Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cum se stabileste pretul corect pt sh rar in piata?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Happy_Maker
Salutare tuturor,

De voie, de nevoie, indraznesc sa intreb si eu urmatorul lucru: cum se stabileste pretul al unei masini sh in conditiile in care exista foarte putine masini comparabile pe piata?
Sa ma explic:
1. am incercat sa verific toate site-urile in speranta ca voi descoperi cu siguranta alte masini similare. Surpriza! Doar 4-5 masini, ne-comparabile direct d.p.d.v al optiunilor si cu preturi variind intre 9.8k €(una buc.!)-13.7k € (restul de 4-5 buc.)
2. am luat apoi ca termen de comparatie alte modele din aceeasi clasa, insa nu gasesc decat renault/peugeot cu preturi variind intre 10k-13k €
3. in ultima instanta, am verificat mobile.de unde am descoperit ca cel mai mic pentru o masina aproape identica este 12k €, dar media se situeaza in jurul valorii de 13-13.500 € = valoarea medie pe care am descoperita pe site-urile romanesti.
4. am incercat sa folosesc cotatia ro la care am cumparat-o (aproape 17.000€), dar asta se intampla acum 1 an si 8 luni, intre timp s-au schimbat foarte multe in configuratia pachetelor optionale)

Asadar, cum descoperi "pretul corect" pentru o masina care e inca destul de rara pe piata si are un "atipic" 18.000 km in 20 de luni? Cele cateva indicii nu mi se par suficiente (putine anunturi romanesti pentru a fi relevante, iar in Germania pretul de vanzare este oricum mai mare decat in Romania la masina noua.)

P.S. Mentionez ca in acest moment nu vreau sa vand masina, ci doar incerc sa-i cuantific valoarea corecta de piata - sper ca mediatorii site-ului vor intelege acest lucru si nu vor considera acest post ca anunt.

Multumesc anticipat,
DM
DORU
Exista cataloage auto pt masini SH gen Autoschwacke, le poti consulta personal. Evalueaza orice marca dupa anul fabricatie, nr km, dotari, etc.
Luka
Te mai poti uita si in revista Quatroroute, au la sfarsit un catalog de evaluare a sh.
Happy_Maker
Multumesc pentru raspunsuri, dar.... asta se intampla pe pietele "de afara" (unde pretul pentru aceeasi masina la vanzarea "de noua" e oricum mai mare) -> procentual vorbind, cat de mult ar conta oare pretul de pe "mobile.de", la stabilirea pretului romanesc?
DORU
Este doar orientativ, crede-ma!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.