Help - Search - Members - Calendar
Full Version: VA ROG DIN SUFLET SA MA AJUTATI
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
anca
Buna ziua in primul rand.
Va rog frumos sa-mi spuneti daca exista vreo lege....ceva , sau nu stiu vreo ordonanta
care sa aiba in vedere vanzarea-cumpararea de masini, sau vreun paragraf care sa stipuleze ca daca esti al treilea cupmarator
> la o masina,sau daca este inmatriculata a treia oara in tara , se aplica
> "legea bunei credinte" sau cam asa ceva.
Va rog din suflet sa-mi raspundeti daca stiti ceva despre lucrul acesta.
Am nevoie urgent.
Va multumesc.
krysty
1. Mergeti la RAR pentru a obtine secretizarea cartii de inmatriculare a autoturismului. Aici trebuie sa aveti:
- Buletin de indentitate sau delegatie + acte firma (cod fiscal, stampila,..)
- Factura
- Carte identitate autotursm (original + copie)
- 75.000 lei taxa de secretizare.

2. Trebuie sa inscrieti autoturismul la financiar, unde trebuie sa aveti :
- Buletin identitate (copie + original)
- Cerere tip ( o obtineti de la sectia financiara )
- Fisa de inmatriculare (de pus stampila pe ea in dreapta sus)
- Carte de identitate (copie + original)
- Factura sau contract de vanzare cumparare (copie + original)
- Timbru fiscal de 10.000 lei de la posta

3. Dupa ce ati facut secretizarea si inscrierea la sectia financiara trebuie sa inmatriculati permanent autoturismul.Acte necesare:
- Buletin identitate (copie + original)
- Cartea de identitate a autoturismului
- Asigurare obligatorie pana la sfarsitul anului in curs (copie) (de la data cand va expira cea facuta la numere provizorii)
- Taxa inmatriculare CEC sau Primarie : 246.000 lei
- Taxa talon (certificat de inmatriculare) : 265.000 lei
- Delegatie + acte firma ce cumpara (cod fiscal, stampila,...) ( pentru persoane juridice)
- Taxa numere la ghiseu politie: - 447.000 lei ( numar preferential ) ;
- 222.000 lei (numar la rand )
- Tichet RAR sau folie secretizare daca masina e noua
- Fisa de inmatriculare cu ambele vize de la financiar

Nu conteaza daca inmatricularea se face prima sau a mia oara, procedura e aceeasi
anca
Va multumesc din suflet pentru raspuns.
dan5
Se intelege ca masina ar fi pe asigurare....?
In acest caz e mai nasol....dar daca esti al treilea cumparator iti ramane masina in custodie DAR NU IESI AFARA DIN TARA CU EA .
Lasa-mi mai multe detalii si te pot ajuta....eventual scrie-mi pe mail...dan@masini.ro
anca
Pe mine ma intereseaza daca masina este gasita furata la RAR ,si pecarte mai este inmatriculata de doua ori in Romania.Daca se poatainmatricula sau se cercetaeza de Politie si dupa aceea urmeaza a se gasi o
solutie.Mai precis ma intereseaza cum ti-am mai spus si ieri daca o masina
gasita furata ,cu doi proprietari pe Cartea de identitate a autovehicolului
poate fi inmatriculata cu chestia asta de "legea bunei credinte".....daca
exista asa ceva.
dan5
Lasa-mi un nr de tel pe mail si incerc sa te ajut !
Eu zic ca rezolvam ceva...
anca
Pe langa faptul ca masina nu mai poate iesi din tara se mai poate vinde?
Si cam in cat timp se poate inmatricula sau mai bine zis cat dureaza cercetarile politiei?
Te rog Dan, ajuta-ma daca poti.
Mii de multumiri.

dan5
Tocmai ti-am spus ca incerc sa te ajut...dar nu mai vorbim pe forum ....lasa-mi un nr de tel sau scrie-mi un mail ....
Ion
RAR -ul verifica numai starea tehnica a masinii si daca masina EXISTA, adica daca in baza de date a RAR (provenita de la toti producatorii de autovehicule) se gaseste masina care e prezentata la control. De asemenea verifica daca seria motorului si a caroseriei este OK, sau daca au fost falsificate (poansonari artizanale, inlocuiri ale elementelor ce poarta seriile respective)

RAR-ul nu are competenta sa spuna daca masina e furata sau nu. Asta e deja o problema de competenta Politiei.
krysty
cred ca am inteles care e problema. tu cumperi o masina si daca ea are "bube" tu esti exonerata de raspundere. daca masina e furata, ceea ce nu-ti doresc, vei fi si tu cercetata de politie si cand vei dovedi ca nu ai cunostinte de istoricul masinii te vor lasa in pace. insa masina tot ti-o confisca!
anca
Te rog mult nu mai suna la acel nr de telefon ca nu mai e valabil.
Scrie te rog mult pe adresa de mail. E persoana care are nevoie de acest ajutor.
Si scrie-mi te rog si adresa ta de e-mai.
Multumiri

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2004-02-12 09:53 ]
anca
RAR verifica si daca masina este blocata de Politie
(in acest caz inseamna mai mult ca sigur ca este furata).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.