Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Tip benzina Opel Corsa 1.0
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Demeter72279
Buna,

Masinuta Opel Corsa 1.0 / 2002, nu stiti ce tip de benzina ii place 95 sau 98.
Am obesrvat consumul cu 95 este un pic mare.
Sebastian39516
Eu merg cu 95. Nu am observat sa se intample ceva cu consumul daca-i pun altfel de benzina. Ideal ar fi sa-i pui benzina cu cifra octanica mai mare insa daca nu ai chef sa dai mai multi bani poti incerca din cand in cand un aditiv.
Salve!
Demeter72279
Crde ca o sa fac pun aditiv si un tratament pt motor.
Sebastian39516
Aditiv de ce vrei sa-i pui? A inceput sa-ti consume ulei?
Demeter72279
Cei de la service au zis ca tratament si sa pun si aditiv, inca nu am facut nimica. Tratamentul pt motor ma gandesc ca este util.
In leg cu zgomot, dupa schimbul de ulei parca a disparut se aude foarte purin, ce au zis cei de la service ca axul cu came arata cam nasol sad.gif nu stiu ce cheltuieli implica schimbatul. Ma rog am la el 6 luni si 20.000 km garantie. Si asta deja ar trebui sa suporte firma de la care am cumparat masinuta.

Si au zis ca si datorita acestui lucru se poate ca a avut zgomot.

sincer nu stiu ca nu ma pricep deloc, am urechi si aud daca ceva nu este ok la el. dar este prima masina care este al meu.

"zgomot motor incalzit" - este tot de la mine
Sebastian39516
Auzi, astia de la service ti-au demontat tot motorul? Cum au vazut ei ca axul cu came arata naspa? Eu cred ca te-au gasit musteriu...Ai grija ce faci cu banii! Schimbatul axei cu came implica mult mult, numai costul piesei in sine te face sa plangi.
Motorul de un litru face ca un diesel. Pana si al meu, de 1.2, mai face cateodata o rontaiala, cam ca Matizul, dar nu-mi fac griji. Intr-adevar, dupa ce-i schimbi uleiul zgomotul se mai atenueaza. Parerea mea este sa folosesti un aditiv de ulei, nu tratament pt motor, si sa-ti alegi cu grija service-urile la care te duci. Daca motorul merge bine, cred ca ar trebui sa treci peste faza cu trepidatiile si zgomotul si sa-i lasi pe baietii de la service sa-si caute alti fraieri...Parerea mea!
M A R I A N
Perfect de acord cu Sebastian.Si corsa mea din dec.2005 1.0 benzina suna ca un diesel.Pentru ca sunt doar 3 cilindri.Lasa masina in pace.
Demeter72279
Multumesc baieti. Eu chiar nu sunt geniu al mecanicii, fiind Administrator IT de ocupatie. Ma bucur sa aud parerea asta, sincer ma linisteste. Aia m-au cam speriat cu faza asta.
Motorul merge bine nu am probleme cu el, are putere este ok, consumul iara am ok.

Cand au scos uleiul vechi am avut 3 l, deci nici consum de ulei nu am. Au vrut ei sa ma faca si cu un filtru de aer, dar arata chiar curat, aproape nou asa ca am zis ala nu schimbam numai filtru de ulei wink.gif

Thanks inca o data!
Demeter72279
Ce tip de aditiv de ulei i-mi recomandati?
Sebastian39516
Eu am folosit de multe ori de la 2+2...Gasesti atatea marci incat ai de ales. Nu te zgarci si pune-i un aditiv facut de cineva despre care ai auzit! Oricum, mai mult de 200 de mii nu cred ca te costa...

P.S. Si mai pune-i si aditiv de benzina, cand iti aduci aminte!
Demeter72279
OK. 2+2 o sa pun, exista mai multe tipuri, tre sa fiu atent sa fie ok si cu uleiul de motor?
M A R I A N
Exista la Metro ulei special pentru Opel.Intreaba la service si iti spun ei de care.
Sebastian39516
Eu imi cumpar ulei de la Augsburg. Se numeste chiar OPEL si este ok la pret: 340000 bidonul de 2 litri. Ei mi-au recomdat uleiul asta. Puteam sa iau cine stie ce marca de soi la cine stie ce pret, insa am ales uleiul asta si sunt multumit. Am facut 10000km si acum i-am pus din nou!
Demeter72279
Eu am bagat 3 litri de ulei de motor, din aditiv cat bagi?
Sebastian39516
Pai sunt vreo 200ml intr-o cutie...
Demeter72279
ok, multumesc pentru sfat! Azi merg si cumpar aditiv arigato.gif
Demeter72279
Buna,

Am bagat Aral 5W40 si aditiv "liqui moly"cu MoS2.
Ac este ok, dupa aditiv este mai silentios (sau eu aud deja ....)
Am cumparat si pt injectoare "STP", inca nu am bagat astept salar si rezervorul plin :0 pe el scrie ca 250 ml la 70 litri de benzina.
De unde am cumparat au zis ca ei zic sa bag de doua ori consecutiv. Eu zic insa ca nu am simtit ca a-si avea problema si bag acuma si mai incolo smile.gif

Salutari!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.