Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Vreau sa schimb discurile+placutele frana cu ceva performant
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
DORU
Intentionez realizarea unui tuning pana spre 230CP, acesta este motivul intrebarilor mele. Deci pt asa putere imi trebuie si frane corect dimensionate.
Mai intai dimensiunile celor stock: in prezent am pe fata 288x25 mm ventilate iar pe spate 239x9mm, deci neventilate. Pot adapta pe spate discuri ventilate? Merita?

Intrucat jantele de iarna sunt pe 15 iar cele de vara sunt pe 16, nu vreau sa modific diametrul discurilor, ci doar sa le schimb cu unele perforante, gen Zimmerman sau CTF cu striatii. Pareri, sfaturi?
Idem in privinta placutelor. Sunt bune cele de la Ferodo Racing? Model?

Va astept cu interes sugestiile. arigato.gif
Andrei55037
Am gasit eu kit Brembo pt Octavia compus din discuri dublu ventilate placute si etriere cu 4 pistonase la 415 euro fara taxe.
DORU
Andrei, m-ai facut deja mai mult decat curios. Chiar interesat! Poti sa-mi oferi mai multe detalii? Sau vreun link, daca exista? Multumesc anticipat!
Andrei55037
Cauta pe brembo.com din pacate din cate stiu eu nu exista reprezentanta Brembo in Romania.
malin34426
Salut Doru! scuze pt lipsa de la intilnire, a trebuit sa plec acasa .
verifica prima data ce dimensiuni de disc si etriere permit jentile si la etriere cu 4 pistoane ai nevoie de pompa cu debit mai mare. cred ca ar fi deajuns doar placute de competitie , dar te previn ca sunt zgomotoase pana la enervare.
DORU
Si mie imi pare rau ca nu ne-am vazut!
Nu intentionez sa schimb dimensiunile discurilor frana ci sa le inlocuiesc pe cele stock cu unele performante, gen CTF sau Zimmerman. Idem in privinta placutelor. Pastrez etrierele originale. Te voi contacta sa ne consultam, momentan sunt prins cu schimbatul domiciliului. Multumesc anticipat!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.