Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Vreau si eu masina.....veche!!!
Masini.ro Forum > Masini.ro > Retro & Concept cars
FiaGT
Salut
Ma numesc Bogdan,am 20 de ani si sunt sofer de 2 ani. Sunt pasionat de masini de mic copil,pot sa zic ca am crescut printre ele,tatal meu lucrand ca electician auto(iar eu mai mult pe la el la locul de munca eram).
De un an incoace mi-a picat fisa pe masinile vechi, nu ca astea mai noi ar avea ceva,dar sunt nebun dupa designul si performantele anilor '60-'80.
As vrea sa imi aduc o masina din Germania,dar nu stiu ce trebuie sa fac sa o inmatriculez si sa pot circulacu ea in Romania.La vama trebuie platite ceva taxe speciale? Vreau sa imi cumpar un Ford Taunus GXL din 1974 sau 20M din 1968, sau un Ford Capri I 1300 din 1969.Desigur ca ar mai fi multe masini care sa imi satisfaca cerintele, dar pentru moment sa zicem ca imi ajunge un ford.
In Transilvania exista ceva firme auto prin care pot sa inmatriculez autovehiculele vechi? As fi recunoscator daca mi-ai putea da mai multe detalii.
Multumesc anticipat.
HalbaSus
Uita-te la sectiunea retro & concept cars... acolo este un topic despre inmatricularea masinilor de epoca (trebuie sa fie mai vechi de 30 de ani, sa fii membrul unui club retro... mai multe nu stiu...). Cel mai usor ar fi daca ai gasi ceva inmatriculat in romania... si eventual sa-ti aduci una din germania pentru piese de schimb.

Oricum, ai grija ca pasiunea pt masini vechi e costisitoare... foarte costisitoare.
V l a d
se muta la retro
FiaGT
ms mult de tot pt informatii.....
sunt sigur ca reconditionarea unei masini vechi necesita o investitie pe masura....dar zic eu ca se merita....si daca e facuta cum trebuie, valoarea masinii creste considerabil.
dat fiind faptul ca am "pile" pe la miste service-uri din Zalau smile.gif, sper sa ies mai ieftin....dar oricum o sa coste....dar oricum planurile acestea sunt pentru la vara....pana atunci mai strang bani...
as mai avea o intrebare....ceva site-uri cu si despre masini retro imi puteti recomanda?
tiberiu67102
nitica rabdare,vine 2007.incepe sa strangi bani de taxa ecologica ca o sa fie multicel la "non euro":)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.