Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce parere aveti despre OPEL Omega Limuzin fab.2001
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Danyel70164
Sal. Am un mondeo din 2001 Limuzina Ghia,si astept sa-l dau.Am pe cineva in Germania,un prieten f bun,care se ocupa cu masini si mi-a gasit un Opel Omega limuzina din 2001,2.2DTI, 140.000km, full fara piele la 7000E acolo si as vrea sa-l cumpar.Arata super masina.
Ce parere aveti despre ele?
Ce consum au (urba/mixt/extraurban)?
Este un pret bun?
Au tractiunea pe fata sau spate?
Care este starea lor la drum?
Cam cat ajunge o revizie la ele?


Astept parerile dumneavoastra.Va multumesc anticipat.
Senator
Omega B are tractiune spate si are o tinuta de drum excelenta , e un mare salt fata de Mondeo. Modelele de dupa 2000 sunt mult imbunatatite ca fiabilitate , in cazul acestora nu se mai poate vorbi de probleme tipice. :help:

Datorita greutatii masinii motorul 2.2DTI e suficient ca performante doar daca nu doresti o masina sportiva.
Probleme cu acest tip de motor nu prea exista singura chestie mai sensibila e pompa de injectie.
Danyel70164
Unele Persoane spun k sunt si omega cu tractiune fata dupa 2001.Iar sincer sa fiu eu sunt adeptul masinilor mari cu consum mic.Si in comparatie cu Mondeo am inteles k ar avea km acelasi consum,dar mult mai spatioasa (doar concureaza cu A6 si seria 5 de la BMW din kte am auzit).Asta are un motor de 2,2 DTI de 140 cp si mi se par destui pt ea.Mai astept si alte raspunsuri.Mersi Senator.
Senator
Omega cu tractiune fata nu exista , ar fi fost de fapt un mare pacat...


Omega B 2.2DTI 16V are doar 120 de CP (88KW) si nu 140.
In legatura cu consumul exista un topic despre Vectra C cu acelasi motor , acolo exista ceva informatii in sensul asta.
danmatyas
eu zic ca motorul de 2.2 dti e prea mic pt omega, de fapt am si condus una cu un astfel de motor.Cu 5 persoane la bord foarte greu demara, am ramas neplacut surprins.Interiorul e ok dar e invechit, fata de mondeo.Eu zic ca mondeo este peste omega si nu invers.Omega ramane totusi un Opel si si acela gurmand.Iti va lua 10-11 litri urban si in plus vei plati taxe mai mari pt motor.
gratian75509
cum e? ai luat omega sau nu? eu am una de 2 ani exact ca si cea descrisa de tine. pana acum nici o problema cu ea
gratian75509
cum e? ai luat omega sau nu? eu am una de 2 ani exact ca si cea descrisa de tine. pana acum nici o problema cu ea
andrei27237
vreau sa adaug un singur lucru

intotdeauna o masina cu tractiue spate va fo superioara d.p.d.v al tinutei de drum uneia cu tractiue fata, din aceiasi clasa bineinteles !
Baby Blues
Si eu am ramas impresionat de opel Omega 2.2. De fapt mi-a placut interiorul care nu e f.modern dar e ... iti da senzatia de ... n-am cuvinte. Imi place! biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.