Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Tuning box si garantie
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Engine
sigsegv
Salut ! Am gasit recent ceva interesant: tuning "box" - se pune intre "computer" si injectie si "garanteaza" un spor de putere/cuplu de approx. 25%. Acum vine problema:

1. A folosit cineva asa ceva (sau similar) ? Daca da, ce parere are ?
2. Exista vreo posibilitate ca cei din service "sa se prinda" ? N-as vrea sa imi pierd garantia ...

Masina e o Toyota 2.0 D4D, produsul ar fi pe http://www.tuningbox.com

Mersi pentru ajutor.
mike.omega
Tuning Box-ul se preteaza pentru masinile TD, nicidecum cele cu injectii de genul D4D biggrin.gif
r4mp
power box`urile acestea , se pot deconecta cand te duci la service .. asta in cazul in care gasesti si pt motorizarea ta. din cate stiu eu , mai bun este un chip ( remapare sau inlocuirea celui original , care implica deschiderea computerului .. deci vizibil la service ) Remaparea se face prin mufa computerului, deci nu se desigileaza ( cred ). Unele firma care se ocupa de chip`uri , au si telecomanda ( ca la alarma ) pe care ai modul stock si modul tunat blush.gif
HalbaSus
Din cate am citit (si am citit, pt ca m-a interesat si pe mine chiptuningul) ideal pt masina e sa faci chiptunig (nu power-box, tuning-box sau cum se numeste el), e bun si ala in sensul ca iti creste performanta si se poate scoate inainte sa te duci la dealer pt revizie. Dar are "efecte secundare" destul de puternice, deci cel mai bine e sa faci chiptuning, iar inainte sa te duci la dealer iti remapezi calculcaltorul cu chipul original si nimeni nu se prinde. Eventual vorbeste si cu dealerul, am vazut ca multi dealeri (mai ales cei din provincie) tolereaza chiptuningul si daca chiar ai o problema serioasa pe care trebuie sa o raporteze la "centru" iti spun sa-ti remapezi calculatorul inainte ca sa nu fie probleme cu garantia. dar toate astea nu le stii de la mine biggrin.gif
sigsegv
@mike.omega. Ok, recunosc ca nu ma pricep. Sa inteleg ca D4D nu are turbo ? Scuzati va rog daca am pus o intrebare stupida.

@r4mp. Pe site-ul mentionat exista si pentru motorizarea mea. Ei pretind acolo ca "rescriu" informatia trimisa la injectie ... de acord ca tuning-ul direct pe chip ar fi mai eficient, dar nu mi-l permit (n-as vrea sa stric nimic).

@HalbaSus: poti sa-mi dai exemple de efecte secundare ?
HalbaSus
sigserv: D4D are turbo, se poate folosi si powerbox, problema e ca are "efecte secundare" gen: fum mult, semnale de eroare transmise de motor dar care nu mai sunt preluate de ECU (calculatorul masinii) fiindca e interpus powerbox-ul, etc...

Tuningul prin rescrierea cip-ului nu "strica" nimic... dar daca vrei sa fii sigur poti opta pentru cumpararea unui alt chip (scoti cipul vechi - bagi cipul nou si viceversa... de altfel s-ar putea ca la motorul tau sa nu existe decat aceasta solutie)
sigsegv
mda, din cate citesc o sa raman cu cei 116 ponei pana cand am in pushculitza bani pentru un WRX STi biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.