Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masina pana in 6000 euro, fara taxe, din germania
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Alexandru58853
Salut, vreau sa plec intr-o saptamana pana la nemti sa iau un Golf sau o Astra, sa vad ce gasesc pe la autohus-uri.Ce ma sfatuiti, care ar fi mai avntajoasa, mi-as dori diesel ca e mai ieftina si in principiu consuma mult mai putin.Stiti cumva cat costa actele? Daca iau de la pers fizica, cine si cum se fac actele si asigurarea? Dar de la autohus? Stiti cumva ptr un diesel din 2001 de 1.9 cat e vama?...mersi mult
florin55503
vama e 1500 de euro. numerele in jur de 400 de euro
vali72033
numerele se platesc in functie de perioada pentru care optezi tu..stiam ca pentru 3 luni e de 500 e cu carte verde inclusa dar daca o inscrii sa iei numer epentru o saptamana.Vama nu are cum sa depaseasca mai mult de 1500 de euro cum ti s-a mai zis si daca ai de ales ia totusi un golf ca e mai fiabil,nu am auzit pe nimeni sa se planga de el pana acum...daca te duci la un autohaus aia se ocupa de acte,daca e la pf,habar nu am... :ban: bafta la "shopping" si sa ne ti la curent cu preturile de pe acolo
James Kilowatt
Daca o iei de la garaj, si o scoti din germania teoretic poti recupera TVA-ul. Adica poti si daca nu o iei de la garaj, insa e mai complicat. Garajele serioase se ocupa ei cu asta.
Mihai66305
Ia in considerare si un Ford Focus TDCI.
radu66490
masina de 6000
daca vrei sa te coste 6000 cu totul,inmatriculata,nu ti iei mai nimic decat punto.fiesta,sau vre un clio de prin 2001-2002
daca vrei sa dai pe ea acolo 6000 atunci o astra clasic diesel de 1.7 cred ca ar fi solutia cea mai buna
uite aici cat te costa vama si alea alea:
http://www.gpi.ro/inc/taxevama.php
ford focus e peste 6000 acolo
Alexandru58853
Da,chestia e urmatoare, am gasit nsite superoferte la golfuri in jur de 4000-4500 E, de la pers fizice,si logik ca sunt atractive, pe de alta parte mi-a scris un neamt care cica are un Golf la 3500 inrt-o companie de shipping si cica imi trimite pe cheltuiala lui masina eu sa platesc companiei jumate din masina si restu de jumate dupa ce masina ajunge in tara, mai precis dupa 10 zile dupa ce o bag in service sa vad daca masina e ok. Daca nu-mi convine cica sa o trimit inapoi tot pe cheltuiala lui, eu doar as stabilesc cu companie de shipping ce si cum......ce spuneti?
florin55503
nu trimite nici un ban e teapa.
Cristi72616
Nu te baza pe preturile de pe site-uri gen mobile.de sau autoscout. Sunt mai mult orientative. Eu am fost saptamana trecuta si am venit cu o masinuta draguta. Cat priveste vama se intampla un fenomen unic (care se poate inatmpla doar la romani: cu cat este masina mai noua, cu atat taxele sunt mai mari). Ca sa-ti dau un exemplu, masina mea din 2003 (model 2004), 1.7 cdti a fost in vama cam 1500 euro.
Multa bafta!!!
Alexandru58853
Cumva Astra de 1.7 Cdti?Cat ai dat pe ea, actele acolo cum le-ai facut si cat te-au costat?............ ok, asa am sa fac, m-am mai consultat si cu altii si la fel mi-au zis, ca-s o gramada de italieni,arabi si nu mai stiu ce nationalitati care s-ar tine de lucruri necurate pe acolo. Ai idee ptr un Golf 4 din 2001, Motor 1.4 benzina, cat ajunge vama la asta??
Alexandru58853
Pleaca cineva de curand sa-si ia masina, as vrea sa merg si eu cu prietena mea, daca e ceva, conctactati-ma
James Kilowatt
Da, si daca veniti prin zona Koln, poate iesim la o bere beer.gif
florin55503
sigur vrei cu motor de 1.4?
Alexandru58853
Da, de ce ce are cea de 1.4? Ma gandeam ca ies mai ieftin la vama, dar stiu ca nu prea trage tare, nu am nevoie, nu am un stil sportiv de condus....voi ce ziceti?...
T u d o r
Pai uite, eu am parerea ca masina fiind destul de grea iar motorul destul de lipsit de "muschi", cred ca va influenta si nivelul consumului in mod negativ. Va trebui sa tii masina in regimuri inalte de turatie, cu consumul de rigoare. smile.gif Poate un 1.6 ar fi mai nimerit, si taxele nu sunt mari.
robert
QUOTE(Alexandru58853)
Da,chestia e urmatoare, am gasit nsite superoferte la golfuri in jur de 4000-4500 E, de la pers fizice,si logik ca sunt atractive, pe de alta parte mi-a scris un neamt care cica are un Golf la 3500 inrt-o companie de shipping si cica imi trimite pe cheltuiala lui masina eu sa platesc companiei jumate din masina si restu de jumate dupa ce masina ajunge in tara, mai precis dupa 10 zile dupa ce o bag in service sa vad daca masina e ok. Daca nu-mi convine cica sa o trimit inapoi tot pe cheltuiala lui, eu doar as stabilesc cu companie de shipping ce si cum......ce spuneti?


