Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Renault Clio III vs. Fiat Grande Punto
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Davidinho
Desi Grande Punto abia la sfarsitul lui aprilie va fi disponibila in Romania iar la Clio III variantele diesel tot luna viitoare, care ar fi varianta mai buna dintre cele 2,cel putin din informatiile citite pt ca posesori nu avem deocamdata?
Cateva lucruri importante:
- sunt tanar, masina va fi pt mine nu ma intereseaza spatiul sau alte lucruri de familie
- as dori mai tarziu sa fac mici modificari (jante, componenta audio, lumini, xenon)
- neaparat un diesel si decent ca putere...si nu atat pt economie cat pt placerea motorului
- masina o sa o tin cativa ani buni (pana in 5 zic eu)
- achizitionarea se face in rate/leasing
- de asemenea Fiatul va fi cu siguranta mai scump decat Clio si nu stiu daca se merita diferenta (dieselul la Clio va fi aprox 13000 DDP pe cand la Punto e posibil sa depaseasca bine 14000 DDP)
- Renault este mult mai bine reprezentata decat Fiat in Romania ceea ce cred ca e un avantaj mare
- si marea mea pb: Fiat stiu ca are mari pb financiare si sunt putin circumspect desi Punto imi place la nebunie. Pe de alta parte e posibil sa fie reversul si sa fi facut o masina f buna deoarece nu au voie sa greseasca cu ea (si Opelul Astra tin minte ca parca a fost in aceeasi situatie)

P.S. Stiu ca pe aici sunt oameni care se pricep la masini si mi-ar fi f de folos si parerea voastra. Multumesc
James Kilowatt
Deja pe piata occidentala sunt ambele. Fiat e mai ieftin decat Clio, iar la diesele mai performant. Mie imi place mai mult si ca designt. Personal, as alege fiat. Saptamana asta am fost la dealerul Renault si am vazut doua Clio 3. Ambele dCI 85CP. Unul 18700, iar celalalt cu "pack sport" 19.500 euroi TTI. Cel mai scump Punto e 19.000, cu absolut toate "pack-urile" si are 130CP...

Sper ca in curand sa fac testdrive cu ambele. smile.gif
Paul46623
Din cate stiu, cel mai puternic diesel de pe Clio III e cel de 100 (si un pic) cp. Deci la putere Grande Punto sta mai bine. La pret cam la fel, GP e ceva mai ieftin.
Maff
Mda, per total, Grande Punto sta mai bine, insa marea problema este termenul de livrare.Toata lumea se plange in afara de termenele de livrare mari si incalcate.Am mai scris intr-un topic problema cu trapa care intarzie livrarea.
Motorizarile diesel sunt mai performante si consuma si mai putin decat cele de pe ClioIII.Cea mai puternica echipare diesel este cea de 105cp.
James Kilowatt
La Punto, e 130CP, 1.9 8V multijet. Pacat ca n-au bagat si multijetul de 16V. Poate pe vre-o viitoare versiune Arbath..
Maff
Da, si ziceam ca la Clio cea mai puternica este de 105cp.Am citit pe net ca se pregateste si o versiune sportiva diesel si una pe benzina.Am inteles ca versiunea diesel va avea in jur de 170cp.Acum o sa ma gandesc unde am citit, sa dau un link.
Mihai66305
QUOTE(MR28673)
Deja pe piata occidentala sunt ambele. Fiat e mai ieftin decat Clio, iar la diesele mai performant. Mie imi place mai mult si ca designt. Personal, as alege fiat. Saptamana asta am fost la dealerul Renault si am vazut doua Clio 3. Ambele dCI 85CP. Unul 18700, iar celalalt cu "pack sport" 19.500 euroi TTI. Cel mai scump Punto e 19.000, cu absolut toate "pack-urile" si are 130CP...

Sper ca in curand sa fac testdrive cu ambele. smile.gif

Preturile alea nu au nici o legatura cu preturile viitoare de la noi...sper :ban:
Skywalker
Dupa cat am vazut prin presa si TV eu cred ca Clio 3 este putin peste Fiat si la design exerior cat si la interior (mie imi place Clio3, bine, am fost posesorul unui Clio1 Williams biggrin.gif )
Ca si variante eu tind spre Clio 1.6 benzina, varianta sport la Clio 3 va fi un concurent direct al VW Golf5 GTI, Focus RS si va apare in Franta prin vara, motorizarea posibila va fi un motor de 2l VVT "copilul" fostului Clio2 RS (Rangnotti) putin mai dopat decat cel vechi undeva pe la 220cp.
florin55503
un an cel putin in RO nu se va vinde clio cu motoare euro 4. se va vinde doar cu cele existente pana acum
Davidinho
QUOTE(Mihai66305)
QUOTE(MR28673)
Deja pe piata occidentala sunt ambele. Fiat e mai ieftin decat Clio, iar la diesele mai performant. Mie imi place mai mult si ca designt. Personal, as alege fiat. Saptamana asta am fost la dealerul Renault si am vazut doua Clio 3. Ambele dCI 85CP. Unul 18700, iar celalalt cu "pack sport" 19.500 euroi TTI. Cel mai scump Punto e 19.000, cu absolut toate "pack-urile" si are 130CP...

Sper ca in curand sa fac testdrive cu ambele. smile.gif

Preturile alea nu au nici o legatura cu preturile viitoare de la noi...sper :ban:


Asa e,nu cred ca au legatura cu preturile de la noi. Chiar si eu m-am mirat, am intrat la Fiat Olanda si am vazut niste preturi exorbitante la Punto, apoi am intrat la Fiat Italia sau Germania si erau niste preturi acceptabile. Nu stiu de ce in Olanda si Belgia sunt asemenea preturi exagerate. Poate au ei bani dar chiar sa arunci cu ei pe fereastra e cel putin ciudat
James Kilowatt
Sunt cam aceleasi preturi si in Franta.
Paul46623
QUOTE(Skywalker)
Ca si variante eu tind spre Clio 1.6 benzina, varianta sport la Clio 3 va fi un concurent direct al VW Golf5 GTI, Focus RS si va apare in Franta prin vara, motorizarea posibila va fi un motor de 2l VVT "copilul" fostului Clio2 RS (Rangnotti) putin mai dopat decat cel vechi undeva pe la 220cp.


Erm, nu. Concurentul din partea Renault la Golf GTI, Astra OPC/Vauxhall VXR etc. este Megane Sport (2.0i 16v Turbo - 225 cp, l-au prezentat intr-o editie TG pe BBC). Clio III Sport va fi probabil concurentul noii Fabia RS si/sau Fiat Grande Punto Abarth.
Mumu
Din cite am inteles Fiat si-a cam rezolvat in ultimul timp problemele de fiabilitate si mai ales faptul ca multijetul italienilor a fost cel mai laudat diesel in 2005 as alege fara mult efort GP.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.