Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Numai in America...
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic
f1anatic
Numai in Statele Unite...precizez, ca sa nu fie confuzie...

http://www.the39dollarexperiment.com/

In Engleza.

Pina acum a investit 39 $ timbre, 7 $ plicuri, 6 $ hirtia, cerneala la imprimanta etc. Deci...in total 52$ investitzi.

Cistig net ? 183 dolari - 52 dolari = 131 de dolari ? Credetzi ca in Europa/Romania asa ceva ar merge ? Da/Nu. Comentarii la liber.
HalbaSus
LOL, tare ideea... ma rog... pretty useless dar e tare oricum...
James Kilowatt
In Europa se mai poate...

La Nice am primit de la Seat 3 plicuri cu seminte de plante aromatice (in valoare de vreo 10 centi biggrin.gif), 2 testdrive (cordoba sport, si Leon Cupra pe circuit) si doua invitatii la o cursa auto la MagniCours, in valoare de 17€ fiecare (34 in total). In plus, o groaza de reduceri de care as fi profitat daca-mi luam tot seat. Si asta fara sa fi trimis nici macar o scrisoare, am intrat doar pe site ca sa cer un manual si cadourile mi le-au oferit ei fara sa le cer biggrin.gif

Tot la Nice am primit de la un magazin de mobila o trusa de scule si una de unghii (cica in valoare de 30€, insa cheia cu cricket am stricat-o de la prima folosire...), si un filtru de cafea care functioneaza stoic de 4 ani. Neasteptat, pentru un chinezism smile.gif

La Liege, de la Renault primit 1 radio "retro", 1rucsac "marine" si 2 invitatii la o serie de curse auto in valoare de 15€ bucata (29-30 aprilie ac biggrin.gif). Megane trophy, Renault formula 3000, formula 2000 si formula 1600 smile.gif, plus o invitatie sa vad monopostul de formula1.
Desi nu sunt client Renault si probabil nici nu voi fi in viitorul prea apropiat.
Insa nu m-am lipit (inca) la testdrive blink.gif Deh, ciudateniile marketingului...

De la un magazin de mobila belgoid am primit un set de pahare pentru vin... si de la unul concurent, doua sticle de merlot frantuzesc biggrin.gif Parca s-au vorbit intre ei biggrin.gif



Mitsu Belgia mi-au oferit testdrive cu doua modele si promisiunea unei invitatii la cursa de F1 de la Spa... Si mi se mai promisese o invitatie, din partea unuia din organizatori. Cand aveam atatea invitatii cursa de la Spa s-a anulat. sad.gif
Maff
Hehe, tare chestia.Chiar sunt curios ce ar trimite companiile din Romania.Cred ca mai nimic.Funny!
f1anatic
Subaru ne baga mereu in concursuri cu premii si ne invita la test drive-uri. Ultimul a fost pt. 2006 STi. Si primesc gratis o revista foarte interesanta editata de ei.

Prin Chevrolet...am reducere de 5 dolari la bilet - max 4 bilete pentru autoshow.

Prin Newegg.com am fost abonat la o revista pentru entuziastii computerelor...nu citesc insa decit citeva articole - nu ca nu ar fi bune, sau revista profesionist realizata - ci din contra...e prea avansata pentru mine.

In rest nu am nici timpul si nici energia sa caut "freebies".
HalbaSus
Eu de la audi primesc revista "Audi Magazine" (care costa 1.47 lei) si cadouri cu fiecare ocazie (craciun, revelion, 8 martie, etc...) ultima data a primit nevasta-mea o floare de bambus... sau ma rog... ceva chestie verde in forma de spirala... dar a murit (planta)... de asemenea primeam inca dinainte de a lua masina invitatii la test drive-uri. Am mai primit de asemenea pixuri, post-it-uri, calendare, sapca, breloc, si alte materiale promotionale audi.
Iulian HondaFan
freebies:

de la VWsi Audi am primit reviste, felicitari cu ocazia a 1 si 2 ani de la achizitionarea GTI-ului biggrin.gif , cataloage cu cani si tricouri VW indecent de scumpe.

cele mai multe freebies le primesc pe linie profesionala, sursa generozitatii fiind companiile farmaceutice. daca ar fi sa fiu interesat cred ca as gasi cel putin 3-4 zile pe saptamana invitatii la cine gratuite ( cu prezentarea de medicament aferenta) la restaurante bune. masa de pranz la cabinet este in 9 din 10 cazuri cadou de la ei blush.gif in rest pixuri, calendare, literatura medicala, instrumente medicale ieftine, ceasuri electronice, tot felul de Mutzunache, etc... pana prin 2000 cand li s-au pus limite lucrurile erau si mai si - medicii care prescriau mult din anume feluri de medicamente puteau primi cadou inclusiv sejururi in Hawaii or Bahamas pentru a-i convinge de avantajele terapeutice ale ultimului medicament pentru X sau Y... blush.gif
Lucian55
ar fi curios ce ai primi aici , in romania
Iulian HondaFan
din cate stiu si in Ro companiile farmaceutice au inceput sa aplice aceeasi politica. se sponsorizeaza publicarea unor carti de catre profesori in medicina, conferinte, etc. probabil ca nu sunt aceleasi fonduri puse la bataie dar nici vanzarile de medicamente scumpe nu sunt asa de mari in Ro ca sa merite efortul.

ca peste tot... it all comes down to money blush.gif

e funny ca azi mancam pranzul pe banii celor care promoveaza medicamentul X iar peste 2 zile ne platesc masa cei care promoveaza medicamentul Y, principalul competitor al lui X pe piata... biggrin.gif
f1anatic
Ah...Fisher Scientific, Sigma Aldrich...BioRad, Pierce Biotechnologies...

Pe linie profesionala...chiar saptamina trecuta am primit un esantion pentru 10 reactzii - Phospho-ERK 1&2 Mouse Antibody - care costa ...well cit sa coste...ca produsul de 25 de reactzii costa 250 de dolari iar cel de 50 de reactzii costa 460 ? Pixuri, tricouri, sepci, caldendare...etc...

In general freebies la mine inseamna discount profesional. Daca mai adaug un 5% peste educational discount care e in general 15-20%...sint fericit. Asta pentru ca mai dau si eu cite o bere la unul, ma duc la showurile lor de produse...le cumpar produsele...fac "referrals" etc.

Iar treaba cu referrals merge cel mai bine la mecanicul meu auto...am observat intodeauna ca manopera listata in bodyshop este 55 $ pe ora...iar la mine este 40-45 $ cu multe lucruri marunte neplatite iar cele importante trecute fara taxe (oooops) nu am spus eu asa ceva.
Iulian HondaFan
QUOTE(f1anatic)
Numai in Statele Unite...precizez, ca sa nu fie confuzie...

http://www.the39dollarexperiment.com/

In Engleza.

Pina acum a investit 39 $ timbre, 7 $ plicuri, 6 $ hirtia, cerneala la imprimanta etc. Deci...in total 52$ investitzi.

Cistig net ? 183 dolari - 52 dolari = 131 de dolari ? Credetzi ca in Europa/Romania asa ceva ar merge ? Da/Nu. Comentarii la liber.


daca ma gandesc cat timp i-a luat sa scrie si a trimita toate cele 100 de scrisori, cred ca putea sa faca mai multi bani lucrand cu 10$ pe ora pe undeva. dar ce-i drept ca asta trebuie sa fi fost fun. biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.