Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Schimb ulei
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
A K U
Vreau si eu o parere avizata in privinta schimbului de ulei. Motorul este 2.2 DTI, Vectra din 2001. Am 10000 km cu ulei Opel 5W30 din care mi-a cam ciupit. Acum vreau sa-i bag un Aral supersintetic sau sintetic. Problema e ca nu stiu de care. Am cautat pe net si Aral are enshpe tipuri de ulei. Vreau sa folosesc cel mai bun ulei. Am citit la explicatii de mi-a venit rau, cu vascozitate si ungere si alte chestii tehnice :bash: Imi poate spune cineva ce tip de ulei pot folosi (0W30, 0W40, 10W40 etc.) astfel incat sa nu fie probleme? Multumesc.
Andrei59324
Eu am schimbat uleiul acu 2 zile...mi-am pus Castrol Magnatec 5W40....si mi se pare ca merge mult mai bn ca inainte...toti mi-au recomandat uleiul asta.
Am auzit ca este foarte bun.Intreaba si u despre el.Inainte sa schimbi uleiul sa-ti cumperi o solutie care spala motorul....se pune in uleiul vechi si se lasa 5 minute mers la relanti.Asa se face at cand schimbi tipul d ulei...adica cand treci da la ulei opel la alt tip...Aral sau Castrol...
A K U
Nu prea as vrea sa bag solutii de spalat motorul. Am inteles ca fac mai mult rau si oricum motorul este foarte curat. Crezi ca pot fi probleme daca schimbi tipul de ulei, adica incompatibilitati atat de mari incat sa afecteze motorul?
Skywalker
Aral are si ulei special pentru diesel. Intreaba si tu!
A K U
Exact asta fac, va intreb pe voi pentru ca, repet, pe site am vazut o gramada de tipuri de ulei si pe mine ma intereseaza care e cel mai bun pentru acest motor. Dar cum si aici am vazut zeci de pareri despre acest subiect, probabil ca o sa intreb la reprezentanta (dar nu o sa-l si cumpar de acolo).
vma
Eu folosesc Mobil1 5w40 si sunt super multumit. Mai scump dar merita. La peste 100k km pt diesel si avand in vedere ca vine vara ar fi indicat un 10w40. 5w40 iti va manca mai mult si trebuie sa completezi la fiecare 2-3k km.
A K U
Am 106k km si mi-a cam consumat din uleiul pe care l-am avut iarna asta. De aceea vreau sa-i dau un ulei potrivit pentru caldura care va veni (sper biggrin.gif) si pe care sa nu-l mai pape. Care-i treaba cu cele care au indicativul 0W30 sau 40? Sunt cele sintetice? Nu sunt indicate vara?
Multam fain pentru raspunsuri :wave:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.