100% e teapa!!!Aproape toate anunturile in care vanzatorul este persoana fizica sunt teapa.Atentie!Nimeni nu-ti cere banii inainte, nici macar avans.In Germania sistemul de rezervare este cu un simplu fax sau mail, cu o confirmare prin telefon, si se face pana la o data si chiar o ora stabilita de comun acord(nu mai mult de 2-3 zile).Nu trimite bani indiferent de oferta!!!Ramai fara ei, nu de alta.
Inca un exeplu de teapa:
http://www.mobile.de/SIDXt7N1wDzu0wEiLJr.8...1203849585&
James Kilowatt
In nici o situatie, nu dai nici un ban inainte.

In plus, legea ii obliga sa faca controlul tehnic in fata ta, PE CHELTUIALA LUI. Cel putin, asa e in Belgia. La controlul tehnic se verifica si daca masina figureaza pe lista neagra a masinilor furate, daca corespund seriile cu cele din acte, si chestiile standard gen directie, frane, suspensi, lumini, poluare etc. Daca nu e facut cu tine de fata, si vine cu hartia completata si lasat numele cumparatorului in alb, ceva nu e in regula. Nu accepta argumentul ca a fost facut acum doua zile.
Formularul cu numele tau, cu care te duci sa obtii numerele, trebuie sa fie completat de cei care fac controlul tehnic, nu de nea terente care vinde masina, tocmai ca garantie ca e facut pe bune.
Alexandru58853
Cine stie niste linkuri de masini de Belgia, sunt mai ieftine acolo, de ce unii inclina spre Belgia in defavoarea germaniei?
James Kilowatt
www.autoscout24.be
www.vlan.be
Cred ca unii prefera belgia pentru ca te intelegi mai usor cu ei, in franceza sau in engleza. Germana vorbesc putini, iar nemtii sunt groaznici la limbi straine, belgienii sunt mai cosmopoliti. Nu cred ca masinile sunt neaparat mai ieftine deacat in Germania.
Alt avantaj e povestea cu controlul tehnic de care vorbeam mai devreme. teoretic, ai sanse mai mici sa ai surprize neplacute.
Ghita A.
QUOTE(Alexandru58853)
Cine stie niste linkuri de masini de Belgia, sunt mai ieftine acolo, de ce unii inclina spre Belgia in defavoarea germaniei?

Pt ca e o tara mai mica... vorba aia in orice directie o iei daca faci 100 de km ai iesit din Belgia. Probabil ca se gasesc si masini cu km mai putini decat in Germania.
James Kilowatt
Nu neaparat. Si germania si belgia sunt tari cu autostrada gratis si se merge la greu.
Naveta de 200km/zi se face frecvent. Eu am un coleg care a facut 340km/zi.

Sotia mea face naveta 200km/zi, insa cu trenul.Cu somajul in floare, probabilitatea sa lucreze ambii din cuplu in acelasi oras e mica si atunci obligatoriu cel putin unul baga naveta la greu...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.