Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Renault Megane II versus Seat Cordoba
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Costas
Buna sunt nou pe aici desi de cam o luna, de cand am inceput sa caut o masina potrivita pentru bugetul meu, am mai aruncat un ochi pe posturile de pe forum.
Dupa indelungi cautari am ramas cu doua variante:
Renault Megane II 1.6 110CP (fara facelift) pret DDP 13300 E
Seat Cordoba 1.4 100CP pret 13100 E

Dotarile sunt similare si cumva minimale pentru amandoua masinile. Un plus pentru Renault care vine cu mai multe airbaguri, ABS cu repartitor + asistenta la franare si computer de bord. De partea cealalta, Cordoba are geamuri electrice spate, proiectoare ceata, CD+MP3 in loc de CASS.

Ce parere aveti ?
Mihai66305
Desi nu-mi place cum arata, Meganul e e superior din toate pct. de vedere, de la spatiu interior la motorizare, in plus are 5 stele EuroNCAP...E totusi in clasa compacta (segmentul C), fata de Cordoba care e un minisedan...
ncristi
Megane II dar face lift.
Costas
Sigur ca Megane II facelift e cea mai buna (si scumpa) optiune dintre cele prezentate. biggrin.gif
Sunt de acord cu tine Mihai ca Megane e mai spatioasa (e cu cel putin 30 cm mai lunga si mai lata) dar pe de alta parte are renumele de masina franceza...
Mihai66305
Megane II fara facelift beneficiaza acum de niste reduceri. E tentanta oferta...
Maff
Dar megane facelift nu are reduceri.Poate cel fara facelift.
Mihai66305
Pai despre cel fara facelift vorbeam...oricum, facelift-ul pt. Megane II nu e mare branza.
Costas
Da intradevar oferta Renault e facuta pe varianta fara facelift. Oferta e misto dar din pacate in acest moment au mai ramas doar putine masini si toate in dotarea de baza. Ar mai fi tot la oferta Estate-ul care este ceva mai scum si mai bine dotat..
Mihai66305
Oricum, comparand doar motoarele si diferenta este clar in favoarea lui Megane, Cordoba avand motorizare mai lenesa si invechita. Dar daca nu te opresti la cele 2, mai poti lua in considerare si noul Hyundai Accent CRDI sau Opel Astra H.
Costas
De acord, Cordoba are 10 CP mai putin dar si masina e mai usurica - daca vorbin despre acceleratie cred ca e o diferenta foarte mica intre ele in favoarea Cordobei.
Am dat tarcoale si la Accent - numai ca nu mi-a prea placut masina. Interiorul nu ma incanta iar motorizarea pe benzina care am incercat-o parea cam slabuta. Despre CRDi nu pot sa spun nimic fiindca nu am vazut motorul.
Astra H arata super bine, si e la un pret decent fiindca e si ea la oferta. Din pacate eu nu ma prea impac cu ideea de hatchback, prefer sedan biggrin.gif
Mihai63349
Pai daca vrei sedan, Megane e raspunsul. Cordoba, ca si Fabia sedan sunt fortate cumva, in sensul ca s-au obtinut din modele clasa mica, lungindu-i consola spate. Bine, la Cordoba le-a iesit mult mai bine decat la Fabia, dar, dupa mine, tot disproportionata pare.
CCI
Nici Cordoba nu sta mai bine ca Megane la partea de fiabilitate. Eu stiu 2, si ambele suna ca naiba si sunt pline de greierasi, pe la 35mii km. Si de ambele s-a avut mare grija de catre proprietari.

Nu incape comparatia cu Megane in rest. Megane (chiar si M1) e peste Cordoba.
Costas
Sincer dupa un drive test cu amandoua imi pare mai inchegata Cordoba - desi asa cum zici tu Mihai, ramane un compromis.
By the way impresie dupa drive teste: cutia de viteze de pe Cordoba e un vis ... spre deosebire de cea de pe Megane care ii chiar neprietenoasa.
Acum astept sa vad care va fi oferta lunii aprilie - mi-a soptit cineva ca vor fi reduceri si la Megane II facelift. biggrin.gif
cioaba
dpdv al pasagerului par a se comporta la fel. mie imi place mai mult M2 ca aspect atat interior cat si exterior. in plus pare mai spatios. si un alt punct de vedere ar fi motorizarile pe toate gusturile si de uzina (la R) fata de cele de "client" la seat.
Costas
Dezastru! biggrin.gif
Cei de la Renault au reducere de 2100 Euro la Megane2.2. Am uitat sa mai stau pe ganduri - strang fuguta banii de avans si am plecat spre dealer!
band.gif
_Constantin_
Costas gandeste-te bine inainte sa cumperi. Ce castigi acum la reducere pierzi dupa ce se termina garantia.
Corolla nu-ti place?
Octavia 1.4 MPI Classic e 10.ooo CIP.
Sau macar Astra H.
Nici Octavia Tour nu e de lepadat.
Nu te lasa convins de cateva optiuni in plus, astea dupa 1 sapt isi vor pierde farmecul si ar fi pacat sa ramai cu o masina proasta.
Exact azi, seful de la service Ren Craiova s-a plans ca Modelele astea de Megane din 2003 incoace sunt dezastru.
Numai bine si orice ai alege sa te bucuri de ea.
ncristi
QUOTE
Exact azi, seful de la service Ren Craiova s-a plans ca Modelele astea de Megane din 2003 incoace sunt dezastru.


