Help - Search - Members - Calendar
Full Version: pret germania--->romania
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
bogdan67104
daca ma uit si eu ca tot omul pe mobile.de si vad preturi la masini din germania...cam cat ar trebui sa mai adaug ca sa vad pretul dupa ce a fost adusa in romania, si au fost achitate toate taxele...


am pe cineva care zice ca poate sa-mi aduca din germania o masina...si as vrea sa-mi fac o ideie de pret...incluzand si profitul lui....

deci eu as avea cam 7000 e....cu cat ar trebui sa o cumpere respectivul, din germania, ca sa ma incadrez in pretul asta
robert
Pai taxele difera mult in functie de masina(motor,tip combustibil,an fabricatie).E greu sa ghicim la 7000 cam ce masina, ce profit are samsarul,ce costuri de inmatriculare etc.Mai multe detalii daca se poate.
Asa in mare treb sa-ti spun ca la banii astia nu prea te incadrezi la mare lucru in afara de Corsa, Punto, o Astra mai omorata,Fiesta,Ka,etc si altele de acest gen.Comisionul nu poate fi mai mare de 400-500 la o masina la banii astia.
bogdan67104
pai ca masina va fi o corsa de 1.2 benzina

nu stiu ce an....dupa 2001...
robert
E cam 5000 in Germania.plus 500 comision si restul cheltuieli
Cristi72616
Salut,
Tocmai mi-am adus o masina din DE.
Opel Astra 17 CDTI Caravan, cu tot pe ea (mai putin sistem navigatie si cd), din 2003, inmatriculata in 2004, cu 68.000 km cu 6800 fara taxe (taxele sunt cam 1500). Deci poti sa faci socoteala.
A fost doar un exemplu.
ion72727
@Cristi72616
Salut, eu am sa plec in cateva saptamani maxim in DE sa-mi aduc o masina pentru mine. Te-as ruga sa-mi povestesti cum a fost in DE (cum ai gasit masina, cat ai lasat din TVA, cum il recuperezi, spagi la vama etc).
Iti multumesc anticipat pentru detalii.
Cristi72616
@ ion72727
Ai sa vezi ca prima oara e mai greu.
Eu am fost singur, dar am avut pe cineva acolo de incredere unde am stat si care a mers cu mine sa caut masina.
In primul rand ai grija la plecare (daca pleci cu avionul) sa nu declari mai mult de maxim 600-700 euro (eu am declarat mai mult de 1500 si mi-au cerut de la obraz spaga de 40 euro. Eu mi-am luat masina dintr-un orasel de langa Nurnberg (Furth mi se pare ca se numeste). E foarte important sa mergi cu cineva care stie germana. Sa fii atent la detalii gen volan ros, scaune tesite, chedare tocite....iti pot furniza multe informatii despre adevatii kilometrii ai masinii. Iti recomanda ca indiferent de pretul masinii sa incerci sa negociezi....de obicei mai lasa din pret. Daca iei masina fara TVA, va trebui ca la taxe sa adaugi si TVA pe langa accize. Cand intri cu ea in tara, iti recomanda ca la unguri la vama sa bagi 5 euro in pasaport impreuna cu hartia pe care trebuie sa o stampileze. Pe baza acelei hartii tu iti vei recupera garantia (o trimiti inapoi la handler). La romanasi iti recomand sa nu te arunci cu bani, ci mai bine te duci in DE intr-un magazin si faci un pachetel cu cafea, dulciuri si altele (maxim 10-15 euro). Eu asa am facut si nu au fost probleme.
Nu stiu altceva ce sa-ti zic acum.
Daca ai intrebari nu ezita sa-mi scrii.
robert
De ce sa nu declari mai mult de 1500E?Plafonul maxim e de 10.000E asa ca nu inteleg.Eu am declarat 9000 desi aveam vreo 13000 la mine si nu m-a intrebat nimeni de sanatate.
Cristi72616
De ce sa nu declari mai mult? Pentru ca poti avea ghinion ca mine care am declarat ca prostu mai mult de 8000 euro si jegosii de vamesi (scuzati exprimarea, dar chiar asa sunt) m-au bagat intr-o camaruta improvizata si mi-au cerut de la obraz 40 euro. Daca as fi declarat mai putin, poate mi-ar fi cerut mai putin de 40. La cat de nesimtiti sunt ma indoiesc ca nu mi-ar fi cerut deloc. Am fost total dezgustat de acei burtosi cheliosi care nu stiu cum sa faca sa te stoarca de bani. Ideea era ca puteam sa ma fac ca nu inteleg si sa nu le dau banii, dar probabil ca as fi avut ceva probleme (aveam la mine un cartus de tigari, bautura si ceva mai multe medicamente). A fost doar o parere, nu neg ca se poate si altfel.
Bandi73038
QUOTE(Cristi72616)
@ ion72727
...
Pe baza acelei hartii tu iti vei recupera garantia (o trimiti inapoi la handler).
...


Salut,

Poti sa-ne explici un pic ce intelegi prin garantie? Cum ai rezolvat recuperarea TVA-lui german?

Mersi mult,
Bandi
Cristi72616
"Garantia" este o suma de bani care poate varia (maxim 500 euro) pe care o dai handlerului la cumpararea masinii. Aceasta suma reprezinta garantia ca tu scoti masina din spatiul Uniunii Europene. Handlerul iti va da o hartie care trebuie stampilata la vama Ungaria-Romania si trimisa inapoi pentru a-ti recupera acea suma numita garantie.
Sper ca am reusit sa ma fac inteles.
TINI
Garantia este in functie de vinzator si variaza de la 100 la tot TVA-ul (MwSt).Se practica foarte mult suma de 500 Euro dar, ATENTIE, nu este o regula.Referitor la hirtia care trebuie stampilata la iesirea din UE, aceasta este foaia vamala de export pt. marfuri cu o valoare mai mare de 3 sau 5000 Euro si trebuie stampilata obligatoriu la vama din localitatea de plecare (de unde se cumpara masina).Mare atentie ca sunt si unii vinzatori care nu stiu sau, daca vad ca tu nu ceri, omit sa-ti faca toate actele vamale (foaie de export si certificat EUR 1).Foaia se stampileaza la iesirea din UE, adica la vama ungara spre Romania.Aici ca sa mearga treaba repede trebuiesc bagati 10 Euro in pasaport (nu mai vor 5, s-au smecherit baiatii si-ti cer de la obraz 10).Dupa care se trimite inapoi vinzatorului impreuna cu chitanta pt. suma oprita drept garantie si cu datele contului in care sa trimita banii.
Pt. o Corsa 1,2 benzina an 2001 taxele vamale sunt maxim 1400 Euro.
Referitor la suma declarata la iesirea din tara nu mai este plafon maxim la 10.000 Euro.Poti iesi cu orice suma, numai ca trebuie sa declari vamesului suma exacta pe care o ai, in caz contrar suma pe care nu ai declarat-o se poate confisca.
Mai nou la iesirea din tara se cere si o rezervare hoteliera (voucher) pt. perioada cit stai plecat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.