Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Politisti de treaba!!!
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic
dan71956
Hai noroc! Deschid si eu un topic (primul pe site-ul asta) despre cum se comporta politistii cu tine, atunci cand intri intr-o belea.
Am citit ceva mai devreme un topic despre politistii corupti si am zis sa discutam si despre politistii care se afla la cealalta extrema.
Sa va povestesc ce am patit eu:

Conduce-am masina firmei, intorcandu-ma acasa din delegatie(vreme urata , ningea) cand deodata la o trecere de pietoni i-mi sare in fata o cetateanca (alergand pe trecere) si o lovesc usor cu partea dreapta a masinii . Femeia cade si se loveste cu capul de o masina parcata pe partea dreapta a drumului. Ma dau repede din masina sa vad in ce stare se prezenta. Din cauza socului , a loviturii si a sperieturii presupun incepe femeia sa urle cat o tine-au plamanii. Va imaginati in ce stare eram eu, cand am vazut-o in ce hal urla. M-am speriat f tare si am actionat imediat: am luat femeia , am bagat-o in masina si am dus-o la spital. Aici vorbesc repede cu asistenta , ii spun repede ce s-a intamplat. Vine imediat doctorul de garda si o consulta pe femeie. Dupa cateva minute iese din sala si-mi face un semn discret ca totul e in ordine si ca sa nu-mi fac probleme ca femeia e ok. In momentul ala m-am mai linistit. Acum asteptam politistii, acestia fiind chemati de asistenta dupa cum se procedeaza in cazurile astea. In timpul asta vine asistenta la mine si ma sfatuie, ca sa nu am probleme bine ar fi sa-i dau bani victimei si bine ar fi sa o fac de fata cu polistii care o sa vina. Ajung in cele din urma si organele de politie si intram in camera de garda ca sa faca tot ceea ce se face in cazuri din astea. I-mi ia alcolemia cu fiola electronica si sange din mana. Eram in regula; 0.00. Acum cautam momentul potrivit si cand s-a ivit intervin , ma apropii de femeie si ii spun ca imi pare rau de ce s-a intamplat si-i intind 500 mii in hartii de 100 . Femeia ramane interzisa si cu banii luati face un gest spre politisti , acestia din urma spunandu-i ca ce le arata lor banii si ca sa-i bage mai repede in buzunar. Acum incep declaratiile srise , precum femeia nu pretinde nimic de la mine. Hopa, femeia nu stia sa scrie. Se aseaza politistul la masa, si incepe saracu sa scrie dupa dictarea celuilalt ,asa cum va scriu eu acum. biggrin.gif Si scrie omu' nostru exact cum s-a intamplat cu toate ca nu era obligatia lui. Dupa 2 pagini scrise pe A4 semneaza femeia documentul , eu, precum si martor: asistenta la solicitarea politistului. Bun.. Acum dintr-o data,parca are o revelatie, femeia incepe sa ma critice ca cum am putut eu sa fac asta, ca a ajuns sa fie omorata pe trecerea de pietoni, bla bla...Am zis ca e nasoala treaba. La care intervine politistul,o linisteste si i-mi spune ca ar fi bine sa mergem la locul accidentului sa constate exact cum s-a intamplat . Ajunsi aici , si aratandu-i locul exact unde s-a petrecut impactul, politistul stramba din nas si-mi cere din nou actele pe care tocmai mi le inapoiase. Am lasat femeia sa mearga in treaba ei si eu i-am urmarit pe politisti la sectie la solicitarea acestora. Presimte-am ce are sa se intample si incerc sa le spun cat de mult am nevoie de permis si ca bine ar fi sa nu mi-l suspende. La care politistul i-mi spune ca de femeie m-au scapat dar trebuie sa-mi ia permisul , pentru ca intr-o eventualitate aparitie a femeii la sectie si solicitarea unui proces din partea acesteia ei trebuie sa fie acoperiti. Am inteles imediat ca nu se mai poate face nimic si am acceptat situatie . Deci in concluzie din experienta asta am ramas fara permis pe trei luni.

V-am istorisit aceasta patanie a mea, poate are cineva de invatat din asta, si am vrut sa va relatez o situatie in care politia a avut discernamantu-l sa inteleaga ce s-a intamplat si a facut tot ce le-a stat in putinta sa multumeasca ambele tabere. Nu au pretins nimic, m-am ajutat, si eu pentru chestia asta le multumesc.
gabi4
QUOTE
Hopa, femeia nu stia sa scrie.

Nici tu nu prea stii sa scrii biggrin.gif
QUOTE
Conduce-am masina firmei.....i-mi sare in fata....sa urle cat o tine-au plamanii....I-mi ia alcolemia....si i-mi spune ca ar fi.....Presimte-am ce are sa se intample....politistul i-mi spune......politia a avut discernamantu-l
blush.gif
vma
parerea mea: politia nici nu te-a ajutat nici nu te-a incurcat mai rau. Ei au facut ce aveau de facut. Au intocmit un proces verbal si ti-au luat permisul. tongue.gif Pentru atat sunt ei platiti.
robert
De treaba politistii astia care te-au incurajat sa dai mita babei lovite pe trecerea de pietoni...ba chiar au scris ei declaratia. Numai la noi e posibil asa ceva.Cu 500.000 sa inchizi gura celui ranit...Bine ca s-au trezit intr-un final sa-ti retina permisul...
cioaba
imi cer scuze, dar am ratat partea in care politistii sunt de treaba.......si am citit de 2 ori..... blink.gif
eddie
Gabi 4,nu prea esti deloc diplomat....
Problema majora este scrisul gen mirc cu tz,k,sh s.a.,acesta este interzis de regulamentul forumului !Greselile gramaticale se pot intampla oricui,poate cineva tasteaza in graba.Ceea ce ai facut tu poate fi inceputul unei discutii nedorite.
Nu mai face te rog analiza gramaticala pe text,daca nu ai nimic de spus !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.