Help - Search - Members - Calendar
Full Version: am cateva scurte intrebari
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
admin
imi puteti spune ce se defecteaza la o masina cand merg mai multe luni cu amortizoarele uzate?si care este cauza pentru care masina o ia putin la dreapta cand merg cu peste 70km/h?in aceste cazuri trebuie sa tin bine volanul.Multumesc!
madalina
Referitor la tras dreapta: i-ai facut geometria rotilor? ai rotile echilibrate?
madalina


[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2004-02-12 14:52 ]
liviu8
am echilibrat rotile dar nu am facut geometria pt ca am de schimbat pivotii si bucsele.mi s-a mai spus ca ar trebui sa fac asta.
Multumesc pt raspuns!
Imi poti recomanda un service care sa nu ceara f mult?
Ion
Circuland cu o masina cu amortizoare uzate, consecintele sunt:

- uzura prematura a elementelor trenului de rulare: bucsi, articulatii (pivoti), caseta de directie si chiar planetare

- tinuta de drum necorespunzatoare: in curbe masina va avea un caracter instabil, la franare se mareste distanta pana la oprire. Chiar si la demaraje mai vioaie, dinamica masinii va fi afectata de balansarile accentuate ale caroseriei.
liviu8
Multam pt raspuns!O sa merg cat mai repede la un mecanic sa vad ce mai e de schimbat la ea, pe langa amortizoare.
Stii cumva vreun mecanic bun si mai ieftin prin Bucuresti?
madalina
Un indiciu util ar fi ce masina ai!
liviu8
masina e seat toledo din '92.Poti sa-mi recomanzi ceva?
madalina
Sincer, as duce-o la un service VW, dar nu la Porsche! Depinde insa de bani! Fiecare masina are propriile "secrete" si se presupune ca cei de la serviceul reprezentantei sunt cei mai buni!
liviu8
Multumesc!Deocamdata nu cred ca o sa ajung prea repede la un service vw caci ma costa f mult.O sa merg la un mecanic recomandat de un prieten.Mai incolo,poate!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.