Help - Search - Members - Calendar
Full Version: motoare de 125 cc ...
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini pe doua roti
Marius62033
e adevarat k poti conduce un motor de pana la 125 cc fara sa ai 18 ani?
Paul46623
Dap. De la 16 ani cu permis de conducere A1, limitata la 11 kW (+/- 15 cp).
Marius62033
suuuuper......maine ma duc sa dau de carnet tongue.gif:P hehe ...
pretorian
pustiulica nu te bine de loc :stretcher: auzi vrei 150 k/h si nici macar nu esti in stare sa o tii pe loc, mare grija ca. nu e joaca..........
G e o r g e
i-as cocosa din bataie pe idiotii astia care cred ca sunt tari si smecheri cu scuterele lor .

de cand a dat caldura a dat tampelea . toti handicapatii sunt pe scutere si croseteaza de zici ce-i aia . sa nu mai zic ca de acordare de prioritate , sau de stop , sau de semafor nu au auzit blink.gif

jos palaria in fata motociclistilor adevarati , pe care ii salut pe aceasta cale .

urmatorul mesaj se adreseaza teribilistilor ce de abia au tuiele dar se cred mari piloti :

ma copiii , voi aveti alte lucruri de facut la varsta aia . nu va trebuie scutere sau motoare ca sa va omorati si sa ne bagati pe noi la belea ca sunteti voi idioti .

totul vine de la sine atunci cand trebuie . nu a murit nimeni ca nu a condus la 16 ani si ca a asteptat pana la 18, in schimb au murit cand au condus la 16 ani si nu au asteptat pana la 18 .

viata e scurta bucurati-va de ea cat mai puteti , dar nu asa .

auzi , pustiulica, da-mi numarul de telefon a lu' tac'tu ca poate cu el ma inteleg . si ii imprumut si cureaua , poate iti baga mintea in cap .angry.gif
Paul46623
QUOTE(G e o r g e)
i-as cocosa din bataie pe idiotii astia care cred ca sunt tari si smecheri cu scuterele lor .

de cand a dat caldura a dat tampelea . toti handicapatii sunt pe scutere si croseteaza de zici ce-i aia . sa nu mai zic ca de acordare de prioritate , sau de stop , sau de semafor nu au auzit blink.gif

Oricat de aiurea ar suna, aia pe scutere n-au carnet. Unele scutere de 50 cc sunt omologate ("tip") la RAR drept ciclomotoare - utilizabile fara carnet, atata timp cat indeplinesc anumite conditii (pe care probabil nu le mai indeplinesc, odata ajunse pe mana ametitilor alora).
G e o r g e
stiu, d'aia am si zis ca ii salut pe motociclistii adevarati . adica aia care au carnet si care nu fac tampenii pe motor.

cu handicapatii teribilisti care au de abia 16 ani si alearga ca nehalitii am eu o problema .
Marius62033
ehh ... ziceam si io asa... k si pe mine ma cam enerveaza unii destepti ...care se dau "grande" k au motoare ... si oricum as fi prudent dak m-as sui pe un motor... k c naiba....viata e mai importanta decat 10 minute de adrenalina smile.gif

... si eu am observat cum se comporta prin trafic desteptii cu piaggio sau cine stie c scutere... si chiar nu as face la fel ...smile.gif pt inceput doar as vrea sa invatz...
G e o r g e
1. nu mai folosi scrierea tip mirc . gen "k" "sh" samd .

2. asteapta sa implinesti 18 ani , acum ai lucruri mai importante de facut .
Paul46623
Sa stii George ca am cunoscut oameni care si-au luat carnet la 16 ani (cat A1, cum am zis mai sus) care au mers foarte corect pe moto, fara 'fitze' si fumuri. Ce zici tu de asteptat 18 ani functioneaza si invers: omu asteapta pana face 18 ani si-si ia o 'raketa' d-aia de 125 cp cu care se face muci in primu zid (pentru ca faza aia cu limitarea la 25 kW in primii doi ani e pischwasser, neavand prevazute sanctiuni legale). Dupa mine, daca vrea sa-si ia carnet la 16 ani n-are decat, dar sa conduca fara 'shmekerii', ca-i plina rubrica de Accidente de pe moto_______.ro.
eddie
Paul,de ce insisti cu scrisul acela de chat ? Crezi ca esti mai interesant?
Paul46623
Pentru a accentua anumite parti din mesajul meu. De ce altceva ?
In plus, pischwasser chiar asa se scrie.
eddie
Nu,era vorba de celelalte cuvinte cu tz,k,sh...inceaca te rog sa nu mai scrii asa.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.