Help - Search - Members - Calendar
Full Version: sfat ptr ford mondeo break
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
meghesi72165
as vrea sa-mi cumpar un ford mondeo break pe motorina 2.0 tdci 130 cp 2004 cam 40000 km si am nevoie de sfatul vostrul in legatura cu fiabilitatea masini costuri de intretinere si cam care ar fii pretul corect.mentionez ca circul cam 25000 km pe an si ocazional sa zicem o data pe saptamana o voi incarca la sarcina maxima cu marfa.rezista la hinghereala din asta ?
am inteles ca in comparatie cu pasatul este mult mai confortabila si mai stabila la drum dar la pasat imi place cutia tiptronic mult mai comoda pe cand la mondeo cutia automata am inteles dupa forum ca este destul de slaba ca sa nu zic proasta adica se strica foarte usor si repede. va multumesc anticipat si scuzati-mi eventualele greseli ca sant nou pe aici.
florin55503
mai confortabil mondeo decat passat nu e, mai stabila si cu un comportament mai bun da. eu unul prefer motorul de VW dar in fine. fordul in general e mai sensibil la motorina proasta, mai silentios (mai ales cand motorul e rece), trage uniform. de asemenea e mai sensibila la articulatii. nu am mers cu 2.0tdci de 130 decai decat cu cel de 100 si 115. nu m-au impresionat in mod deosebit. dar sunt placute la condus relaxante mai ales in oras

pe de alta parte la passatul tatalui meu i-au cazut bratele suspensiei(intotsdeauna cate unul si costa cam 100 de euro)eu apreciez la vw efectul turbo. dar e o chestie de gusturi. si schimbul de ulei e mai scump la passat pt ca iti trebuie un ulei special pt PD. motorul de 130 de cai trage ca un nebun
Florin67056
Motorul de 130 de cai de pe Passat e echivalentul unuia de 115 CP de la Mondeo. Testat de mine. Pot numai sa imi inchipui cum trage cel de 130 de cai de pe Mondeo smile.gif In plus Mondeo e mai mare decat versiunea echivalenta de passat (berlina sau combi)
meghesi72165
va multumesc ptr raspunsuri dar as vrea mai multe lamuriri daca se poate la toate intrebarile
florin55503
QUOTE(Florin67056)
Motorul de 130 de cai de pe Passat e echivalentul unuia de 115 CP de la Mondeo. Testat de mine. Pot numai sa imi inchipui cum trage cel de 130 de cai de pe Mondeo smile.gif In plus Mondeo e mai mare decat versiunea echivalenta de passat (berlina sau combi)


mie nuu mi s-a parut ca trage mai tare. desi are overboost probabil cel de 115. ba din contra.. iar ca spatiu interior passatul mi s-a parut mai spatios (varianta berlina) mai ales in ceea ce priveste locurile din spate
_Titus_
Eu am o astfel de masina si avantajele fata de Passat sunt multe . Motorul e o delectare , urca excelent in turatii , nu se gandeste la depasiri ca Vw-ul . Spatiul interior e cu 100 litri mai mare la combi , stabilitatea in curbe mai buna , per total simti masina mai bine si volanul parca sta mai bine in mana la Ford . Eu am schimbat pana acum doar consumabile si am circulat destul , motorina bag de la Mol , OMV sau uneori Petrom si doar Euro 3 , iar masina rupe asfaltul . Nu stiu de ce trebuie sa alimentez cu Euro % un motor Euro 3 :bandit:
Sa stii ca masina nu are puncte slabe , asta spun mecanicii care au vazut multe Mondeo . Materialele folosite la interior sunt sub cele de la Passat dar nu la distanta mare .
Daca mergi la drum intins scoti un consum cam de 6 % si daca razi tot pe drum si esti full incarcat esti intre 6,5 si 7 .Motorul e pe lant si schimburile de ulei si filtre se fac la 20 000 km .
Succes la cumparare :wave:
meghesi72165
ceva despre cutia automata de la ford puteti sa-mi spuneti ceva?
Dan27
no offence dar esti de sex feminin?
meghesi72165
nu dar vb mult la telefon sieste mult mai comod cu o cutie automata mai ales in oras in inghesuiala cand trebuie sa schimbi f des vitezele
_Titus_
din diferenta de consum de pe prima luna ia un bluetooth :wave:
meghesi72165
va multumesc ptr sfaturi . deci sa inteleg ca nu stiti nimic despre cutia automata a fordului mondeo . apreciez faptul ca santeti spirituali dar rezumativa la raspunsuri legate de subiect daca va pricepeti si aveti cunostinte daca nu alungati-va plictiseala pe alte situri.
_Titus_
eu chiar vorbisem serios...dar tu nu stii deloc de gluma ...si ne expediezi de pe aici taman de 1 aprilie :boxing: :cry:
Dan27
concluzie,daca vrei cutie automata nu lua ford mondeo pt ca se cam strica,oricum nu e cea mai stralucita,dar daca nu te rezumi la asta alege cu incredere mondeo!
meghesi72165
din experienta voastra care este dealerul cal mai serios din bucuresti cu preturi bune si service ok
vali72033
Cel mai bun distribuitor Ford din Bucuresti este Romcar Motors(in spate la romexpo) si tot acolo o sa gasesti cel mai bun service.daca vrei iti pot da si numarul de telefon de la ei.Pe locul 2 ar fi colina motors... :wave:
vali72033
preturile sunt la fel pe la toti,uitasem de ele.La motors si la BDT e si sistemul buy-back unde gasesti masini la sh dar in stare ireprosabila,unele chiar in garantie...
meghesi72165
chiar te rog sa-mi dai numarul de telefon daca il ai chiar de la mai multi dealeri
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.