartzogaraie
Marius43590
fa buletin de bucuresti, ca nu te mai ia nimeni in armata... si daca te cheama te scoti mai ieftin cu amenda
CRG
Pentru asta, tre sa ma duc in provincie pentru o adeverinta de recrutare, si care mai trebe tot acolo si stampilata pentru scoaterea din evidenta. Dupa aceea, trebe mers la centrul militar de sector pentru luarea la ei in evidenta.

Si abia dupa aia la sectia de politie de sector.

1. Nu am timp sa fac toate astea pana la inmatriculare (mai putin de o luna);

2. Nu am cand sa merg in provincie (350 km), de fapt n-am timp nici sa ma impusc... blink.gif

3. Peste cateva luni o sa dispara de tot bulshitul cu armata, si poate ca dispar toate aparatele astea administrative (de tocat nervi, timp si bani...)
CRG
Sa va spun si deznodamantul: se semneaza (cu cel putin o luna inainte de terminarea contractului) un contract de cesiune tripartit (eu, "shotia" si firma de leasing) si gata, mi-am luat de-o grija cu masina.. biggrin.gif


:peacefingers:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.