Help - Search - Members - Calendar
Full Version: sens giratoriu..
Masini.ro Forum > Masini.ro > Circulatie
valentin38883
rog sa-mi spuna cineva unde gasesc informatii legate de obligativitatea de a te inscrie pe banda din dreapta cand intri in sens daca vrei sa o iei prima la dreapta
Horia49540
in regulament: in orice intersectie cei care schimba directia de mers spre drepata ocupa banda din dreapta (de langa bordura)
Virgil47474
QUOTE(valentin38883)
rog sa-mi spuna cineva unde gasesc informatii legate de obligativitatea de a te inscrie pe banda din dreapta cand intri in sens daca vrei sa o iei prima la dreapta


de curiozitate, ce banda ti s-ar parea mai potrivita? blink.gif
valentin38883
mi se pare normal sa te incadrezi pe ce banda vrei atata timp cat nu am gasit niciunde referiri la aceasta situatie..E vorba de sensuri giratorii. Sigur ca e normal sa te inscrii in dreapta ca sa nu incurci circulatia..Totusi nu am gasit niciunde referiri la acest caz. De exemplu la un sens cu o raza de 250m unde prima la dreapta se face la 150m de la locul unde ai intrat in sens, soferii intra pe ambele benzi chiar daca intra pe prima la dreapta..Pana acolo au timp berechet sa se incadreze pe dreapta...
Nu vreau pareri..Vreau referiri in lege..daca exista..Nu gasesc.
Horia49540
scrie in lege (nu stiu unde ca n-o stiu pe de rost) - cred ca la pozitia in timpul mersului chestia asta
iar un sens giratoriu este (cel putin) o intersectie dirijata sau nedirijata, deci in afara de prioritatea de stanga sunt valabile toate celalate reguli
succes :wave:
f1anatic
Noi nu avem asa ceva aici...INSA regula care mi se pare normala este ca ...daca vrei sa te inscrii intr-un sens giratoriu care are 2 benzi...iar u te inscrii tangent la cerc (sau perpendicular pe tangenta la cerc) te inscrii in banda care itzi este cea mai apropiata (adica banda din dreapta). dupa care te mutzi mai la centru etc.

Similar...daca este o intersectzie cu 2 benzi pe sens pentru ambele drumuri...cel care face la stinga...se inscrie pe banda cea mai apropiata la axul drumului...iar cel care trebuie sa faca la dreapa se inscrie pe banda cea mai apropiata de bordura. E common sense ! In felul asta nu se busesc cind amindoi intra pe acelasi drum in aceeasi directzie de mers !
TINI
Daca nu ar fi sens giratoriu de pe ce banda ai face dreapta ?
Aceeasi regula se aplica si in sensul giratoriu.De ce sa fie specificat neaparat la sensul giratoriu, daca e o regula generala ?
eddie
Valentin,exista o lege cu preselectarea benzilor.Nu ti se pare logic,ca pentru prima la dreapta sa stai pe prima banda?
Sau poate vrei sa dai traficul peste cap,fiindca nu ai gasit legea?Oricum trebuie sa-i dai prioritate celui ce se afla in sensul giratoriu,nu?
Sau poate esti patit si esti mai greu de convins ? :angel:
Legea exista,caut-o bine...
P.S. Ce are comun acest subiect cu ,,Financiarul'' ?
valentin38883
inainte cu 50m..preselectia.
Daca ma invart in sens 100m pana la prima iesire?...E vorba de un sens foarte mare...
mike.omega
blink.gif
Deci, ce stiu eu, proaspat sofer despre sensuri giratoare:
1. Trebuie sa dau prioritate daca este cineva care traverseaza sensul giratoriu
2. Cel putin in CT au 2(doua) benzi deci pt ce sa schimbi banda? Ca in cazurile in care nu au 2 benzi, au 1 si nu vad cum ai putea schimba banda biggrin.gif
3. Daca vreau sa virez la dreapta ma inscriu inainte de a intra in zona sensului giratoriu(in ideea ca mai si cunosc zona in care circul) pentru fluidizarea traficului si usurinta trecerii prin sensul giratoriu :angel:

PS: poti preselecta banda cu 5(cinci) metri inainte de intersectie daca aceasta este nesemaforizata si exista o singura banda pe sens. Sper ca tu nu te referi la sensurile giratorii cum sunt intersectiile mari din buc circulare care din cate am inteles foarte putine au propietatile unu sens giratoriu tongue.gif
RUE
in budapesta este un giratoriu in care se circula in ambele sensuri!
AlexTM
Unde?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.