Help - Search - Members - Calendar
Full Version: PROBLEME CU USILE O1
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
V L D
Am o problema la usi , cand plec de pe loc sau in timpu mersului (uneori) se aude un zgomot la usile din spate, ca si cum nu ar fii bine inchise si joaca. Oare ce o fii , masina are 28893 km si trebuie sa ii fac acum revizia la 30000, e din 2002 dar a fost tinuta in garaj si nu sa mers cu ea pana acum 8 luni cand am luat eu carnetul si am inceput sa merg cu ea (nu a fost lovita).
Am luat vreo 2-3 gropi ca nu se poate altfel blush.gif , la service cand am fost sa intreb cat ajunge revizia am zis si de problema asta si mi-au zis ca nu e nimik, portierele sunt grele cica si din cauza asta se aude asa . Sper sa nu fie nimik grav blink.gif .
A mai avut cineva vreo problema asemanatoare?
DORU
Nu este prima data cand cei de la service habar n-au cum sa rezolve o problema curenta de finete. Poate ca o sa te miri, insa acel sunet provine 100% de la incuietoarele de la usi care sunt f. murdare. E o problema pe care am intalnit-o la toate cele 3 Octavia pe care le-am avut.
Remediu: se curata de 2 ori pe an incuietoarele respective cu bete de urechi inmuiate in spirt pana cand se indeparteaza murdaria si grasimea depuse acolo. Nu se mai greseaza daca sunetul la inchiderea usilor este infundat. Astfel se procedeaza cu toate cele 4 usi plus incuietoarea de la portbagaj. Migala, rabdare si succes garantat !
V L D
Am facut cum ai zis , intradevar era multa mizerie acolo dar nu asta era problema nu a ajutat cu nimic se aude exact la fel.
Eu am mers cu muzica mai tare blush.gif plus portierele sau mai trantit si de aia se aude zgomotul asta cred adik is sigur ca asta e problema.
A mai avut cineva probleme de genul asta blush.gif .
Imi zicea cineva care are o cunostinta cu un passat si ca pe acest passat are un sistem audio foarte puternic si trebuie sa se duca omu la servis sa ii stranga suruburile in fiecare luna biggrin.gif . Eu am sistemul normal standard da cine site............
DORU
Sugerez sa verifici intr-adevar daca suruburile incuietorilor sunt bine stranse. In plus, spune-mi, ai dat vreodata panourile interioarede la usi jos? Probabil ca s-au slabit legaturile dintre panou si structurade metal a usii. Si nu de la sist audio, ci de la drumurile proaste si trantitul usilor.
Mai fa si verificarile astea, te rog.
florin55503
s-or fi lasat usile. la mine la golf trosnea ceva in interior cand erau inchise. apoi cand le deschideam nu se mai auzea. am fost la un tinichigiu a strans el pe acolo dat cu niste spary solutii vaselina si nu au mai facut
V L D
Da florin, asa se aude si la mine cand e inchisa portiera(le) si la plecat de pe loc/franat/viraje se aude ca un trosnit E SUPER STRESANT. Si vrea sa se duca tata cu masina la revizie si nush cand se duce ca ea.
Doru nu sa umblat de loc la masina nimik ori e de la boxe ori sigur 100% de la drumuri si trantit . Sper sa nu patzeasca nimik masina daca nu o duc prea repede la service.
blush.gif
Are ceva daca mai merg putzin cu ea asa sa zicem vreo luna?
DORU
Daca intr-adevar cauza este lasarea usilor, nu e o problema. Doar evita soselele proaste sa nu agravezi situatia curenta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.