Da?...inseamna ca eu am fost cel mai norocos om de pe planeta smile.gif

Fac 30k si nu am avut nici ce-a mai mica problema...a ba da ultima oara cand am fost in service (sa-mi indrepte o tabla care lovea esapamentul in urma unui impact cu un caine) mi-au starns un susrub la coloana de directie coloana care la face lift a fost inlocuita cu una mai performanta.

Nu spun ca MII rupe la fiabiliatate dar se abereaza intens pe tema masinii.

Mie masina imi pare super OK si sunt f multumit.

PS
Fa un drive test inainte si uita-te si la clio III. Bafta smile.gif
Mihai63349
Si mie mi se pare ca se exagereaza cu Renault. "Orice, dar numai Renault nu!"
Or fi ceva probleme la prieteni cu Renault, dar sunt totusi, multe Renault-uri vandute, deci si numarul de probleme poate fi mare. Asta nu inseamna ca la alte marci n-ar fi probleme.
Pana la urma, daca economisesti 2000 la cumparare, ai destui bani sa repari post garantie ce se strica in PLUS fata de alta masina. Daca exista acel PLUS...
Costas
Zarurile au fost aruncate!
Inca de luni am comandat masina, asa ca voi fi posesorul unui Renault Megane 2.2 incepand de vinerea asta.
Din pacate cu exceptia lui Corolla toate celelate sunt versiuni hatchback care personal nu imi plac. Stiu ca majoritatea europenilor prefera acest tip de caroserie dar eu nu prea sun fan. In plus preturile masinilor enumerate sunt destul de mari daca iti doresti si ceva acesorii.
Mihai63349
Felicitari si evenimente doar placute!
_Constantin_
Mihai cel mai ignorant lucru care l-am auzit din 1 ian 2006 pana acum este : daca scutesti 2000 euro la cumparare ai bani s-o repari.

Am avut Ren si mi-am facut treaba cu el si nu m-a lasat niciodata in drum dar a doua oara nu as mai cumpara Ren. Oricum omul s-a hotarat si putin imi pasa mie ce masina isi ia. Ma gandeam ca l-ar ajuta experienta altora cu marca respectiva. Si eu cand mi-am luat masina stiam la ce probleme sa ma astept. Eu nu am problemele altora, poate o sa apara, poate nu dar macar am fost avizat.

REPET in 115.000 km facuti exclusiv in romania si cu cea mai mare GRIJA, nu a existat revizie care sa includa doar revizia. De fiecare data mai aparea ceva. In plus am 3 exemple de proprietari de Meg II sedan la care le ploua in ele intr-o veselie.

Nu vreau sa fiu inteles gresit, chiar daca maisna mea actuala ar fi fost Ren tot nu as fi sfatuit pe cineva sa si-o ia.
cioaba
felicitari, s-o stapanesti sanatos!

iar despre hatchback-uri si brek-uri sa stii ca le vei aprecia mult dupa ce vei avea una. nu sunt la fel de estetice, dar ai 2 masini intr-una, si asta e ceva cand n-ai bani de 2.
Mihai63349
QUOTE(Constantin69575)
Mihai cel mai ignorant lucru care l-am auzit din 1 ian 2006 pana acum este : daca scutesti 2000 euro la cumparare ai bani s-o repari.

Am avut Ren si mi-am facut treaba cu el si nu m-a lasat niciodata in drum dar a doua oara nu as mai cumpara Ren. Oricum omul s-a hotarat si putin imi pasa mie ce masina isi ia. Ma gandeam ca l-ar ajuta experienta altora cu marca respectiva. Si eu cand mi-am luat masina stiam la ce probleme sa ma astept. Eu nu am problemele altora, poate o sa apara, poate nu dar macar am fost avizat.

REPET in 115.000 km facuti exclusiv in romania si cu cea mai mare GRIJA, nu a existat revizie care sa includa doar revizia. De fiecare data mai aparea ceva. In plus am 3 exemple de proprietari de Meg II sedan la care le ploua in ele intr-o veselie.

Nu vreau sa fiu inteles gresit, chiar daca maisna mea actuala ar fi fost Ren tot nu as fi sfatuit pe cineva sa si-o ia.


Am zis 2000 de euro pentru reparatii post garantie in plus! Pt. ca presupunem ca si alte masini se mai strica sau au probleme... N-ai raspuns de tot: in cei 115000 km, cati bani ai investit din buzunar?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.